SESTŘIH: Bohemians - Budějovice 0:0. Hosté po sedmi zápasech bodovali

1
Co musí Češi změnit, aby za týden uspěli a kdo si řekl o místo do Prahy?
Varaďa by nedopustil chyby, které stály Pardubice titul. Kabina má příliš velkou moc

Fotbalisté Českých Budějovic v závěrečném 19. kole podzimní části první ligy remizovali na stadionu Bohemians 1905 bez branek a v nejvyšší soutěži po sedmi zápasech bodovali. Dynamo, které po rezignaci trenéra Tomáše Zápotočného vedl dosavadní asistent Jiří Lerch, ztrácí z posledního místa tabulky tři body na patnáctý Zlín. Pražané přezimují na deváté příčce, pokud desáté Teplice v neděli nezvítězí na Spartě.

Českobudějovičtí zůstávají venku s dvěma body z 10 utkání nejhorším týmem prvoligového ročníku. Celkově nevyhráli na stadionech soupeřů v nejvyšší soutěži podvacáté za sebou. Bohemians bodovali ve vzájemných duelech po čtyřech porážkách, v lize ale nezvítězili počtvrté po sobě. V posledních dvou duelech remizovali bez branek.

Jihočechy vedl v roli hlavního trenéra dosavadní asistent Lerch, jenž ve čtvrtek na poslední podzimní kolo nahradil Zápotočného. Dočasný kouč udělal oproti středeční porážce 0:2 s Hradcem Králové hned šest změn v základní sestavě. Pouze na lavičce začal kapitán Havel, jehož místo ve středu obrany obsadil devatenáctiletý stoper Čoudek. Pásku převzal útočník Ondrášek. V brance po osmi ligových kolech dostal před Šípošem přednost Janáček.

Už ve druhé minutě postupoval Šigut po chybě domácí obrany sám na Jedličku, který ale včas vyběhl a odražený míč poslal Suchan těsně vedle levé tyče. Na druhé straně byl blízko gólu Prekop, jehož pokus z bezprostřední blízkosti zblokovali domácí obránci. Slovenský útočník měl ještě větší šanci po čtvrthodině hry. Jeho střela prošla Janáčkovi pod tělem, českobudějovický gólman se ale ještě stihl natáhnout za sebe a zastavit míč na brankové čáře.

Divácky atraktivní úvod zakončila akce ze 17. minuty. Čermák našel obloučkem za obranu Suchana, kterého skvělým reflexem vychytal Jedlička. Následně tempo opadlo a průběh zbytku první půle potvrzoval, že proti sobě nastoupily týmy s nejhorší ligovou ofenzivou. Oba celky mají na kontě 15 branek stejně jako Pardubice a Teplice. Až v 41. minutě se dostal k zakončení z hranice vápna domácí Hůlka, slabší nohou ale přestřelil.

Vyrovnaný průběh pokračoval i po změně stran. Po hodiny hry Puškáč při závaru před bránou přiťukl míč Kozákovi a Janáček se musel obětavě vrhnout pod nohy střídajícího útočníka. Největší šanci měl v 70. minutě českobudějovický Hellebrand, jehož táhlá střela z 25 metrů skončila na břevně.

V 75. minutě si Jedlička poradil s Alliho únikem z úhlu. O pět minut později se dostal po dalším závaru po rohovém kopu do zakončení Kadlec, zblízka ale skrumáž před sebou a Janáčka neprostřelil. V závěru se neprosadil ani hlavičkující Puškáč, a tak necelé čtyři tisícovky diváků v Ďolíčku opět gól neviděly. „Klokani“ doma remizovali bez branek i ve středeční dohrávce s Libercem.

Domácí: Jedlička – M. Dostál (C), Ad. Kadlec (87. Köstl), Vondra, Hybš – Hůlka, R. Hrubý (46. Mužík) – Beran (57. Jánoš), Prekop (46. M. Kozák), Hála (73. Kovařík) – Puškáč.

Hosté: Janáček – Nikl, Králik, Čoudek, Sladký – Čermák (87. L. Havel), Suchan – P. Hellebrand – Šigut (41. Alli), Ondrášek (C) (58. Adediran), Osmančík (46. V. Hora).

Domácí: Reichl, Shejbal, Jindřišek, Jánoš, Mužík, Kovařík, Kozák, Köstl, Křapka, Smrž

Klíčové momenty:

Bohemians – České Budějovice: Adam Kadlec v malém vápně trefil pouze brankáře Janáčka

Bohemians – České Budějovice: Čermák vyslal Alliho, kterému skórovat zabránil parádním zákrokem Jedlička

Bohemians – České Budějovice: Patrik Hellebrand mohl otevřít skóre, ale nastřelil břevno

Bohemians – České Budějovice: Nepříjemnou ránu Hellebranda nakonec Jedlička v rukavicích zkrotil

Bohemians – České Budějovice: Brankář Janáček zastavil pokus Prekopa na brankové čáře

Bohemians – České Budějovice: Unikajícího Šiguta zastavil Jedlička, střela Suchana zamířila vedle tyče

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.