PŘÍMO Z PEKINGU | Lidé v hledišti ječeli, mávali vlajkami, tleskali. Pak mávali i bez vlajek, v ruce drželi mobily a všechno si natáčeli. Stejně tak byli nadšení dobrovolníci všude po hale. V tiskovém středisku se nahromadili před televizí, ukazovali si na své hrdiny, jásali. Čínský hokejový národní tým proti Němcům sice prohrál 2:3, ale oslavil první góly na turnaji. „Píšeme historii čínského hokeje!“ radoval se gólman Jeremy Smith. Tedy pardon. Oficiálně se jmenuje Jieruimi Shimisi. Tak to stojí v zápisu…
V prvním utkání Číňané prohráli 0:8 s Američany. Už tehdy to byl výsledek pro ně až moc krutý… Dnešek naznačil, že v tomhle týmu něco je.
„Co bych vzkázal všem, kteří o nás pochybují? To, co říkám našim hráčům od prvních minut. Že si potřebujeme získat respekt. A to je to, co jsme dneska ukázali,“ říkal trenér Ivano Zanatta.
Čínští fanoušci v hledišti si to náramně užívali. Ukázali, jak jsou navyklí poslouchat pokyny. Když se na kostce objevila výzva, aby začali mávat, okamžitě do vzduchu vyletěly všechny ruce. To samé s tleskáním.
Číňané pištěli při každém náznak u šance. A když padl první gól, to bylo radosti! Lidé vyskočili ze sedaček, mávali, objímali se. Stejně jako při druhém. Když čínský národní tým v závěru tlačil při hře bez brankáře, ozýval se další jekot.
Do haly nakoukli i covidoví „zakuklenci“, kteří po hale sledují, jestli se dodržují všechna pravidla. A jsou připravení odvést kohokoliv, kdo by vykazoval příznaky nemoci… Ale teď odběhli, aby si užili hokejovou atmosféru.
Neklapnulo to, ale výsledek 2:3 je pro Čínu potěšující. Takže když probíhaly rozhovory, zdálo se, že jsou role opačné. Němci zrovna nejásali, do kabin šli zamračení, takovou práci nečekali. Když se zastavil někdo z hokejistů s čínským znakem, mluvil o hrdosti.
„Je pro nás čest, že píšeme první stránky historie čínského hokeje,“ rozplýval se americký gólman Jeremy Smith, který už třetí sezonu hraje za Kunlun. Takže typický Číňan… Podobný osud má i většina spoluhráčů.
„Ukázali jsme, že na takový turnaj patříme, jsme tady zaslouženě,“ dodal brankář s číslem 45. V oficiálním zápisu je u něj uvedené čínské jméno, aby to nevypadalo tak nápadně… Je to Jieruimi Shimisi.
Hodně byl na ledě cítit i extřinecký útočník Ethan Werek (Wei Ruike). Z Číňanů bylo jasně cítit, jak moc chtějí uspět, Němce dokázali potrápit.
Historicky první čínský gól na turnaji vstřelil útočník Spencer Foo. „Je to bláznivé. Je to pro mě velká pocta. Určitě je to pro mě životní zážitek,“ vykládal Kanaďan, jenž si během olympiády musí zvykat na jméno Fu Shuai. „Ale není to jenom moje zásluha, všechno vycházelo z týmového výkonu,“ dodal nadšeně.
V mixzóně se zastavil i Alexej Kovajlov, někdejší slavný ruský útočník, který je nyní ve službách čínské reprezentace. Dlouho vykládal ruským novinářům, přes ústa měl roušku v čínských barvách, tým chválil za bojovnost.
Na rozhovory se přišla podívat i řada dobrovolníků, aby zahlédla svoje hrdiny. Stáli u stěny a mávali jim.
Zítra se Čína utká s Kanadou. Další prestižní souboj. „Určitě to bude pro nás velký zápas,“ souhlasí Smith. Těsného výsledku si jistě všiml i kanadský kouč Claude Julien. Ten už po odpoledním utkání, v němž Kanada v zámořském derby prohrála 2:4, upozornil na to, že je proti Číně nečeká nic lehkého.
„Je to soupeř, který hraje tvrdě, musíme se na něj dobře připravit. Už minulý zápas neodpovídal výsledku,“ narážel na osmigólový čínský výplach s Amerikou.
Výkon proti Němcům to potvrdil. Čína slaví.
Zprávy ze dne 24. ledna 2022
SJEZDOVÉ LYŽOVÁNÍ: Minulá olympiáda v Koreji? Nejenom z českého pohledu byla zosobněná jménem Ester Ledecká. Dvojnásobná olympijská vítězka udivila svět triumfem na lyžích i na snowboardu. Stala se globálním hitem. Teď se 26letá zimní královna chystá do Pekingu. „Pro mě je úplně nejdůležitější to všechno mezi startem a cílem. To je zábava!“ hlásí před Hrami, které odstartují 4. února. Rozhovor s Ester Ledeckou si přečtěte ZDE>>>

Zprávy ze dne 23. ledna 2022
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ester Ledecká za sebou má povedenou generálku na olympijské hry v Pekingu. V Super-G v italské Cortině dojela na osmém místě se ztrátou pouhých šesti desetin sekundy na domácí vítězku Elenu Curtoniovou. Fanoušky vyděsil pád fenoménky rychlostních disciplín Sofie Goggiaové, která nakonec ze svahu sjela po svých. Více čtěte ZDE >>>

Zprávy ze dne 20. ledna 2022
SNOWBOARDING: Už týden pobývá v pekingské karanténě švýcarská snowboardistka Patrizia Kummerová. Z osobních důvodů se totiž nenechala očkovat a podle čínských pravidel musí strávit tři týdny v karanténě. „Když jsem se na jaře rozhodovala, vůbec mě nenapadlo, že bude ve hře něco jako tahle karanténa. Ale neberu to jako trest,“ uvedla Kummerová. „Vím, co mám dělat, a chápu, že všechny země chtějí chránit své občany, protože žijeme v době pandemie. Je to, jak to je,“ řekla vítězka 15 závodů Světového poháru, která však kvůli absenci nemá ještě jistou nominaci. Přípravu prý ale zvládá dobře: „Vyrovnávám se s tím tak, aby mi to vyhovovalo. Je to v pohodě, protože jsem dost kreativní na to, abych zvládla kvalitní fyzickou přípravu.“
Zprávy ze dne 11. ledna 2022
RYCHLOBRUSLENÍ: Tradice antického olympijského míru uklidnila horkou atmosféru kolem trenéra Petra Nováka. Kluby rychlobruslařského svazu se dohodly, že kauzu údajných finančních machinací reprezentačního kouče dořeší po olympijských hrách v Pekingu. „Situaci se podařilo minimálně do konce sezony uklidnit,“ řekla předsedkyně svazu Marcela Bradová. Více čtěte ZDE>>>
SNOWBOARDING: Zatímco většina sportovců se nechala naočkovat proti koronaviru, olympijská vítězka ve snowboardingu ze Soči Patrizia Kummerová se rozhodla podstoupit třítýdenní karanténu v Pekingu. Čtyřiatřicetiletá Švýcarka navíc nemá jistou nominaci pro únorový závod v obřím slalomu, v němž by mohla být soupeřkou obhájkyně zlata Ester Ledecké. Kummerová si nenechá aplikovat vakcínu z osobních důvodů. Už v tomto týdnu proto odletí do Číny a místo závodů Světového poháru v rakouských střediscích Bad Gastein a Simohöhe bude v izolaci.