MMA
18. října 2021 • 16:00

Válečníci z Moravy. Procházka a Peňáz slaví ve stejný den, co vše je spojuje?

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Sparta - Liberec 2:1. Výroční výhru zařídil Pulkrab
Sparta - Liberec: Řepíkova paráda! Krásně projel obranou hostů a propálil Kváču, 2:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jeden udivuje svými výkony celý svět, druhý dokáže nadchnout diváky na českých turnajích. Jiří Procházka je nejúspěšnějším tuzemským MMA bojovníkem a připsal si už dva dechberoucí triumfy v UFC. Matěj Peňáz se ve smíšených bojových uměních sice teprve etabluje, ale díky zkušenostem z kickboxu předvádí v Oktagonu jednoznačné výhry. A oba válečníky z Moravy spojuje hned několik věcí.Všechny MMA zápasníky charakterizují podobné rysy jako odvaha, chuť porovnávat se s ostatními, smysl pro tvrdý režim… Některé ale spojuje mnohem víc, jako v případě Jiřího Procházky a Matěje Peňáze. Nejen, že oba pocházejí z Moravy, dokonce slaví narozeniny ve stejný den. Oba také studovali na jedné škole a prošli rukama trenéra Martina Karaivanova. I v kleci a ringu se chovají podobně, těží z mimořádného rozpětí, zápasy ukončují výhradně před limitem a nezaleknou se žádné výzvy.

Datum 14. října by mohlo být v Česku prohlášeno za den velikých bojovníků. Historicky nejúspěšnějšího tuzemského MMA bijce a v současnosti nejlepšího postojáře od sebe dělí přesně čtyři roky, zatímco rodák z Hostěradic oslavil ve čtvrtek 29. narozeniny, mladšímu Peňázovi, jenž se narodil v Novém Městě na Moravě, bylo pětadvacet. A jak probíhaly oslavy?

„Tak tréninkový den jsem si užil skvěle… Teda narozeninový, pardon,“ omlouval se pobaveně za přeřeknutí Procházka, ale vlastně o omyl nešlo.

„Ráno jsem ho zahájil tréninkem a pak jsem jel na oběd s rodinou – mamkou, babičkou, sestrou. Dali jsme si super jídlo a odpoledne jsme trávili společně v pohodě a bylo to super. Prostě super den!“

Podobně na tom byl i mladší válečník. „Přímo ve čtvrtek jsem slavil tréninkem a dobrým jídlem, na které chodím pravidelně každý rok s jedním kamarádem. Pak mě čekala ještě o víkendu oslava s rodinou.“

Už jen to, že dva bojovníci světových kvalit pocházejí z míst vzdálených pár kilometrů od sebe, je vzácné. Úspěšní Moravané ale dokonce chodili na stejnou školu. Podle Peňáze učitelé na Procházku stále vzpomínají pro jeho nadměrné množství energie. To, že mu živelnost zůstala, pak dvojka polotěžké váhy UFC dokazuje nejen v kleci.

Procházka se aktuálně připravuje na souboj, k němuž vůbec nemusí dojít. UFC jej totiž jmenovalo náhradníkem titulové polsko-brazilské bitvy Jan Blachowicz vs. Glover Teixeira, která se uskuteční na konci října. Přípravu však nezanedbává, ač mu nejspíš nenabídne vysněné vyvrcholení v podobě boje o opasek. Nechat si ujít takovou možnost je ale pro Procházku nemyslitelné.

„Jakožto bojovník, který jde po své cestě a vždycky by zápasil s kýmkoliv a kdekoliv, jsem jasně řekl, že chci jít nejkratší cestou k titulu,“ vysvětluje český samuraj ve videu na svém youtubovém kanále. „Jestli tahle situace nastane, že půjdu proti jednomu z nich, tak si ho hodím do hlavy a budu s ním dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu. Rozeberu si ho, mám ho v hlavě, a pak už jenom přizpůsobuju strategickou a taktickou stránku.“

Stejně se na velké výzvy dívá i Peňáz. „Vždycky s týmem prodiskutujeme, co je pro mě vhodné. Nemyslím si ale, že jsem někdy odmítnul soupeře,“ prozradil v rozhovoru pro deník Sport.

Nastavení mysli, silné stránky v ringu a skvělé skóre jsou dalšími společnými kvalitami. Procházka je opravdovým úkazem na poli bojových sportů, nejen v České republice, ale celosvětově. Bilance osmadvaceti vítězství a pouhých tří porážek je sama o sobě úchvatná. S vědomím, že pětadvacet výher, zaznamenal knockoutem, však zní ještě neuvěřitelněji.

U Peňáze se dá zatím těžko mluvit o skvostném skóre, jelikož první MMA duel absolvoval teprve loni v prosinci. Během čtyř bitev už však potvrdil, že sledovat jeho jízdu se v budoucnu může vyplatit. Dohromady strávil v ostrých zápasech devět minut a patnáct vteřin, všechny protivníky knockoutoval v úvodním kole a pomalu si začíná zadělávat na jméno i ve smíšených bojových uměních.

Peňázovou hlavní disciplínou byl ale doposud hlavně kickbox, kde sedí těsně pod vrcholem. V nejkvalitnější světové organizaci Glory zaujímá ve střední váze páté místo a s celkovou bilancí 23:3 patří v pouhých pětadvaceti letech mezi největší talenty. Dokonce už měl domluvený zápas s jedničkou divize Ertugrulem Bayrakem Ertugru z Turecka, jehož skalp by mu otevřel cestu k titulové šanci. Bohužel ale musel kvůli nemoci souboj odvolat.

Pohled Marka Stodůlky

Procházka je světový úkaz, Peňáz jde v podobných stopách

Bojovníků, kterým se na české scéně předpovídala velká budoucnost a skončili v poli průměru, lze napočítat spousty. U Matěje Peňáze ale v MMA nic takového nehrozí. Vysoké zápasnické IQ, somatotyp podobný Jonu Jonesovi a obrovské pohybové nadání z něj už teď dělají jednoho z nejnebezpečnějších bojovníků domácí scény. Na prstech jedné ruky by šlo spočítat tuzemské střední váhy, které by možná mladého kickboxera přemohly, a to se MMA věnuje teprve něco málo přes rok. A Procházka? Světový unikát, o tom není třeba diskutovat. Za poslední roky téměř nikdo nezpůsobil v UFC takový rozruch, ač tam absolvoval pouze dva zápasy. Zisk titulu je s jeho mentálním nastavením a schopnostmi snad jen otázkou času. Stejně jistě se dá tvrdit, že Peňáz bude dalším Čechem ve věhlasné lize.

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud