Nečekaný trumf do baráže! Žádný apríl, matador (44) po letech za Kladno

Dlouhé čekání na závěr sezony se pomalu krátí. Už „jen“ za dva týdny Kladno vstoupí do baráže o Tipsport extraligu. Ještě předtím, než tým Jaromíra Jágra pozná soupeře z první ligy, vyrazili Středočeši na soustředění na Slovensko. U příležitosti tripu do Liptovského Mikuláše odhalili návraty dvou hráčů, z nichž jeden je opravdu velmi překvapivý. Vedle navrátilce z marodky Ondřeje Machala se totiž za Rytíře může v barážovém souboji objevit také Jiří Burger! Současný asistent trenéra a někdejší vynikající centr bude v případě potřeby připravený naskočit.
Aby si někteří fanoušci kladenských hokejistů nemysleli, že nejde o dodatečný aprílový žert, vedení Rytířů hned ujistilo, že vážně nejde o vtip. Bývalý dlouholetý kapitán Vítkovic, který původně zakončil aktivní kariéru v dresu Kladna v sezoně 2016/17, se nyní znovu může vydat do akce za tým z rodného města.
Jak uvádí Rytíři na webových stránkách, nynější asistent trenéra Davida Čermáka, jenž se v klubu věnuje i mládeži, se již několik měsíců připravuje s kladenským áčkem, aby mohl v případě nutnosti pomoct Středočechům k udržení extraligové příslušnosti.
„Jirka trénuje už od Vánoc a je pro nás zálohou pro případ, že by nám někdo ze sestavy na baráž vypadl. Chceme mít co nejširší kádr, i proto, že nemůžeme využít hráče na střídavé starty,“ prozradil kouč Čermák pro klubový web o Burgerově případném návratu.

Je tak dost možné, že matador, který v květnu oslaví 45. narozeniny, nastoupí v jednom ze dvou utkání proti Liptovskému Mikuláši. Partu kolem kapitána Tomáše Plekance ve slovenském městě čeká poslední prověrka před bojem o extraligu, v němž se střetnou s jedním z dvojice týmů Vsetín – Jihlava.
Byť jde bezpochyby o nečekané zpestření závěru nynější sezony, Burger zpět v útoku Rytířů nebude nejstarším hráčem. Stejně tak se na baráž s týmem poctivě chystá i padesátiletý boss Jaromír Jágr. Dvě kladenské legendy spolu hrály pouze jednou, a to v ročníku 1994/95, kdy Burger debutoval za seniory, zatímco Jágr už si jako hvězda NHL a dvojnásobný vítěz Stanley Cupu pouze odskočil do Kladna na 11 zápasů během výluky.
Středočechům se do útoku rovněž vrací rychlík Ondřej Machala. Třiadvacetiletý forvard byl mimo sestavu od 21. prosince, kdy v utkání s Hradcem Králové schytal tvrdý zásah od obránce Bohumila Janka. S těžkým otřesem mozku setrval na marodce po zbytek základní části.
Zprávy ze dne 13. června 2023
Mountfield HK oznámil podpis třetí ofenzivní posily pro nový ročník. Do kádru Lvů přibyl kanadský útočník Evan Jasper, jenž v minulé sezoně byl se 17 góly nejlepší střelec prvoligového německého Bietigheimu. 31letý hráč působil v USA, Dánsku, Číně i ve Francii. Pak zamířil na tři sezony do Německa, kde se Steelers zažil postup do nejvyšší soutěže a naposledy i sestup. V Hradci nyní podepsal roční kontrakt s možností opce. „Máme na Evana perfektní reference, jedná se o gólového hráče, což ostatně potvrdil i během posledních dvou sezon v německé nejvyšší soutěži. Evan měl velký zájem o působení v Hradci, a tak jsme se rychle dohodli," řekl pro klubový web Aleš Kmoníček, generální manažer Hradce.
Zprávy ze dne 10. června 2023
Hlavní trenér Tomáš Martinec má v Hradci Králové nového asistenta, do východočeského klubu se po sedmi letech vrací Peter Frühauf, který v realizačním týmu nahradí Petra Svobodu. Frühauf v Hradci dřív hrál, po konci hráčské kariéry byl asistentem kouče v Trenčíně, pomáhá i u slovenské reprezentace. Teď na východě Čech podepsal dvouletou smlouvu. „Peter byl vždy moje priorita, vzhledem k tomu, že v Hradci působil a hrál za něj, má skvělé charakterové vlastnosti a v posledních letech se významně posunul ve své trenérské kariéře,“ řekl pro klubový web generální manažer Hradce Aleš Kmoníček.
Zprávy ze dne 31. května 2023
Matěj Chalupa a Patrik Miškář budou pokračovat v týmu Mountfield HK i v příští sezoně. Oba hráči podepsali na východě Čech roční dvoucestný kontrakt s opcí.
Zprávy ze dne 16. května 2023
Na pozici asistenta trenéra hokejistů Hradce Králové po dvou sezonách končí z rodinných důvodů Petr Svoboda. Úřadující vicemistr bude mít po boku hlavního kouče Tomáše Martince zatím pouze jednoho asistenta Tomáše Hamaru, který s Mountfieldem prodloužil smlouvu. Případného nástupce Svobody hledá, ale není to otázka nejbližší týdnů. „Novou sezonu začneme s dvěma trenéry a uvidíme, zda realizační tým doplníme o dalšího asistenta, či nikoliv. Zbytek realizačního týmu by měl zůstat pohromadě, což je naprostý základ k tomu, abychom mohli být v budoucnosti úspěšní,“ dodal Kmoníček.
Zprávy ze dne 12. května 2023
Mountfield HK posílí slovenský reprezentační útočník Alex Tamáši. Pětadvacetiletý hráč přichází na východ Čech z Banské Bystrice, v novém působišti podepsal dvouletou smlouvu. Klub o tom informoval na svém oficiálním webu. „Alexe jsme sledovali již minulou sezonu a zaujaly nás jeho výkony v rámci slovenské extraligy, ale především v rámci reprezentace. Je to kvalitní centr, který by nám měl na této pozici nahradit mezeru po odcházejících hráčích. Vidíme v něm perspektivního hráče a očekáváme, že nám pomůže i se zlepšením produktivity,“ uvedl generální manažer Aleš Kmoníček.
Zprávy ze dne 5. května 2023
Mountfield HK posílí obránce Tomáš Pavelka. Devětadvacetiletý bek se do nejvyšší soutěže vrací po roce stráveném ve Finsku, na východě Čech podepsal dvouletou smlouvu. Klub o tom informoval na oficiálním webu. „Tomáš je velkou posilou pro naši obranu. Je to zkušený obránce, který by měl patřit k našim defenzivním tahounům a měl by mít i významnou roli na přesilovkách,“ uvedl generální manažer Aleš Kmoníček. „Byl jedním z mála kvalitních obránců na přestupovém trhu, a přestože měl více nabídek, jsem rád, že minimálně další dva roky bude působit v našem klubu,“ dodal.
Zprávy ze dne 3. května 2023
Hokejový vicemistr Hradec Králové angažoval útočníka Davida Šťastného, který strávil posledních pět sezon v Mladé Boleslavi. V novém působišti podepsal třicetiletý hráč smlouvu na dva roky. Východočeský klub to oznámil na svém webu.
Zprávy ze dne 2. května 2023
V Hradci Králové mohou přijít o klíčového útočníka. Oliver Okuliar prožil v Mountfieldu skvělý ročník, ve kterém výrazně pomohl k postupu do finále play off (v 18 zápasech 3+9). Byť má slovenský útočník na východě Čech smlouvu ještě na dva roky, je možné, že v klubu nezůstane. Jak dvaadvacetiletý rodák z Trenčína přiznal, ozvalo se mu rovnou pět klubů z NHL. „Příjemně mě to překvapilo. Jsem za to šťastný,“ řekl reprezentant pro denník Šport. Okuliar se nikdy netajil velkým snem zahrát si v nablýskané zámořské soutěži, v případě nominace na mistrovství světa se jí může ještě více připomenout.
Zprávy ze dne 1. května 2023
Pět nových posil ohlásily České Budějovice. Dres Motoru budou od nové sezony oblékat obránce Milan Doudera a útočníci Brant Harris, Jan Ordoš, Adam Kubík a Martin Beránek. Zajímavou posilou je zkušený 33letý Kanaďan, který poslední tři sezony válel ve slovenské extrlaize za Slovan Bratislava. O Kubíkovi a Douderovi se mluvilo už dopředu. Beránek se vrací po sezoně rozdělené v Mladé Boleslavi a Plzni.
Zprávy ze dne 17. dubna 2023
Motor hlásí zkušenou posilu do defenzivních řad. Michal Gulaši po dlouhých osmi sezonách končí v Kometě a v příští sezoně bude hrát v Českých Budějovicích. „Sháněli jsme do obrany zkušeného hráče s kvalitní defenzivní stránkou a Michal přesně tohle splňuje. Chceme, aby vedle něj rostli naši mladí obránci,“ prohlásil pro klubový web sportovní manažer Jiří Novotný. Šestatřicetiletý bek podepsal roční smlouvu. Klub o tom informoval na sociálních sítích, kde představením posily v křížovkářském stylu pobavil.
Zprávy ze dne 4. dubna 2023
V Českých Budějovicích vítají první dvě posily před příští sezonou. A pro fanoušky Motoru jde o dobře známé tváře. Podle dřívějších informací se vracejí obránci Pavel Pýcha a David Štich. Někdejší kapitán Jihočechů a nynější reprezentant po dvou sezonách v Mladé Boleslavi podepsal s mateřským klubem smlouvu na dva roky. Z města automobilů se po ročním hostování vrací také třiatřicetiletý tvrďák, jenž minulý ročník pomohl Budějovicím k bronzovým medailím. Nyní se dohodl na dvouletém kontraktu s možností opce.