23. dubna 2023 • 19:00

SESTŘIH: Liberec - Brno 3:1. Domácí show v první půli, dvougólový Frýdek

Nejlepší střelec se nedostal ani do Brna… Osmnáctka na baru?!
Životní den pro Vadlejcha? Jsem na nejvyšší úrovni, říká. Ale chce pomoc

Fotbalisté Liberce zvítězili v 28. kole první ligy nad Brnem 3:1 a poskočili na deváté místo soutěže. Slovan rozhodl souboj sousedů v tabulce třemi brankami mezi 23. a 33. minutou, kdy se dvakrát trefil Christian Frýdek a jednou Lubomír Tupta. V závěru hosté snížili po vlastním gólu střídajícího Imada Rondiče.

Severočeši oplatili nováčkovi soutěže podzimní porážku 0:3, v lize popáté za sebou neprohráli a udělali velký krok k tomu, aby v nadstavbě nemuseli do skupiny o záchranu. Zbrojovka v druhém utkání pod trenérem Martinem Haškem nenavázala na minulé vítězství nad Pardubicemi a klesla na 13. příčku se stejným bodovým ziskem jako čtrnácté Teplice, jimž patří první barážová pozice.

Brněnští vzhledem k rozestavení Slovanu vyrukovali netradičně s třemi stopery a samotný úvod nenapovídal, že by měli sehrát nejhorší první poločas od loňského srpna. Hned ve třetí minutě poprvé zahrozil nejlepší ligový střelec Řezníček, domácí branku ale minul a 20. gól v této sezoně nejvyšší soutěže nepřidal.

Zhruba po 10 minutách začali hrozit i domácí, a to především z brejků. V 11. minutě Tupta ve vyložené šanci přestřelil. Slovenský ofenzivní univerzál neuspěl ani o chvíli později, kdy po Frýdkově přiťuknutí z přímého kopu znovu zamířil těsně nad.

Ve 23. minutě už Slovan vedl. Ghaliho centr přizvedl Tijani nad sebe, brankář Berkovec tísněný Tuptou balon jen nedůrazně vyboxoval a pohotový Frýdek navzdory své subtilní postavě doklepl netradičně hlavou do sítě.

Za šest minut domácí zvýšili. Olatunji se po rychlém brejku zbavil Tijaniho, přihrál ve vápně volnému Tuptovi, který zasekl a zamířil k tyči. Ve 33. minutě Severočeši vedli už 3:0. Fukala po brejku z pravé strany přistrčil Frýdkovi a ten technickou ranou těsně za vápnem trefil přesně horní roh. Čtyřiadvacetiletý záložník poprvé v kariéře skóroval dvakrát v jednom ligovém utkání, dosud měl na svém kontě v nejvyšší soutěži jen tři branky a pouze jedinou v této sezoně.

Hosté přešli na rozestavení se čtyřmi obránci, přesto ještě do pauzy mohli inkasovat počtvrté. Olatunjiho střelu z pravé strany ale ve 42. minutě vykopl Berkovec. Liberečtí odehráli v lize nejlepší první poločas od předloňského února, kdy při výhře 4:1 nad Pardubicemi ovládli úvodní dějství 4:0.

Do druhé půle brněnský kouč Hašek už neposlal kanonýra Řezníčka a hned dvakrát vystřídal. Liberečtí záhy po změně stran měli několik dalších vyložených šancí. Olatunji ale nejprve ve 49. minutě po Frýdkově přihrávce sám před brankou minul a vzápětí ho vychytal gólman Berkovec. Po Frýdkově pádu ve vápně poté rozhodčí Petřík penaltu neodpískal a za chvíli další velkou možnost neproměnil Tupta.

Severočechy za lehkovážné počínání v koncovce málem stihl trest, Brněnští ale po hodině hry obrovský závar v domácím vápně ke snižující trefě nevyužili. V 65. minutě střídající Fousek zamířil jen do boční sítě. Hosté po prostřídání lépe kombinovali a nakonec se snižující branky přece jen dočkali. V 89. minutě po standardní situaci Zbrojovky poslal hlavou míč do vlastní sítě střídající Rondič.

Slovan doma v lize s Brnem podeváté za sebou neprohrál a bodoval v pátém z posledních šesti vzájemných duelů v nejvyšší soutěži. Kouči Zbrojovky Haškovi nevyšlo 100. ligové utkání v roli hlavního trenéra a souboj s klubem, za který v minulosti hrával. Brněnští venku v nejvyšší soutěži poosmé za sebou nezvítězili.

Domácí: 23. Frýdek, 29. Tupta, 34. Frýdek

Hosté: 89. Rondić (vl.)

Domácí: Vliegen – Ndefe, Plechatý (C), Purzitidis – Fukala (84. Polyák), Červ, Doumbia (46. Valenta), Frýdek (74. M. Kozák), Ghali – Olatunji (84. Varfolomejev), Tupta (65. Rondić).

Hosté: Berkovec – Hlavica (46. Blecha), Mo. Tijani, Štěrba (73. Nečas), Hrabina – Alli (64. Fousek), Texl, M. Ševčík, Granečný – Řezníček (C) (46. Hladík), Falta.

Domácí: Bačkovský, Prebsl, Mikula, Preisler, Varfolomejev, Polyák, Valenta, Mészáros, Kozák, Rondić, Rabušic

Klíčové momenty:

Liberec - Brno: Bizarní vlastenec! Rondič ukázkově hlavičkoval do vlastní sítě, 1:3

Liberec - Brno: Frýdek upadl po souboji s Granečným ve vápně, o penaltu nešlo

Liberec - Brno: Obrana Zbrojovky si vzala dovolenou, v jedné z mnoha gólovek Olatunji

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.