27. srpna 2022 • 17:54

SESTŘIH: Budějovice – Plzeň 0:1. Mosquera rozhodl na poslední chvíli

0
Chci koupit Hradec. Dluhy jsou nesmysl, říká Ulich
Vecheta proti Spartě dvakrát na hraně, ČK pro Tanka správně. Liberec měl mít penaltu

Fotbalisté Viktorie Plzeň zůstávají v začínajícím ročníku FORTUNA:LIGY neporaženi. Po postupu do Ligy mistrů vyhráli v Českých Budějovicích 1:0. Jako první dostal míč do sítě Tomáš Chorý, ale jeho gól rukou odvolal VAR, až v nastavení se regulérně po standardní situaci prosadil Jhon Mosquera.

Západočeši v lize potřetí po sobě zvítězili a protáhli soutěžní neporazitelnost už na 32 zápasů. Viktoria, která má k dobru odložený duel s Brnem, minimálně na několik hodin poskočila do čela neúplné tabulky. Dynamo naopak po dvou remízách prohrálo a čtyři kola čeká na vítězství. Jihočeši nad Plzní v nejvyšší soutěži nevyhráli už 22 utkání po sobě.

Trenér Viktorie Bílek udělal hned pět změn v základní sestavě oproti úterní vítězné odvetě 4. předkola Ligy mistrů s Karabachem. Podruhé v sestavě dostal na stoperu šanci Tijani, na hrotu útoku nastoupil bývalý hráč Dynama Bassey a pozici ofenzivního středního záložníka zaujal Jirka. Kouč Jihočechů Weber vyměnil brankáře a mezi tyčemi se poprvé v lize představil Janáček.

V úvodní půli ale příliš práce neměl. Západočeši sice působili aktivnějším dojmem, ale v improvizované sestavě se často dopouštěli nepřesností. Hned v úvodu pálil nad hostující Pilař, další šance ale měli hosté až v závěru úvodního dějství.

Nejprve Basseyho pokus v poslední chvíli zblokoval Havel, o chvíli později pak domácí v rozehrávce lehkovážně ztratili míč, ovšem Bucha v úniku tísněn Broukalem vůbec nevystřelil a Janáček sebral balon.

Do druhé půle vstoupili Jihočeši aktivněji a v 55. minutě byli kousek od vedení. Čoličův dlouhý aut se dostal skrz vápno až ke Sladkému a ten hlavou zblízka trefil tyč. Kouč Viktorie Bílek následně hned třikrát střídal a na trávník poslal čerstvé Kopice, Mosqueru a Chorého.

Favorit měl vzápětí dvě velké šance k vedení. Jemelkovu ránu pod břevno ale vytáhl Janáček a po následném rohu hlavičkoval Chorý těsně vedle. Plzeňští stupňovali tlak, neprosadili se však ani v 75. minutě, kdy Buchovu ránu vyrazil Janáček a po centru hlavičkoval nad Mosquera.

O čtyři minuty později už Západočeši dotlačili míč do sítě, gól přesto nakonec neplatil. Po Mosquerově centru totiž Chorý poslal balon do branky rukou a sudí Hocek po zásahu videorozhodčího trefu neuznal.

Plzeňští se ale nakonec vítězného gólu přece jen dočkali. Ve čtvrté z pěti nastavených minut nacentroval z rohového kopu Čermák a další střídající hráč Mosquera hlavičkou k tyči nedal Janáčkovi šanci. Viktoria vyhrála 1:0 stejně jako v posledním vzájemném duelu na půdě Dynama.

Domácí:

Hosté: 90+4. Mosquera

Domácí: Janáček – L. Havel, Králik (C), Broukal – Sladký, Penner (46. Zajíc), Hora I, Čolić – Čmelík (83. Matoušek I), Potočný (68. Grič), P. Hellebrand (62. Čavoš).

Hosté: Staněk – Jemelka, Mo. Tijani, Hejda (C), Holík (68. M. Havel) – Kalvach, Bucha – Jirka (56. Kopic), Sýkora (84. Čermák), Pilař (56. Mosquera) – Bassey (56. Chorý).

Domácí: Šípoš, Švec, Matoušek, Škoda, Čavoš, Hais, Čoudek, Zajíc, Grič

Hosté: Jedlička, Pernica, Kopic, Chorý, Mosquera, Cadu, Havel, Čermák, Dedič, Kaša, Ndiaye

Domácí: P. Hellebrand, Králik, Zajíc

Hosté: Mo. Tijani, Bucha, Mosquera

Hocek – Nádvorník, Machač.

Fotbalový stadion Střelecký ostrov, České Budějovice.

4893 diváků

Klíčové okamžiky zápasu:

České Budějovice - Plzeň: Mosquera rozhodl, při oslavě si zařádil i Bílek!
České Budějovice - Plzeň: Chorý skóroval rukou, jeho gól neplatil

České Budějovice - Plzeň: Bucha vypustil dělovku, skórovat mohl i Mosquera

České Budějovice - Plzeň: Jemelkovu bombu vytáhl Janáček na roh, po něm hrozil Chorý

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.