Budíček se nekonal, Puskarčíková s Vítkovou doběhly ve třetí desítce

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

České biatlonistky skončily v závodě s hromadným startem na Světovém poháru v Annecy až ve třetí desítce. Veronika Vítková obsadila se třemi trestnými koly 23. pozici, Eva Puskarčíková po čtyřech chybách na střelnici a pomalém běhu uzavřela třicetičlenné startovní pole. Před domácím publikem vyhrála Francouzka Justine Braisazová a vybojovala první vítězství v SP v kariéře. Vydařené francouzské odpoledne završil druhou výhrou v sezoně obhájce triumfu v SP Martin Fourcade.

Vítková na elitní desítku nabrala ztrátu hned po úvodní položce, po níž musela na jedno trestné kolo. Bezchybnou druhou střelbou se posunula na 15. místo a ztrácela na desítku zhruba 14 sekund. Vestoje ale pokaždé minula jeden terč a v závěrečném kole ztrácela i běžecky, takže se tentokrát neprosadila ani do dvacítky.

"Od Veroniky to bylo trošku živější než včera. Myslím, že potom jí stejně chyběly trošku síly do posledního kola. Bohužel jedna není špatná střelba, ale není dobrá," řekl České televizi trenér ženského týmu Zdeněk Vítek.

Puskarčíková si závod pokazila střelbami vleže, kde udělala po dvou chybách. Po druhé položce už byla poslední a navzdory stoprocentní úspěšnosti vestoje ztrátu nedokázala smazat. Na předposlední Lisu Vittozziovou z Itálie ztratila přibližně tři čtvrtě minuty.

"V masovém startu, když se dá dvojka, tak vás to posune na konec startovního pole. Když tam přidáte ještě jednu, tak je pak po závodě. Pak už nebylo o co jet," poznamenal Vítek.

Braisazová o vítězství rozhodla bezchybnou poslední střelbou. Využila zaváhání v té době vedoucí Denise Herrmannové z Německa, která udělala tři chyby, a ze střelnice odjela s patnáctisekundovým náskokem před jedinou bezchybnou střelkyní závodu Irynou Krjukovou z Běloruska. Jednadvacetiletá Braisazová po druhých místech ze sprintu a stíhačky v Östersundu poprvé vystoupila po závodě SP na nejvyšší stupínek.

Třetí příčku obsadila obhájkyně celkového triumfu v seriálu Laura Dahlmeierová z Německa, která minula dva terče. Aktuálně vedoucí žena seriálu Anastasia Kuzminová ze Slovenska se díky nejrychlejšímu běhu prosadila i se čtyřmi trestnými koly na čtvrtou pozici.

Mezi muži kraloval Fourcade

Závod mužů se jel bez českých reprezentantů, kteří se nekvalifikovali. Bezchybnou střelbou a trhákem v předposledním kole ho pro sebe rozhodla domácí hvězda Fourcade.

Na druhé místo se z 25. příčky po dvou chybách při úvodní střelbě propracoval jeho největší letošní rival Johannes Bö, který vyhrál poslední čtyři závody SP včetně sprintu a stíhačky v Annecy. Třetí příčku obsadil Němec Erik Lesser, kterého Bö v závěrečném kole ještě před finišem udolal.

Po vánoční pauze bude seriál Světového poháru biatlonistů pokračovat od 4. ledna v německém Oberhofu.