Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
7. prosince 2017 • 20:55

Slavia - Astana 0:1. Hrubka pohřbila postup, domácí v EL končí

EXTRALIGA NARUBY: palba na rozhodčí, TOP kalhoty a rozzuřený Rolinek EXTRALIGA NARUBY: palba na rozhodčí, TOP kalhoty a rozzuřený Rolinek
Síla mého mandátu mě příjemně překvapila, komentoval svou výhru Martin Malík Síla mého mandátu mě příjemně překvapila, komentoval svou výhru Martin Malík

Fotbalisté pražské Slavie si jarní vyřazovací část Evropské ligy nezahrají. Český šampion v závěrečném 6. kole základní skupiny prohrál doma s Astanou v přímém souboji o postupové druhé místo 0:1 a skončil na třetí příčce čtyřčlenné tabulky. Zápas rozhodl v 38. minutě po chybě slávistické obrany obránce Marin Aničič.

Hosté: 39. Aničić

Domácí: Laštůvka – Frydrych, Ngadeu, Jugas, Sobol – Souček, Rotaň (68. Van Buren) – Stoch, Danny, Zmrhal (76. Sýkora) – Milan Škoda (C) (17. Necid).

Hosté: Erić (C) – Šitov, Logviněnko, Aničić, Šomko – Twumasi (90+3. Despotović), Majeuski, Grahovać, Tomasov (68. Murtazajev) – Mužikov (83. Malij) – Kabananga.

14 198 diváků

Slavia, které stačila k postupu remíza, tak nevyužila velkou šanci poprvé od sezony 2007/08 vydržet v pohárech až do jara. Pražané dnešní porážkou podtrhli nepříliš vydařený podzim, protože v domácí lize coby obhájce trofeje ztrácejí na vedoucí Plzeň po 16 kolech 14 bodů. Budoucnost trenéra Jaroslava Šilhavého na lavičce červenobílých může být ohrožena.

Slavia vedle postupu přišla i o finanční prémii za druhé místo ve skupině a za účast ve vyřazovací fázi. Celkem v této sezoně v pohárech v součtu kvalifikace Ligy mistrů a Evropské ligy vydělala v přepočtu bezmála 168 milionů korun.

Slavia v posledním letošním utkání postrádala zraněné Deliho s Hušbauerem a do základní sestavy se po měsíci vrátil uzdravený Rotaň. Už po 17 minutách musel kouč Šilhavý stáhnout ze hřiště zraněného útočníka Škodu, místo kterého nastoupil Necid.

BLOG: Šilhavého vratká pozice. Zopakuje se konec podle Lavičkova vzorce? čtěte ZDE »

Strkanice na konci zápasu mezi Slavií a Astanou

Červenobílí se v úvodu svého 150. utkání v soutěžích UEFA nemuseli za každou cenu tlačit dopředu a dlouho příliš nehrozila ani Astana, která za předešlý měsíc odehrála jediný soutěžní zápas a už od minulé středy se připravovala v Praze.

V 38. minutě ale kazašský mistr nečekaně udeřil a zmrazil celý Eden. Po přímém kopu ze strany promáchl centr gólman Laštůvka, od Necida se balon odrazil před prázdnou branku a stoper Aničič jej pohodlně doklepl do sítě. Asistent rozhodčího nejprve signalizoval ofsajd, ale sudí nakonec trefu uznali.

Do druhého dějství vstoupili domácí velkým náporem. Danny v 48. minutě vyslal do sóla Zmrhala, ale ten v jasné šanci s gólmanem přehodil i branku. Poté těsně minul Necid a hlavičku stejného hráče pak chytil Erič.

Domácí nápor pak chvíli ustal a zesílil až s blížícím se koncem. V 78. minutě si naskočil na centr střídající Van Buren, ale hlavičkoval do brankáře. Pak rozhodčí odpustil hostům penaltu za úder loktem do Necidova obličeje. Závěrečný nápor už vyrovnání nepřinesl a Astana tak mohla slavit pro kazašské týmy historický postup.