6. července 2016 • 22:41

Portugalsko - Wales 2:0. Ronaldo a spol. jsou ve finále, Wales bere bronz

0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Fotbalisté Portugalska jsou prvním finalistou letošního EURO. V semifinále si poradili s Walsem 2:0, trefili se útočníci Cristiano Ronaldo a Nani. Parta okolo Garetha Balea zanechala na svém prvním mistrovství Evropy velký dojem a odváží si bronz za třetí místo. Ve finále se Portugalci utkají s vítězem zápasu Německo - Francie.

Oba týmy postrádaly několik opor. Ve velšské sestavě disciplinárně potrestané obránce Daviese a záložníka Ramseyho nahradili Collins s Kingem. Na straně Portugalska místo "vykartovaného" středopolaře Williama Carvalha nastoupil Danilo a zraněného stopera Pepeho zastoupil Alves.

Opatrný první poločas moc vzruchu nepřinesl. V 19. minutě se Bale uvolnil po rohu a vystřelil nad břevno, velšský útočník pak svůj padesátimetrový únik zakončil jen střelou doprostřed branky. Baleův spoluhráč z Realu Madrid Ronaldo těsně před pauzou v záklonu hlavičkoval nepřesně.

Portugalský kanonýr se dočkal pět minut po pauze. Po rohovém kopu vyskočil nad beka Chestera a hlavou míč nechytatelně umístil pod břevno. Hvězdný kapitán Ronaldo devátým gólem na kontinentálních šampionátech vyrovnal rekord Francouze Michela Platiniho. Už za tři minuty zdvojnásobil vedení Nani, který tečoval Ronaldovu střelu mimo dosah brankáře Hennesseyho. Oba portugalští útočníci se na letošním ME trefili potřetí.

Ronaldo málem přidal další gól, ale jeho povedený přímý kop skončil na horní síti. Hennesseyho chybu pak nepotrestal Mário a dorážku z nadějné pozice poslal vedle. Britský tým hru hodně otevřel, ale kromě Baleových střel z dálky se k ničemu nedostal.

Portugalci kontrolovali hru a dál se dostávali do zakončení. Danilův pokus Hennessey stihl zastavit těsně před brankovou čárou, Ronaldo svůj únik zakončil jen střelou do boční sítě.

Mistrovství Evropy ve fotbale - semifinále (Lyon):

Portugalsko - Wales 2:0 (0:0)
Branky: 50. Ronaldo, 53. Nani. Rozhodčí: Eriksson - Klasenius, Wärnmark - Johannesson, Strömbergsson (všichni Švéd.). ŽK: Alves, Ronaldo - Allen, Chester, Bale. Diváci: 55.679.

Portugalsko: Patrício - Cédric, Alves, Fonte, Guerreiro - Danilo - Mário, Sanches (74. Gomes), Silva (79. Moutinho) - Nani (86. Quaresma), Ronaldo. Trenér: Santos.

Wales: Hennessey - Chester, A. Williams, Collins (66. J. Williams) - Gunter, Ledley (58. Vokes), King, Allen, Taylor - Bale - Robson-Kanu (63. Church). Trenér: Coleman.

Hosté:

Domácí: Patrício – Soares, Alves, Fonte, Guerreiro – Mário, D. Pereira, A. Silva (79. Moutinho) – Sanches (74. A. Gomes) – Nani (86. Quaresma), Ronaldo.

Hosté: Hennessey – Gunter, Chester, Collins (66. Jonathan Williams), A. Williams, Taylor – Allen, Ledley (58. Vokes), A. King – Robson-Kanu (63. Church), Bale.

Domácí: Eduardo, Carvalho, Moutinho, Éder, Vieirinha, Lopes, Gomes, Silva, Eliseu, Quaresma

Hosté: Fôn Williams, Ward, Williams, Edwards, Richards, Cotterill, Vokes, Williams, Vaughan, Church

Domácí: Alves, Ronaldo

Hosté: Allen, Chester, Bale

Erikson – Klasenius, Wälnmark (všichni Švédsko)