Šéf MOV Rogge: Armstrongův doping cyklistiku na olympiádě neohrozí | iSportLIFE | iSport.cz
Autor: ČTK
24.10.2012 • 19:09

Šéf MOV Rogge: Armstrongův doping cyklistiku na olympiádě neohrozí

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge podpořil počínání cyklistické unie UCI v kauze Američana Lance Armstronga. Aféra kolem slavného závodníka, který kvůli dopingu přišel o sedm titulů z Tour de France, podle něj neohrozí pozici silniční cyklistiky jako olympijského sportu.Rogge označil důkazy, které proti Armstrongovi s pomocí 26 svědků získala Americká antidopingová agentura, za šokující. Současně však prý jde o dobrou věc, protože cyklistiku do budoucna očistí.

"Bylo by nefér trestat většinu čistých sportovců tím, že bychom vyřadili UCI z olympijských her. Věříme, že existuje mnoho jiných způsobů, jak podvodníky ze sportu vyhnat," napsal v e-mailové odpovědi na otázky agentury AP.

Rogge nepovažuje za oprávněnou kritiku UCI kvůli tomu, že se jí nedaří předcházet skandálům s krevním dopingem. Unii naopak oceňuje za to, že s podvody bojuje.

"Cyklistika je bohužel hodně často zapojená do velkých dopingových případů, ale UCI vždy byla v čele boje, například jako jedna z prvních zavedla biologické pasy," uvedl.

Dnes je podle něj navíc boj s užíváním krevních transfuzí, růstového hormonu či EPO snazší. "Před deseti lety měly snahy UCI určité limity, neprobíhalo tolik testů mimo závody, dělaly se neefektivně a některé látky nebylo možné zjistit. Díky všem v minulosti nedostupným prostředkům boj s dopingem v podání UCI znatelně pokročil," myslí si.

Armstrongova aféra Roggeho zarmoutila. "Je to zklamání. Věděli jsme o různých pověstech, které se objevovaly v médiích. Že to vyšlo na povrch podepřeno takovými důkazy, je samozřejmě šokující, ale pro cyklistiku to nakonec bude mít pozitivní efekt," uvedl.

MOV zatím Armstrongovi neodebere bronzovou olympijskou medaili z časovky ze Sydney v roce 2000. Chce počkat na další závěry UCI a až poté zvážit, zda se sankce vztahuje i na tento případ. "Bylo by předčasné to zatím nějak komentovat," napsal Rogge.

O bronz z OH v Pekingu by mohl přijít i Američan Levi Leipheimer, který jako jeden z jedenácti bývalých kolegů svědčil proti Armstrongovi. K užívání zakázaných látek se rovněž přiznal.

Cyklistika kvůli Armstrongově kauze na OH podle šéfa MOV neskončí


Témata:  sportcyklistikaarmstrongroggeolympiáda
Další články autora
 

Cyklistika

MS v cyklistice 2019 (22. - 29. 9. 2019, Anglie)
Česká nominace Mistr světa 2018: Alejandro Valverde

Giro d'Italia (9. - 31. 5. 2020, Maďarsko a Itálie)
Vítěz 2019: Richard Carapaz

Tour de France (27. 6. - 19. 7. 2020, Francie)
Tour v roce 2020 odstartuje z Nice Vítěz 2019: Egan Bernal

Vuelta (14. 8. - 6. 9. 2020, Nizozemsko a Španělsko)
Vuelta 2020 začne v Utrechtu Vítěz 2019: Primož Roglič

1 Praha,
Milíčovský les: 16. 3.
Výsledky
2 Ostrava,
Bělský les: 13. 4.
Výsledky
3 Brno,
zoo: 14. 9.
Výsledky
4 Praha,
Divoká Šárka: 19. 10.
Přihlásit se
5 Říčany,
les: 9. 11.
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud