FANTAZIE! Kliment zničil Srby hattrickem a Lvíčata drží naději

Autor: iSport.cz
0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Paráda! Čeští fotbalisté do jednadvaceti let předvedli ve druhém zápase na domácím evropském šampionátu skvělý výkon, zničili Srbsko 4:0 a udrželi reálnou naději na postup do semifinále. Zasloužil se o to především Jan Kliment, který balkánskému soupeři nasázel hattrick, a v závěru si při střídání užíval ovace vestoje od téměř zaplněné Letné. Český tým čeká závěrečný a rozhodující duel s Německem v úterý.

Dovalil v základní sestavě oproti utkání s Dány udělal tři změny. Po disciplinárním trestu se vrátili Kalas a Kadlec a už od začátku nastoupil Skalák. Jen na lavičce naopak zůstali Krejčí, Přikryl a Baránek.

Tohle nečekal nikdo v republice, smál se český hrdina Kliment

Český tým začal výborně a už v osmé minutě se dostal do vedení. Hybš zpětnou přihrávkou našel v šestnáctce Klimenta a útočník Jihlavy se tvrdou střelou nemýlil.

Domácí pak nevyužili dvě obrovské příležitosti. Kliment nejprve ze samostatného úniku trefil jen nohu gólmana Dmitroviče, potom našel volného Skaláka, ale ten odkrytou srbskou branku přestřelil.

Jan Kliment překonává srbského brankáře Marko Dmitroviče ve druhém duelu na ME jednadvacítek

Češi dál soupeře tlačili. Po čtvrthodině hry aktivní Kadlec ještě napálil břevno, ale ve 21. minutě už to bylo o dva góly. Skalákovu střelu vyrazil Dmitrovič jen před sebe, odkud Kliment míč pohotově dorazil pod břevno.

Komplikace pro "lvíčata" přišla ve 29. minutě. Kadlec špatně došlápl a zřejmě kvůli zraněnému kotníku musel střídat. Srbové poprvé zahrozili až krátce před pauzou po průniku Jojiče, jehož střelu zlikvidoval brankář Koubek. Jeho protějšek Dmitrovič o chvíli později zase vykopl ránu Frýdka.

Domácím vyšel nástup i do druhého poločasu. V 56. minutě Kliment zkompletoval hattrick, když přebral pas od Brabce, povedenou kličkou si položil gólmana a z úhlu zamířil do prázdné branky.

Srbové na dominantní český výběr vůbec nestačili a už za tři minuty prohrávali 0:4. Skalák z pravé strany přihrál v pokutovém území Frýdkovi, který se z voleje trefil k tyči. Češi si už v závěru vedení pohlídali a přes 16 tisíc diváků na stadionu Sparty je odměnilo velkým potleskem.

Skalák si protrpěl své: Je to důležitý krok, ale vyhráno nemáme

Srbsko - ČR 0:4 (0:2)
Branky: 8., 21. a 56. Kliment, 59. Frýdek. Rozhodčí: Turpin - Cano, Danos (všichni Fr.). ŽK: Brašanac, Djuričič - Masopust. Diváci: 16.253.

Srbsko: Dmitrovič - Stojkovič (46. Petkovič), Spajič, Pantič, Petrovič - Brašanac, Čaušič (63. Kovačevič) - Jojič (85. Milunovič), Djuričič, Srnič - Pešič. Trenér: Dodič.
ČR: Koubek - Kadeřábek, Brabec, Kalas, Hybš - Petrák, Zmrhal - Skalák (75. Masopust), Kadlec (29. Trávník), Frýdek - Kliment (82. Přikryl). Trenér: Dovalil.

1. Dánsko 4 2 0 2 5:8 6
2. Německo 4 1 2 1 5:7 5
3. Česko 3 1 1 1 6:3 4
4. Srbsko 3 0 1 2 1:7 1

Frýdek: Byl to jeden z nejlepších zápasů, co jsme pohromadě

Hybš: Kliment mě nepřekvapil, vím z Jihlavy, jak pracuje