CELÝ SESTŘIH: Sparta má jisté druhé místo. Budějovice porazila 3:1

0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Fotbalisté Sparty zvítězili v předposledním ligovém kole v Českých Budějovicích 3:1. Letenští si tak definitivně zajistili druhé místo a s ním účast v předkole Ligy mistrů. Pražský klub na jihu Čech rozhodl v rozpětí pár desítek sekund prvního poločasu, kdy se trefili Václav Kadlec a Davida Lafata. Po přestávce pak přidal další gól Pavel Kadeřábek a v závěru za domácí snížil Aleš Dvořák. Sparta hrála téměř celý druhý poločas bez vyloučeného Costy.

Otázka potvrzení druhého místa Letenských v lize byla jedinou tajenkou dnešního zápasu. České Budějovice se staly už v minulém kole jistým sestupujícím a Sparta v pondělí definitivně ztratila šanci na obhajobu titulu.

Zápas v deštivém počasí měl mít podle předpokladů jasný scénář. Domácí totiž inkasovali nejvíce branek v soutěži, zatímco Sparta je druhý nejproduktivnější tým ligy. Ovšem naděje Českých Budějovic v úvodu utkání držel brankář Křížek, který zlikvidoval tři velké šanci, do nichž se dostal dvakrát Lafata a jednou Kadlec.

CELÝ SESTŘIH: České Budějovice - Sparta 1:3

Poté ale právě tito dva hráči těsně za polovinou úvodního dějství rozhodli. Českobudějovický gólman nejprve nestačil na povedenou střelu Kadlece a o chvilku později dorazil do branky míč i Lafata. Vstřelil 19. gól v této ligové sezoně a udržel se na čele tabulky kanonýrů o jednu branku před slávistou Milanem Škodou.

Sparta se tak rychle dostala do dvougólového vedení a o tom, kdo v duelu zvítězí, už od té chvíle málokdo pochyboval. České Budějovice sice do přestávky mohly jednou skórovat, ale Řezáč po centru Fundy minul.

Ve druhém poločase Sparťan Costa šlápnul u rohového praporku na Řezáče, za což dostal červenou kartu. Letenští však i v deseti hráčích dokázali skórovat, když po centru Dočkala hlavičkoval volný Kadeřábek a zvýšil na 3:0.

Jihočeši se v závěru dočkali snížení, které zařídil také hlavou střídající Dvořák. Připsal si svůj první ligový gól v kariéře.

29. kolo první fotbalové ligy:

Dynamo České Budějovice - Sparta Praha 1:3 (0:2)

Branky: 83. A. Dvořák - 24. Kadlec, 25. Lafata, 62. Kadeřábek. Rozhodčí: Franěk - Jiřík, Vlasjuk. ŽK: Linhart, Hála, Eliáš, Pasecký - Kadlec. ČK: 56. Costa (Sparta). Diváci: 4659.

Č. Budějovice: Křížek - Janotka, P. Novák, Lengyel, Eliáš - Řezáč, Benát, Kladrubský (81. A. Dvořák), Hála (63. F. Vaněk), Funda - Linhart (70. Pasecký). Trenér: Cipro.

Sparta: Štěch - Kadeřábek, Kováč (59. Švejdík), Holek, Costa - Konaté, Dočkal, Vácha, Kadlec, L. Krejčí (60. Podaný) - Lafata. Trenér: Ščasný.