SESTŘIHY: Česká letka řádila, ale Boston padl. Kämpf i Faksa s asistencí

0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

David Pastrňák dal 25. gól v této sezoně NHL a navrch přidal asistenci, ale k vítězství hokejistům Bostonu nepomohl. Lídr soutěže podlehl Buffalu 3:4 v prodloužení. V zápase bodovali i další dva čeští útočníci. David Krejčí si připsal dvě asistence a Pavel Zacha jednu. Karel Vejmelka zastavil v NHL třicet střel Tampy Bay, ale neodvrátil porážku Arizony 3:5. David Kämpf pomohl asistencí k výhře Toronta 6:2 v Coloradu a Radek Faksa zaznamenal přihrávku u vítězství Dallasu 5:2 nad San Jose. Podívejte se na sestřihy všech zápasů.

Kristian Reichel ozdobil první start sezony asistencí na vítězné brance Winnipegu, který zdolal Edmonton 2:1. Český útočník přihrál ve 47. minutě na modrou čáru Nealu Pionkovi, jehož střelu tečoval Kyle Connor a rozhodl tím o výhře.

David Rittich kryl záda Connoru Hellebuyckovi, který chytil 31 z 32 střel a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Základem úspěchu Jets bylo, že ubránili Connora McDavida, který nebodoval po 17 zápasech.

Kalendářní rok 2022 zakončil Alexandr Ovečkin hattrickem, kterým přispěl ke kanonádě Washingtonu 9:2 nad Montrealem. Ruský kanonýr má na kontě 806 tref a je šestým hráčem v historii NHL, který vstřelil v základní části třicetkrát alespoň tři góly v utkání. „Je to cenná lekce. Ukázali nám, jak se hraje zápas celých šedesát minut. My vydrželi asi pět, deset minut,“ řekl Cole Caufield, autor obou branek Montrealu.

Třemi góly se blýskl v sobotním programu NHL i Filip Forsberg. Útočník Nashville završil hattrick trefou pět sekund před koncem třetí třetiny a poslal tím zápas do prodloužení, ve kterém ale rozhodl Nicolas Hague o výhře Vegas 5:4.

Pastrňák po akci českého tria otevřel ve 14. minutě skóre. Vstřelil 57. gól v základní části NHL v roce 2022 a v této statistice patří s Austonem Matthewsem a Connorem McDavidem k nejlepším. Hostům se povedlo otočit na 2:1, ale pak předvedl stejný obrat Boston. V 53. minutě Krejčí s Pastrňákem vyslali do sóla Brada Marchanda, který opět získal Bruins těsný náskok.

Pastrňák díky asistenci zaznamenal jubilejní 50. bod v 36. utkání sezony a je teprve pátým hráčem klubové historie, který jej získal tak rychle. Zařadil se tím na úroveň Bobbyho Orra, Phila Esposita, Adama Oatese a Billa Cowleyho.

Pastrňák měl velkou šanci přidat další branku, ale gólman Ukko-Pekka Luukkonen zasáhl betonem. Hosté se v závěru normální hrací doby odhodlali ke hře bez brankáře a Pastrňák zamířil do prázdné klece, Rasmus Dahlin však puk zastavil. Hned nato se Buffalu povedlo vyrovnat zásluhou Dylana Cozense. Prodloužení ukončil v 64. minutě Alex Tuch, který byl v zápase u všech čtyř gólů (2+2).

„Je to frustrující,“ posteskl si Marchand. „Zápas jsme měli ve svých rukou a hráli jsme (za stavu 3:2) několik přesilových her (včetně 116 sekund dlouhé výhody pět na tři), ale promrhali jsme to. Chyběl nám zabijácký instinkt. Je to o nás. Musíme být v takových situacích lepší a směrem k play off potřebujeme tohle napravit,“ doplnil Marchand. Boston ale bodoval i v 21. domácím utkání sezony.

Arizona vedla rychle 2:0, ale v jedenácté minutě překonal Vejmelku střelou ze vzduchu Brayden Point. Tampa Bay otočila v polovině zápasu slepenými góly během 28 sekund na 3:2. Nahození Michajla Sergačeva prošlo do branky i díky teči bránícího hráče a Steven Stamkos využil přesilovou hru tvrdou ranou z levého kruhu. Coyotes vzápětí vyrovnali, ale ve druhé třetině se prosadil na druhé straně Alex Killorn z úniku a ve 45. minutě ještě nestačil Vejmelka na teč Brandona Hagela.

Kämpf si připsal asistenci u gólu na 2:0 za střelu, kterou dorazil Pierre Engvall. Český útočník tím vylepšil bilanci v této sezoně na čtrnáct bodů (4+10). Toronto náskok kontrolovalo a zvýšilo i díky dvěma brankám Michaela Buntinga na konečných 6:2. V sestavě poražených scházeli zranění Pavel Francouz a Martin Kaut.

10. Elias Pettersson 39 63 102 80 16 14 257

Faksa asistoval ve 31. minutě u trefy na 3:2, která se stala vítěznou brankou. Český útočník předal puk v útočném pásmu Joe Pavelskému a jeho střílenou přihrávku usměrnil Fredrik Olofsson.

Faksa, který vyšel v předchozích 12 zápasech naprázdno, si připsal sedmý bod v sezoně (3+4). V dresu San Jose zaznamenal Tomáš Hertl dva záporné body a Radim Šimek odstoupil z utkání po třech střídáních kvůli blíže neupřesněnému zranění.

Po sérii sedmi porážek uspěl Columbus, který zvítězil nad Chicagem 4:1. Dva góly dal Gustav Nyquist, v obou případech v oslabení. Petr Mrázek plnil na straně poražených roli náhradního brankáře. Stejnou pozici zastával i Daniel Vladař při výhře Calgary 3:2 nad Vancouverem.

Domácí: 13:09. Pastrňák, 45:16. Bergeron, 52:25. Marchand

Hosté: 16:13. Ta. Thompson, 22:03. Tuch, 58:23. Cozens, 63:53. Tuch

Domácí: Swayman (Ullmark) – McAvoy, H. Lindholm, Carlo, Grzelcyk, Clifton, Forbort – DeBrusk, Bergeron (C), Marchand (A) – Pastrňák (A), Krejčí, Zacha – Cr. Smith, Coyle, Hall – N. Foligno, Frederic, Greer.

Hosté: Luukkonen (C. Anderson) – Dahlin (A), Samuelsson, Clague, Power, Ljubuškin, Bryson – Tuch, Ta. Thompson, J. Skinner – Peterka, Cozens, Quinn – V. Olofsson, Jost, Mittelstadt – Okposo (C), Krebs, Girgensons (A).

Furlatt, McIsaac – Murray, Cormier

TD Garden, Boston

17 850 diváků

Domácí: 15:55. Kolesar, 21:43. Amadio, 28:53. R. Smith, 44:41. Stephenson, 62:04. Hague

Hosté: 04:45. F. Forsberg, 11:22. Lauzon, 51:41. F. Forsberg, 59:55. F. Forsberg

Domácí: L. Thompson (Hill) – Pietrangelo (A), Miromanov, McNabb, Hague, Pachal, Hutton – Ma. Stone (C), Stephenson, Amadio – Kessel, W. Karlsson, R. Smith (A) – Kolesar, N. Roy, W. Carrier – Leschyshyn, Röndbjerg.

Hosté: Lankinen (Saros) – Josi (C), McDonagh, A. Carrier, Ekholm (A), Fabbro, Lauzon – Sissons, Pärssinen, F. Forsberg – Duchene, R. Johansen, Trenin – Granlund (A), Glass, Niederreiter – Jeannot, Novak, Co. Smith.

Pollock K. (Can) – McCauley W. (Can)

T-Mobile Arena (Las Vegas)

18 333 diváků

Domácí: 09:46. Kempe, 13:12. Danault

Hosté: 12:15. Laughton, 29:04. Tippett, 53:01. N. Cates, 59:33. Konecny

Domácí: Quick (Copley) – Doughty, M. Anderson, M. Roy, Durzi, Se. Walker, Edler – Kempe, Kopitar, Byfield – Arvidsson, Danault, Iafallo – Vilardi, Lizotte, Fiala – Anderson-Dolan, Kupari, Grundström.

Hosté: Ersson (Hart) – York, Provorov, DeAngelo, Sanheim, Ristolainen, Seeler – Tippett, Frost, J. van Riemsdyk – Konecny, Farabee, Allison – Laughton, Hayes, MacEwen – P. Brown, Deslauriers, N. Cates.

Samuels-Thomas, Hebert – Flemington, O´Quinn

Crypto.com Arena, Los Angeles

18 230 diváků

Domácí: 00:34. E. Gustafsson, 04:32. Hathaway, 28:31. Dowd, 29:06. Ovečkin, 39:21. D. Strome, 41:22. Ovečkin, 45:31. M. Johansson, 55:55. Mantha, 56:35. Ovečkin

Hosté: 24:02. Caufield, 32:39. Caufield

Domácí: C. Lindgren (Kuemper) – E. Gustafsson, T. van Riemsdyk, Orlov, Jensen, Fehérváry, Irwin – Ovečkin, Kuzněcov, Sheary – Milano, D. Strome, Mantha – M. Johansson, Eller, Aube-Kubel – Protas, Dowd, Hathaway.

Hosté: Allen (Montembeault) – Edmundson, Kovacevic, Harris, J. Barron, Xhekaj, Wideman – Caufield, Suzuki, Dach – Hoffman, Evans, Jos. Anderson – Slafkovský, Dvorak, Gallagher – Dadonov, Drouin, Armia.

L'Ecuyer F. (Can) – St. Laurent F. (Can)

Capital One Arena, Washington

Domácí: 18:40. Bemström, 23:50. Nyquist, 39:57. Marčenko, 59:21. Nyquist

Hosté: 11:33. Athanasiou

Domácí: Korpisalo (Merzlikins) – Gavrikov, M. Bjork, Berni, Gudbranson, Bayreuther, A. Boqvist – J. Gaudreau, K. Johnson, Marčenko – Nyquist, Roslovic, Bemström – E. Robinson, Sillinger, Meyer – L. Foudy, Kuraly, Olivier.

Hosté: Stalock (Mrázek) – McCabe, S. Jones, I. Phillips, Murphy, J. Johnson, C. Jones – T. Johnson, Domi, P. Kane – Kurashev, J. Toews, Raddysh – Athanasiou, Dickinson, Lafferty – Katchouk, R. Johnson, Blackwell.

Dunning, Schlenker – Tobias, Mills

Nationwide Arena, Columbus

18 280 diváků

Domácí: 10:53. Point, 30:44. Sergačjov, 31:12. Stamkos, 39:00. Killorn, 44:26. Hagel

Hosté: 06:12. Boyd, 06:45. Fischer, 32:44. Bjugstad

Domácí: Vasilevskij (Elliott) – Bogosian, Hedman (A), Sergačjov, Perbix, Černák, Cole – Kučerov (A), Point, Stamkos (C) – Hagel, Cirelli, Killorn – Colton, Paul, Maroon – Perry, Bellemare, Naměstnikov.

Hosté: Ingram (Vejmelka) – Chychrun, Gostisbehere, Välimäki, Moser, Nemeth, Stecher, J. Brown – Keller (C), Boyd, Schmaltz – Carcone, Bjugstad, Crouse (A) – N. Ritchie, Hayton, Fischer (A) – McBain, Kassian, Dauphin.

Hanson, Kozari – Daisy, Shewchyk

Amalie Arena, Tampa

Domácí: 17:28. Compher, 29:45. D. Toews

Hosté: 6:51. Marner, 9:27. Engvall, 20:34. Bunting, 35:00. Matthews, 35:24. Brodie, 56:11. Bunting

Domácí: Georgijev (36. J. Johansson) – D. Toews, Makar, Girard, E. Johnson, B. Hunt, Englund – Lehkonen, MacKinnon (C), Rantanen – Newhook, Compher, Rodrigues – Cogliano, Meyers, L. O'Connor – MacDonald, Malgin, MacDermid.

Hosté: M. Murray I (Samsonov) – Giordano, Holl, Rielly, Liljegren, Brodie, Timmins – Bunting, Matthews, Nylander – Järnkrok, Tavares (C), Marner – Kerfoot, Kämpf, Engvall – Aston-Reese, Holmberg, D. Hunt.

Schrader, Dwyer – Barton, Fournier

Ball Arena, Denver

18 136 diváků

Domácí: 28:42. P. Suter, 41:18. Raymond, 42:36. E. Söderblom, 43:13. Rasmussen

Hosté: 10:36. Watson, 15:27. Giroux

Domácí: Hellberg (Nedeljkovic) – Seider, Walman (A), Hronek, Määttä, Oesterle, Chiarot – Perron, Larkin (C), Rasmussen – Raymond, Copp (A), Berggren – E. Söderblom, Veleno, Kubalík – Sundqvist, P. Suter, Erne.

Hosté: Talbot (A. Forsberg) – Zub, Chabot (A), Hamonic, Sanderson, Bernard-Docker, Holden – Giroux (A), Stützle, B. Tkachuk (C) – Batherson, Pinto, DeBrincat – Lucchini, Gambrell, Kelly – Watson, Kastelic, Brassard.

Hebert J. (Can) – Charron F. (Can)

Little Caesars Arena (Detroit)

19 515 diváků

Domácí: 10:22. Pavelski, 12:34. J. Robertson, 30:45. F. Olofsson, 55:18. Hintz, 58:47. Lindell

Hosté: 05:13. Barabanov, 29:03. Lindblom

Domácí: Oettinger (Wedgewood) – Lundkvist, Heiskanen (A), C. Miller, R. Suter, Hakanpää, Lindell – Pavelski (A), Hintz, J. Robertson – Seguin, Dellandrea, Kiviranta – Marchment, W. Johnston, Ja. Benn (C) – Glendening, Faksa, F. Olofsson.

Hosté: Reimer (Kähkönen) – E. Karlsson (A), Jayc. Megna, Šimek, Vlasic, Ferraro, Benning – Barabanov, Couture (C), Meier – Labanc, Hertl (A), Nieto – J. Svečnikov, Sturm, Bonino – Gadjovich, Lorentz, Lindblom.

Syvret, O´Rourke – MacPherson, Kovachik

American Airlines Center, Dallas

18 532 diváků

Domácí: 21:21. E. Lindholm, 29:32. Coleman, 34:17. Weegar

Hosté: 35:28. Dries, 44:06. E. Pettersson

Domácí: Markström (Vladař) – R. Andersson, Hanifin, C. Tanev (A), Weegar, Mi. Stone, Zadorov – E. Lindholm, Dubé, Toffoli – Lucic, Huberdeau (A), Kadri – Backlund (A), Mangiapane, Coleman – B. Ritchie, Ružička, Lewis.

Hosté: S. Martin (Delia) – T. Myers, Ekman-Larsson (A), Q. Hughes, Bear, L. Schenn, Dermott – Horvat (C), Boeser, Michejev – Lazar, Garland, J. Miller (A) – Kuzmenko, E. Pettersson, Dries – Studnicka, Lockwood, Joshua.

Blandina, St. Pierre – Pancich, Nansen

Scotiabank Saddledome, Calgary

19289 diváků

Domácí: 44:29. Kostin

Hosté: 15:44. Pionk, 46:55. Connor

Domácí: Campbell (S. Skinner) – Ceci, Nurse (A), Barrie, Kulak, Bouchard, Broberg – Puljujärvi, McDavid (C), Hyman – Kostin, Nugent-Hopkins (A), Janmark – Yamamoto, R. McLeod, Foegele – Ryan, Shore, Holloway.

Hosté: Hellebuyck (Rittich) – DeMelo, Morrissey (A), Pionk, Samberg, Heinola, Dillon – Gagner, Dubois, Connor – Kuhlman, Scheifele (A), Lowry (A) – Jonsson Fjällby, Stenlund, M. Barron – Reichel, D. Gustafsson, Harkins.

Anderson, Brenk – Deschamps, B. Gawryletz

Rogers Place, Edmonton

18 347 diváků

Domácí: 05:41. Rosén, 25:01. Bortuzzo

Hosté: 13:02. Dumba, 21:40. Hartman, 25:13. Hartman, 40:49. Spurgeon, 55:56. Greenway

Domácí: Binnington (Greiss) – Parayko, Mikkola, Faulk, Leddy, Bortuzzo, Rosén – B. Schenn, O'Reilly (C), Bučněvič – Barbašev, Thomas, Kyrou – L. Brown, Acciari, Saad – Leivo, N. Walker, Toropčenko.

Hosté: M. Fleury (Gustavsson) – Spurgeon (C), Middleton, Dumba, Brodin, Addison, Merrill – Zuccarello, Steel, Kaprizov – M. Foligno, J. Eriksson Ek, Greenway – Hartman, F. Gaudreau, Boldy – Reaves, Dewar, Beckman.