8. srpna 2021 • 15:20

KONEC! Oheň zhasl, Tokio předalo štafetu Paříži. Vlajku nesl Vadlejch

Autor: iSport.cz
Vstoupit do diskuse
5
TOP VIDEA
Ševčík: „hajzlík“ i talent, co vás ohromí. Vycepují ho Priske s Rosickým?
Životní obrat! Muchová vstala z popela, udolala favoritku a je ve finále
VŠECHNA VIDEA ZDE

Letní olympijské hry v Tokiu, na kterých čeští sportovci vybojovali 11 medailí, skončily. Poslední, šestnáctý, den soutěží přinesl vyvrcholení některých týmových sportů, poslední Čech ve hře (ve španělských barvách) Martin Faměra bronz nevybojoval. Vodní pólisté Španělská v souboji o třetí místo podlehli Maďarsku 5:9. Tradiční vrchol každých Her, mužský maraton, suverénně ovládl favorit Eliud Kipchoge. Závěrečný den LOH Tokio 2021 včetně slavnostního ceremoniálu, při němž zhasl, olympijský oheň, jsme sledovali ONLINE.Vrcholy 16. dne olympiády

  • Zlato v mužském maratonu suverénně obhájil Eliud Kipchoge z Keni.
  • Basketbalistky USA získaly na OH posedmé za sebou zlato. Ve finále vyhrály nad domácím Japonskem 90:75.
  • v zápase o bronz vodních pólistů uspělo Maďarsko, které porazilo Španělsko 9:5, na straně poražených nastoupil i jediný český profesionál se španělským pasem Martin Faměra
  • závěrečný ceremoniál přinesl definitivní tečku za Tokiem, podrobný online přenos zde >>>
  • Medailové pořadí zemí najdete zde >>>

Arigato. Díky. Japonští organizátoři vyslali jasný vzkaz do celého světa...
Arigato. Díky. Japonští organizátoři vyslali jasný vzkaz do celého světa...

ONLINE PŘENOS - Olympiáda minutu po minutě
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě
Adam Ondra Adam Ondra COVID-19 COVID-19 Jiří Prskavec Jiří Prskavec Josef Dostál Josef Dostál Lukáš Krpálek Lukáš Krpálek Markéta Vondroušová Markéta Vondroušová Program dne Program dne
Obnovit
Zprávy ze dne 13. 8. 2021
14:29
13. 8. 2021
 

MODERNÍ PĚTIBOJ: Týden po dramatu při parkuru moderních pětibojařek na olympijských hrách v Tokiu podal Německý svaz na ochranu zvířat žalobu na závodnici Anniku Schleuovou a reprezentační trenérku Kim Raisnerovou. Podle svazu se ženy dopustily při soutěži týrání zvířat. „Je samozřejmé, že na olympijské zlato fixovaná sportovkyně je v takovém okamžiku v mimořádném stresu. Ale to není ani v nejmenším omluva pro týrání zvířat. Ve výkonnostním sportu lidí nemají zvířata co pohledávat. Naše oznámení slouží také k principiálnímu řešení tohoto problému,“ uvedl prezident Německého svazu na ochranu zvířat Thomas Schröder.

Německý svaz na ochranu zvířat podal žalobu na závodnici Anniku Schleuovou a reprezentační trenérku Kim Raisnerovou. Německý svaz na ochranu zvířat podal žalobu na závodnici Anniku Schleuovou a reprezentační trenérku Kim Raisnerovou. Německý svaz na ochranu zvířat podal žalobu na závodnici Anniku Schleuovou a reprezentační trenérku Kim Raisnerovou.
Zprávy ze dne 12. 8. 2021
20:26
12. 8. 2021
 

ATLETIKA: Člen stříbrné britské štafety v běhu na 4x100 metrů z olympijských her v Tokiu Chijindu Ujah měl pozitivní dopingový test a má zastavenou činnost.

Zprávy ze dne 12. 8. 2021
16:56
12. 8. 2021
 

ATLETIKA: Běloruská sprinterka Kryscina Cimanouská chce v aletické kariéře pokračovat v Polsku, kde našla azyl po olympijských hrách v Tokiu, odkud ji nutili předčasně odletět běloruští funkcionáři. Agentuře AP čtyřiadvacetiletá běžkyně řekla, že se ve Varšavě cítí bezpečně a už požádala polské funkcionáře o pomoc při zajištění tréninku. „Život se nám ze dne na den změnil a nyní začínáme znovu od začátku v nové zemi. Plánujeme tu zůstat a pokračovat v našich kariérách," řekla Cimanouská za sebe a svého manžela Arsenije Zdaneviče, jenž je atletickým trenérem.

Běloruská atletka Kryscina Cimanouská na tiskové konferenci ve Varšavě Běloruská atletka Kryscina Cimanouská na tiskové konferenci ve Varšavě
Zprávy ze dne 10. 8. 2021
11:51
10. 8. 2021
 

Od některých se úspěch čekal, jiní dokázali překvapit. Na Hrách v Tokiu sbírali medaile, trhali rekordy, přepisovali historické tabulky. Představujeme vám desítku sportovců, kteří během uplynulého svátku sportu svými výkony převyšovali zbytek světa.

 

Hrdinové LOH v Tokiu: sprinter Jacobs, tenistka Bencicová, plavec Dressel i český judista Krpálek
Zprávy ze dne 9. 8. 2021
14:08
9. 8. 2021
 

ATLETIKA: Běloruská atletka Kryscina Cimanouská, kterou nutili funkcionáři k předčasnému odjezdu z olympijských her v Tokiu, věnovala do aukce svou medaili z Evropských her 2019. Výtěžek dražby půjde na podporu běloruských sportovců, kteří jsou perzekvováni režimem autokratického prezidenta Alexandra Lukašenka.

Čtyřiadvacetiletá Cimanouská dala do aukce stříbrnou medaili z běhu na 100 metrů na Evropských hrách v Minsku. Částka nabízená za medaili na portálu ebay.com už překonala hranici 20 tisíc dolarů (400 tisíc korun). Peníze půjdou organizaci podporující sportovce vězněné či perzekvované Lukašenkovým režimem, jako jsou basketbalistka Jelena Levčenková či bývalý desetibojař Andrej Kravčenko.

Kryscina Cimanouská dává cennou medaili do dražby Kryscina Cimanouská dává cennou medaili do dražby

Na ploše tokijského Olympijského stadionu se s XXXII. letními hrami rozloučili představitelé všech 206 zúčastněných výprav. Českou vlajku nesl oštěpař Jakub Vadlejch, který v sobotu získal stříbrnou medaili. Stejně jako při zahajovacím ceremoniálu šli sportovci v rouškách, tehdy se v roli českých vlajkonošů představili tenistka Petra Kvitová a basketbalista Tomáš Satoranský.

„Byla to pro mě obrovská čest. Nikdy mě nenapadlo, že ponesu na olympiádě českou vlajku. Byl jsem připravený na to, že to bude zdlouhavé, ale nakonec mi čekání docela uteklo. Rozhodně to pro mě byl nezapomenutelný zážitek,“ řekl Vadlejch.

Tokio je pátým městem po Paříži, Londýnu, Los Angeles a Aténách, které letní olympijské hry hostilo podruhé. Největší sportovní akce se do japonské metropole vrátila po 57 letech. Hry se měly původně uskutečnit už loni, kvůli pandemii koronaviru je ale MOV o rok odložil.

 

Zúčastnilo se jich přes 11 tisíc sportovců, většina disciplín se ale kvůli obavám z šíření covidu-19 odehrála před prázdnými tribunami. Diváci v hledišti chyběli i při závěrečném ceremoniálu.

Po hudební a světelné show převzali poslední medaile letošních her nejrychlejší maratonkyně a maratonci, kteří kvůli přijatelnějšímu počasí závodili stejně jako účastníci chodeckých soutěží v Sapporu. Na počest Peres Jepchirchirové a Eliuda Kipchogeho tak dvakrát zazněla keňská hymna.

Tradičně se představili také noví členové komise sportovců MOV, do které byli zvoleni španělský basketbalista Pau Gasol, italská plavkyně Federica Pellegriniová, polská závodnice na horských kolech Maja Wloszczowská a japonský šermíř Juki Óta. Jejich mandát potrvá až do olympijských her 2028 v Los Angeles.

Součástí ceremoniálu byly i záběry z Paříže. Francouzská metropole oslavila formální převzetí pořadatelství OH slavností na Trocadéru, rozvinutí obří vlajky s emblémem příštích her z Eiffelovy věže ale bylo k vidění jen ze záznamu ze sobotní generálky. Dnes slavnostní vyvěšení 5800 metrů čtverečních velké zástavy znemožnilo počasí se silným větrem.

V Tokiu bylo rozdáno rekordních 339 medailových sad. Česká výprava díky zisku čtyř zlatých, čtyř stříbrných a tří bronzových medailí zažila nejúspěšnější letní hry v samostatné historii. Lepší bilanci mělo bývalé Československo naposledy v roce 1968 v Mexiku.

Nejúspěšnější výpravou byli s 39 zlatými medailemi Američané, o jeden titul méně získala Čína a třetí skončilo domácí Japonsko. Český tým byl v medailovém pořadí osmnáctý.

Olympiáda minutu po minutě zde >>>

Vstoupit do diskuse
5
Články odjinud


Články odjinud