To je veliká škoda... Adam Ondra v olympijské premiéře sportovního lezení na medaili nedosáhl a skončil šestý. Kombinaci tří disciplín nečekaně vyhrál Španěl Alberto Ginés před Američanem Nathanielem Colemanem a Rakušanem Jakobem Schubertem, který po vítězství v závěrečném lezení na obtížnost odsunul Ondru z medailových pozic.
Osmadvacetiletý Ondra po čtvrté příčce z úvodního lezení na rychlost skončil v boulderingu až šestý a stejná příčka mu patřila i průběžně. Díky výbornému výkonu v obtížnosti se dlouho držel v čele pořadí poslední disciplíny a živil šanci na některou z medailí včetně zlata. Naději mu ale sebral Schubert, který jako jediný z finálové sedmičky vylezl až na vrchol.
Nejnižší součin všech tří disciplín měl osmnáctiletý Ginés, jenž k vítězství v rychlosti přidal čtvrté místo v obtížnosti a sedmé v boulderingu. Coleman za ním celkově zaostal o dva a Schubert o pět bodů. Až čtvrtý skončil favorizovaný Japonec Tomoa Narasaki, před Ondru se dostal ještě vítěz úterní kvalifikace Francouz Mickaël Mawem.
Ondra, který v kvalifikaci obsadil páté místo, se měl na úvod vyřazovací části rychlosti utkat s Francouzem Bassou Mawemem. Rychlostní specialista a držitel nejrychlejšího olympijského času si ale v závěru kvalifikace natrhl biceps a do finále nenastoupil.
Ondra tak zahájil soutěž sám, časem 7,44 si vylepšil osobní rekord ve své nejslabší disciplíně o dvě setiny. V semifinále srazil dalších 41 setin, ale Ginés byl téměř o půl sekundy rychlejší. Proti vítězi kvalifikace Mickaëlu Mawemovi Ondra poprvé v kariéře stlačil čas pod sedm sekund na 6,86, ale favorizovaný Francouz byl ještě o 39 setin rychlejší. Z Čecha přesto vyzařovala velká spokojenost.
V boulderingu, v němž se Ondra v roce 2014 stal mistrem světa a má i dvě stříbra, první boulder „topoval“ až na druhý pokus, na druhém si jako jediný ze sedmičky finalistů nepřipsal ani zónu. Na třetím všichni včetně Čecha zapsali jen zónu. Na dva topy dosáhl pouze Coleman.
V obtížnosti, z které má tři světové tituly, Ondra dosáhl na kótu 42+ a až do úplného závěru vedl, avšak poslední lezec v soutěži Schubert jej dokázal překonat. Po dílčí druhé příčce měl Ondra konečný součin 48, což stačilo jen na šesté místo.
Výsledky sportovního lezení:
Muži: 1. Ginés (Šp.) 28 (1x7x4), 2. Coleman (USA) 30 (6x1x5), 3. Schubert (Rak.) 35 (7x5x1), 4. Narasaki (Jap.) 36 (2x3x6), 5. M. Mawem (Fr.) 42 (3x2x7), 6. Ondra (ČR) 48 (4x6x2), 7. Duffy (USA) 60 (5x4x3), 8. B. Mawem - nenastoupil.
Zprávy ze dne 3. srpna 2021
DRÁHOVÁ CYKLISTIKA: Kdy naposledy závodil Tomáš Bábek? Při této otázce se jediný český dráhový cyklista na OH v Tokiu hořce pousmál. Už je to prý devět měsíců. Kvůli pandemii byla totiž spousta jeho závodů zrušena, v českých podmínkách se na krytou dráhu nedostane. Teď se těší na velodrom, kde před několika lety jezdil často keirin. I když přiznal, že ho nepoznával. „Vyměnili dřevo, dráha je jiná, působí úplně jiným dojmem,“ hlásil. Jako první ho čeká sprint jednotlivců.
Bábek se těší na rychlý velodrom. Soupeře nastudoval na videu - čtěte ZDE>>>.
BADMINTON: Naučil se plynně mandarínsky, aby se ještě lépe dokázal vcítit do sportu, kterému roky dominují Asiaté. Sedmadvacetiletý dánský badmintonista Viktor Axelsensenzačně ovládl dvouhru v Tokiu. Bez ztráty jediného setu! Po bronzu z Ria si Klidný soutěživý drak, jak mu přezdívají fanoušci v Číně, suverénně vybojoval zlato. „Myslím, že jsem tady předváděl své nejlepší výkony v kariéře.“
Asijskou konkurenci sežehl Klidný drak. Badminton ovládl teprve třetí Evropan - čtěte ZDE>>>.
DRÁHOVÁ CYKLISTIKA: Sotva na olympijských hrách v Tokiu začaly závody dráhových cyklistů, už přinesly první napínavé chvíle. Při týmové stíhačce se australskému jezdci Alexi Porterovi přímo za jízdy ulomila řídítka a on se ocitl na zemi. V tu chvíli byl ze čtyřčlenné sestavy až na posledním místě, a tak neposlal k zemi alespoň nikoho z týmových spolujezdců.
Napětí na dráze. Australanovi se v 65 km/h zlomila řídítka, klouzal po tváři - čtěte ZDE>>>.
Po galapředstavení tenistek, střelců a vodních slalomářů se medailová bilance české výpravy v Tokiu drobně zasekla. Ale zdaleka není konec a šanci na cenný kov mají šanci i čeští favorité, kteří se ho na první pokus nedočkali. Přivezou Češi z Japonska dvojciferný počet medailí?
Zbývající české medailové naděje. Útok na desítku a šance na nápravu - čtěte ZDE>>>.
OH NARUBY: Jak se říká – všechno zlé je pro něco dobré. A tak Barbora Špotáková po neúspěšné kvalifikaci přehodnotila svá dřívější slova o poslední olympiádě kariéry. V Paříži za tři roky jí bude teprve 43 let a to není pro šampionku žádný věk. Adam Ondra zvládl kvalifikaci a zároveň olympijskou premiéru svého sportu, na rozdíl od něj ale nezářil režisér televizního přenosu. Na tom je potřeba ještě zapracovat. A hlásí se i jídlo z olympijské vesnice! Nová Olympiáda naruby je tady.

