Poslední zápasy

FA Cup, známý jako anglický pohár, je nejstarší fotbalovou klubovou soutěží na světě. Hraje se již od roku 1872. Soutěže se účastní týmy z prvních deseti úrovní ligového systému v Anglii. Pořadatelem je Anglická fotbalová asociace. Vítěz FA Cupu má právo vyzvat v Anglickém superpoháru (Community Shield) vítěze Premier League a zároveň má jistotu účasti v základní skupině Evropské ligy.

Prvních 6 předkol soutěže je určeno pro týmy z 5. - 10. úrovně ligového systému. Z těch postoupí vždy 32 týmů, které se v 1. kole utkají s profesionálními kluby z League One a League Two. Jde o jedinou soutěž v Anglii, kde mají amatérské kluby možnost změřit síly s profesionálními kluby z Premier League. Ty vstupují do FA Cupu ve 3. kole.

Semifinále a finále soutěže hostí nový Wembley Stadium od roku 2007. Nejúspěšnější mezi kluby jsou Arsenal FC a Manchester United – ty mají na kontě 20 finálových účastí. V počtu vítězství je na tom lépe londýnský klub. Ze zisku FA Cupu se Gunners radovali už 13x, naposledy v roce 2017. Nejvíce vítězství jako hráč (7) dosáhl Ashley Cole s londýnským Arsenalem a Chelsea FC.

Články odjinud