Fantazie! Hertl dal čtyři góly! Jágr a Eliáš skórovali, zápas ale ztratili

0
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?
Dresy repre? Neurazí, ale žádná sláva. Konečně zajímavé nápady, ale sráží je…

Nová česká hokejová kometa v NHL Tomáš Hertl září dál a stále jasněji. Útočník San Jose vstřelil v úterním utkání čtyři góly do sítě New Yorku Rangers a výrazně přispěl k vysoké výhře 9:2.

Devatenáctiletý nováček, který si při své premiéře připsal asistenci a ve druhém zápase dvakrát skóroval, má po třech utkáních úchvatnou bilanci 6 branek, 1 asistence a se sedmi body vede tabulku produktivity celé NHL.

Proti Rangers se nejprve dvakrát trefil v druhé třetině, v 50. minutě pak v přesilové hře dovršil svůj premiérový hattrick v NHL a o tři minuty později korunoval neuvěřitelné představení troufalým zakončením s hokejkou mezi nohama.

"Zkouším tu kličku denně na tréninku," přiznal slávistický odchovanec, jenž byl podruhé za sebou vyhlášen nejlepším hráčem utkání. Hertl se stal čtvrtým nejmladším hráčem v historii NHL, který vstřelil čtyři góly v jednom zápase.

Poslední teenager, který to dokázal, byl v roce 1988 Jimmy Carson z Los Angeles. Hertl zároveň vyrovnal klubový rekord Owena Nolana, jenž se trefil čtyřikrát v prosinci 1995 proti Anaheimu.

"Tohle je sen, to nemůže být realita," uvedl český mladík do mikrofonu bezprostředně po utkání se svým typickým širokým úsměvem, zatímco zaplněná hala v San Jose bouřila.

Na tribuně nadšeně jásaly i hráčova přítelkyně Aneta a jeho maminka, která se po třetím gólu dojetím rozplakala. Z výkonu jejího syna byli u vytržení všichni - fanoušci, komentátoři, novináři i spoluhráči.

"Má čich na góly. Je vidět, že miluje ten pocit, když se puk zastaví až v brance. Sledovat ho je velká zábava," prohlásil kapitán Sharks Joe Thornton.

Trefili se i Jágr s Eliášem

V úterý skórovali také Jaromír Jágr s Patrikem Eliášem, oba si navíc připsali asistenci, jenže New Jersey na ledě Vancouveru znovu neudrželo nadějné vedení 2:0 a nakonec podlehlo 2:3 v prodloužení.

Jágr ve svém novém působišti stále čeká na první vítězství. Devils zatím jednou prohráli v základní hrací době, dvakrát po nájezdech a nyní v nastavení.

Brankáři Corymu Schneiderovi tak zhořkl návrat do Vancouveru, kde až do léta strávil celou dosavadní kariéru v NHL.

Až do 28. minuty držel čisté konto, pak ho ale překonal Daniel Sedin, za dalších pět minut vyrovnal skóre Aaron Edler a ve třetí minutě nastavení rozhodl o výhře Canucks obránce Jason Garrison, který překonal Schneidera ranou od modré čáry i díky clonícímu spoluhráči před brankou.

Voráček pomohl k vítězství Flyers

Prvního vítězství v sezoně se pod vedením nového trenéra Craiga Berubeho dočkali hokejisté Philadelphie, kteří i díky gólové přihrávce Jakuba Voráčka porazili Floridu 2:1.

Hlavní hvězdou zápasu byl brankář Steve Mason, který si připsal 33 zákroků. Jeho protějšek Tim Thomas naopak už v 7. minutě kvůli zranění střídal. Flyers začali sezonu třemi porážkami se skóre 3:9, což stálo místo kouče Petera Lavioletta.

S jeho odchodem jako by tým opustila i smůla, puky se v úterý odrážely na hokejky domácích hráčů a ti přízeň štěstěny v 5. a 8. minutě využili. "Ale je jedno, jak jsme góly dali. Hlavní je, že padly a my vyhráli," konstatoval střelec druhé branky Braydon Coburn.

První bod má i Palát, Gudas se popral

První bod v sezoně za asistenci si připsal útočník Ondřej Palát, jehož Tampa Bay zvítězila 3:2 na ledě Buffala. V utkání na sebe upozornil také Radko Gudas pěstní potyčkou s Markusem Folignem.

Tři zápasy, tři výhry. Nejlepším startem do sezony od roku 1996, kdy se klub přestěhoval z Québecu, se mohou pyšnit hokejisté Colorada a trenér Patrick Roy.

Po dvou vítězstvích na domácím ledě vyrazili Avalanche do Toronta a uspěli v poměru 2:1. Rozhodující gól vstřelil ve 43. minutě P.A. Parenteau, brankář Sergej Varlamov zneškodnil 27 z 28 střel. Ruský gólman ve třech zápasech inkasoval dohromady pouze tři góly.

"V kempu udělal velký kus práce a na začátek sezony se skvěle připravil. Nejvíc se mi na něm líbí, že chytá jednoduše. A umí být ve správným čas na správném místě," pochválil Varlamova kouč Roy, bývalý vynikající gólman. Vedle Tomáše Hertla se v úterý blýskl hattrickem také finský útočník Jussi Jokinen, jenž pomohl Pittsburghu k vítězství 5:2 nad Carolinou.

Velká srovnání Jaromíra Jágra a Tomáše Hertla v dnešním (středečním) deníku SportFoto Deník Sport

Výsledky:

Toronto - Colorado 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky: 34. Lupul - 37. Sarich, 43. Parenteau. Střely na branku: 28:33. Diváci: 19.388.

NY Islanders - Phoenix 6:1 (2:0, 3:1, 1:0)
Branky: 16. a 35. Tavares, 2. Regin, 32. Donovan, 38. McDonald, 53. Bailey - 33. Hanzal (Vrbata). Střely na branku: 28:34. Diváci: 10.288.

Philadelphia - Florida 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
Branky: 5. Schenn (Voráček), 8. Coburn - 40. Boyes. Střely na branku: 30:34. Diváci: 19.589.

Buffalo - Tampa Bay 2:3 v prodl. (0:0, 2:1, 0:1 - 0:1)
Branky: 32. Hodgson, 39. McBain - 34. Johnson (Palát), 46. Purcell, 62. Killorn. Střely na branku: 23:34. Diváci: 18.243.

Nashville - Minnesota 3:2 (3:1, 0:1, 0:0)
Branky: 6. Forsberg, 6. Wilson, 12. Nystrom z trest. střílení - 5. Parise, 28. Spurgeon. Střely na branku: 25:34. Diváci: 17.196.

Pittsburgh - Carolina 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
Branky: 15., 46. a 54. Jokinen, 22. Martin, 49. Glass - 34. E. Staal, 44. Gerbe. Střely na branku: 37:34. Diváci: 18.451.

Vancouver - New Jersey 3:2 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 29. D. Sedin, 34. Edler, 63. Garrison - 19. Jágr (Eliáš, Židlický), 28. Eliáš (Jágr). Střely na branku: 32:23. Diváci: 18.910.

San Jose - New York Rangers 9:2 (2:1, 4:0, 3:1)
Branky: 30., 33., 50. a 53. Hertl, 5. Vlasic, 8. Boyle, 29. Nieto, 30. Couture, 56. Braun - 4. B. Richards, 49. Dorsett. Střely na branku: 47:20. Diváci: 17.562.

New York Rangers

Domácí: 04:23. Vlasic, 07:56. Boyle, 28:16. Nieto, 29:19. Hertl, 29:39. Couture, 32:32. Hertl, 49:02. Hertl, 52:08. Hertl, 55:53. Brown

Hosté: 03:27. B. Richards, 48:22. Dorsett

Domácí: Niemi (Stalock) – Irwin, Boyle, Vlasic, Braun, Demers, Hannan – Hertl, J. Thornton, Burns – Kennedy, Couture, Marleau – Nieto, Pavelski, Wingels – Sheppard, Desjardins, McCarthy

Hosté: Lundqvist (30. Biron) – McDonagh, Girardi, Staal, Del Zotto, Stralman, Moore – B. Richards, Stepan, Nash – Pouliot, Brassard, Zuccarello – Pyatt, Boyle, Callahan – Dorsett, Moore, Asham

Hosté: 18:54. Jágr, 27:25. Eliáš

Domácí: Luongo (Lack) – Bieksa, Edler – Garrison, Hamhuis – Tanev, Stanton – Hansen, Sedin H. (C), Sedin D. (A) – Booth, Kesler (A), Higgins – Santorelli, Richardson, Weise – Weber, Dalpe, Sestito.

Hosté: Schneider (Brodeur) – Salvador (C), Židlický – Greene, Fayne – Volčenkov, Harrold – Jágr, Eliáš (A), Zubrus – Ryder, Zajac, Henrique – Brunner, Loktionov, Clowe – Bernier, Gionta, Olesz.

Phoenix Coyotes

Domácí: 01:59. Regin, 15:07. Tavares, 31:47. Donovan, 34:49. Tavares, 37:24. McDonald, 52:19. Bailey

Hosté: 32:30. Hanzal

Domácí: Nabokov (Poulin) – MacDonald, Hamonic, Višňovský, Hickey, Strait, Donovan – Okposo, Tavares, Moulson – Bailey, Nielsen, Grabner – Bouchard, Regin, Nelson – McDonald, Cizikas, Martin Trenér: Jack Capuano.

Hosté: Smith (od 41. Greiss) – Michálek, Ekman-Larsson, Stone, Yandle, Rundblad, Schlemko – Vrbata, Hanzal, Boedker – Doan, Ribeiro, Korpikoski – Moss, Vermette, Lessio – Brown, Chipchura, Klinkhammer Trenér: Dave Tippett.

Pochmara, Rooney – Nansen, Nowak

Nassau Veterans Memorial Coliseum, New York (kapacita 16234 míst)

Hosté: 39:54. Boyes

Domácí: Mason (Emery) – L. Schenn, Timonen, Meszároš, Streit, Coburn, Grossmann – Simmonds, Giroux, Hartnell – Voráček, Lecavalier, B. Schenn – Read, Couturier, Talbot – Rosehill, Hall, Rinaldo

Hosté: Thomas (8. Markström) – Gilbert, Campbell, Weaver, Kulikov, Whitney, Gudbranson – Versteeg, Goc, Huberdeau – Boyes, Barkov, Fleischmann – Kopecký, Matsumoto, Winchester – Shore, Gomez, Upshall