Nechtěná hokejová (ne)nominace. Proč musela proběhnout už teď?

Tři, dva, jedna. Teď! Odhalujeme nominaci na olympijský turnaj. Ovšem pozor, nedivte se, pokud na konci ledna bude úplně jiná. I to se totiž může stát. Takže čtvrteční slavnostní představení vyvolených jmen, která se v Pekingu pokusí oprášit zašlou slávu českého hokeje, nemusí být žádná závazná verze. A aby té nejistoty nebylo málo, v zákulisí evropského hokeje se neustále šušká: Nezruší se celý turnaj?
Do národního týmu se vrací útočník Roman Červenka, který už na Hrách reprezentoval třikrát, naopak chybí další mazák Milan Gulaš, extraligový bodový expres. V popisu zajímavých okolností výběru by se dalo pokračovat.
Ale má to vůbec cenu?
„Termín téhle tiskovky je trochu nešťastný, nominaci budeme uzavírat až 24. ledna, do té doby může dojít ke změnám. Takže máme čas, abychom s tím libovolně hýbali,“ přiznal Petr Nedvěd, generální manažer.
I z jeho dalších vyjádření bylo cítit, že soupiska není zdaleka definitivní.
Podobně mluvil také hlavní kouč Filip Pešán, jenž je v modelu hierarchie právě pod reprezentačním bossem. Výběr je tedy jejich společné dílo. „Do konečné nominace může promluvit nejenom covid, ale i pokles formy. Hráče budeme v tomto směru dále sledovat,“ reagoval trenér, jehož pozice po bídném startu do sezony (šest porážek v řadě) se v posledních týdnech otřásala. Ale nakonec ji uhájil.
Teď jde to, jestli i nominovaní svoje místa uhájí. „Všechny hráče budeme monitorovat,“ pravil Pešán. Nejde jenom o formu, strašákem je především celosvětová nejistá situace okolo covidu. Proto kouč realisticky dodal: „Myslím, že se bude sestava ještě dramaticky měnit.“
Proč tedy už vedení národního týmu zveřejnilo nominaci, která vlastně žádnou nominací není? Důvod je ten, že už v pátek se uskuteční olympijské plénum, které formálně schvaluje navržená jména pro Hry. Tudíž vedení národního mužstva muselo s předstihem výběr hokejistů na Český olympijský výbor (ČOV) poslat. Aby se veřejnost jména nedozvěděla až pokoutně poté, co by seznam unikl, raději to svaz spojil s tiskovou konferencí. I když oficiálně ji dělat nemusel.
„Nominace na olympijské hry má procesní náležitosti včetně schválení výpravy Plénem ČOV nebo odeslání přihlášky před registračním mítinkem výpravy v dějišti Her. Zároveň se připravují letenky, výdej olympijského oblečení a další praktické věci, které je potřeba plánovat,“ vysvětluje Barbora Žehanová, ředitelka komunikace ČOV.
Ovšem v dnešní nejisté době je možné finální podobu nominace ještě upravit. „Je logické, že se některá jména ještě mohou změnit. Ostatně, v lyžování i dalších sportech budou i po schválení nominace probíhat realokace, proto Plénum ČOV dává pravomoc schválit změny ve výpravě předsedovi ČOV,“ upřesňuje Žehanová.
Nezruší se ještě hokejový turnaj?
Nedvěd s Pešánem tedy mají v ruce mnohem širší seznam. Ve čtvrtek sice zveřejnili čtyřiadvacet jmen, ale dalších třicet náhradníků mají v záloze. I když v tomto případě je výraz náhradník nepřesný, protože šance, že nakonec do hry zasáhne, je velmi vysoká.
„Všechno se bude odvíjet od aktuálních opatření. Takže máme skupinu náhradníků, s kterou budeme neustále komunikovat a budou muset vyplňovat zdravotní dotazníky úplně stejně jako hráči, kteří pojedou na olympiádu,“ uvedl Jan Černý, manažer mužstva, jenž má veškerou logistiku a covidová opatření na starost.
Platí, že do Pekingu se nedostane nikdo bez plného očkování, hráče navíc čeká série testování během přípravy, která začne už během příštího týdne. KHL totiž kvůli covidu přerušuje ligu, takže národní tým už si stáhne hráče do Česka, aby je umístil do bubliny. I tak pochopitelně hrozí riziko, že nákaza s nominací ještě zahýbe.
Hráči odletí do Pekingu nadvakrát (27. ledna a 2. února). Testy je čekají 96 a 72 hodin před odletem, pak ještě těsně před nasednutím do letadla. Z toho důvodu vedení národního týmu apeluje i na extraligu (která dodala čtyři hráče), aby začala od příštího týdne hokejisty pravidelně testovat. Stejně jako by uvítalo, aby se nehrálo ještě prvního února, když je druhého naplánovaný odlet.
„Ale to jsou věci, které nemůžeme ovlivnit,“ povzdychl si Nedvěd. To je v kompetenci ligy.
Evropa prochází další vlnou pandemie, už také v Česku startuje vlna vyvolaná obávanou variantou omikron. I proto se občas objeví i spekulace: Dokáže to vůbec hokejový turnaj ustát? Nezruší se ještě?
Tuhle radikální myšlenku si nikdo nechce připustit. Ale v zákulisí IIHF si s ní leckdo pohrává. „Samozřejmě je to nepříjemná situace pro všechny,“ tvrdí Nedvěd, který je přesvědčený, že česká strana nachystala taková opatření, aby hráče v rámci možností uchránila. „Ale až přílet do Pekingu ukáže, jak jsme to zvládli,“ má jasno.
Covid může českou nominaci ještě rozcupovat. Ani 24. leden nemusí být konečná verze. Po tomhle datu se mohou jména ještě vyměnit ze zdravotních důvodů. Bude to divočina.
Vsadíte si, kdo si nakonec v Pekingu zahraje? A jestli se vůbec turnaj uskuteční?
Zprávy ze dne 7. února 2022
HOKEJ: České hokejistky už mají postup do čtvrtfinále v kapse! Prohrou proti Dánsku si sice zkomplikovaly vyhlídky na postup, nakonec jim k jistotě pomohla pozdější výhra Švédska nad Čínou. Ve hře je ještě důležité první místo, které by znamenalo vyhnutí se zámořským favoritům ve čtvrtfinále. To mají svěřenkyně Tomáše Paciny stále ve svých rukou, stačí v úterním zápase porazit Japonky (od 9:40) alespoň za dva body. Jaký je formát play off ženského olympijského turnaje a jaké jsou možné soupeřky českých hokejistek ve čtvrtfinále? Čtěte ZDE>>>.
SANĚ: Německá sáňkařka Natalie Geisenbergerová vede v polovině olympijskou soutěž a útočí na třetí zlato v řadě. Anně Čežíkové patří 29. místo.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Uff, to byly nervy. Kdo si v pondělí ráno nařídil budík na nepříjemných 5.00, aby sledoval olympijský sjezd mužů, rozhodně nelitoval. Naskytla se mu podívaná na velmi náročný, napínavý a nebezpečný sjezd, v němž Beat Feuz potvrdil roli jednoho z favoritů. Johan Clarey, kterému je 41 let, bral jako černý kůň stříbro. V akci byly i sáně svážející do cíle zraněného závodníka a také krev v obličeji jiného borce. Více čtěte ZDE >>>
SNOWBOARDING: Trenér českého snowboardcrossového týmu Marek Jelínek přijímá jednu ránu za druhou. Na olympiádě v Pekingu chybí po zlomenině nohou hvězda Eva Samková, v dějišti her se zranil Jan Kubičík a on sám jezdí v Číně na tréninky z izolace. Jelínek se dostal do speciálního režimu, protože byl vyhodnocen jako blízký kontakt člověka s pozitivním testem na koronavirus. „Seděl jsem od něj v letadle přes uličku,“ řekl Jelínek v on-line rozhovoru s novináři z dějiště her. „Představa, jak si užít olympijské hry, vypadá jinak. Jsem spíš v lágru, ale můžu být šťastný, že trenérskou činnost to neomezuje,“ dodal.
SHORT TRACK: Italská rychlobruslařka na krátké dráze Arianna Fontanaová obhájila olympijské zlato na 500 m, má rekordní desátou medaili. Mužům na 1000 m vládli Číňané.
SKOKY NA LYŽÍCH: Bláznivý závod smíšených družstvev končí suverénním vítězstvím Slovinska. Druhé skončilo Rusko, třetí naprosto senzačně Kanada. Závod poznamenalo hned 5 (!) diskvalifikací skokanek z favorizovaných zemí, o šance kvůli nevyhovujícím kombinézám přišlo Rakousko, Japonsko, Německo i Norsko. Česka sestava ve složení Ulrichová, Kožíšek, K. Indráčková a Koudelka skončila sedmá.
BIATLON: Konečně se dočkala a stálo to za to. Biatlonistka Lucie Charvátová v devětadvaceti letech zažila olympijskou premiéru. A tentokrát nebyla žádným postrachem střelnice. Ve vytrvalostním závodě chyby udržela na dvou a o místo se vměstnala do top dvacítky. „Asi mi svědčí, když je zima jako kráva,“ usmívala se. Rozhovor čtěte ZDE>>>

BIATLON:Trenér Jiří Holubec hodnotí výkon biatlonistky Markéty Davidové a je s ním maximálně spokojený, stejně tak chválí i jízdu Lucie Charvátové. V tréninku nic příliš měnit nehodlá. Podívejte se na rozhovor czechteam.tv přímo z Pekingu.
HOKEJ: Nebyl spokojený. Ani trochu. A nebál se to dát najevo. Kouč Tomáš Pacina po porážce s Dánkami (2:3) mluvil otevřeně. „Byl jsem velice zklamaný naším výkonem,“ vykládal trenér ženské reprezentace, jenž doufá, že pokud se jeho tým vrátí k tomu, jak hrál v úvodních dvou vítězných partiích, má šanci porazit Japonky. Ovšem musí přijít razantní zlepšení. Tentokrát to podle něj nebyl výkon hodný olympiády… Rozhovor čtěte ZDE>>>
SKOKY NA LYŽÍCH: Kuriózní průběh má soutěž smíšených družstev ve skocích... Česko postoupilo do druhého kola ze sedmého místa, pomohly mu ale tři diskvalifikace závodnic z favorizovaných týmů. Kvůli nevyhovujícím kombinézám přišly o šance na medaile Japonsko, Německo i Rakousko. S téměř padesátibodovým náskokem vede Slovinsko, které míří pro zlato.

HOKEJ: Komplikace! České hokejistky po dvou výhrách narazily. Proti Dánkám nezvládly roli těch, od koho se čekalo vítězství, a padnuly překvapivě 2:3. „Zavinily jsme si to samy. Od začátku jsme nehrály týmově a snažily se hrát moc individuálně. To se nám vymstilo,“ řekla upřímně kapitánka Alena Mills. Rozhovor čtěte ZDE>>>

KRASOBRUSLENÍ: Dvojnásobný olympijský vítěz Juzuru Hanju poprvé trénoval v dějišti her v Pekingu. Znovu potvrdil, že se chce pokusit o čtverný axel, který dosud žádný závodník neskočil. Jeho první návštěva tréninkové haly přitahovala větší mediální pozornost než souběžně probíhající soutěž družstev, v níž Rusové kráčeli za olympijským zlatem.

SKOKY NA LYŽÍCH: Program třetího dne Her ještě nekončí, aktuálně na skokanských můstcích startuje závod smíšených družstev. Česko reprezentuje čtveřice Ulrichová, Kožíšek, K. Indráčková a Koudelka.
BIATLON: Už otevírala zlatou bránu. Stačila poslední trefa do terče a bylo to tam. Jenomže právě ta dvacátá rána při závěrečné střelecké položce vylétla na jednáctou hodinu, daleko mimo terč. „Šla nahoru, no…“ věděla Markéta Davidová. Místo zlata je z toho pro Češku z olympijského vytrvalostního závodu šesté místo. Rozhovor čtěte ZDE>>>

HOKEJ: Po hodinovém tréninku došel mezi novináře. Vydýchal zachraplý hlas a nasadil respirátor. „Nedělají mi dobře přechody z tepla do zimy. Na ledě, když řvu, je to znát. Jinak jsem ale v pohodě,“ ubezpečil Filip Pešán s úsměvem, když se postavil se za bariéru. Jaké má v hlavě turnajové cíle? A proč zvolil kapitánem týmu právě Romana Červenku? Rozhovor čtěte ZDE>>>
