Špatná zpráva. V zahraničí nikoho výsledek národního týmu na olympiádě nezaskočil. Termíny jako šok a nečekaný postup Švýcarska? Ne. „Česká republika na tom nikdy nebyla hůř,“ hodnotí stav hokeje švédský Aftonbladet. Zámořské servery se konci Pešánova týmu v turnaji nevěnují. Nakládají mu ale Rusové. „Počet nejlepších týmů by se mohl snížit na pět. Bez Česka,“ píše Sport-Express.
Národní tým se poprvé v historii nedostal na olympiádě nebo na MS mezi poslední osmičku. „Švýcaři chtěli pracovat, Češi ne,“ uvádí ruský list Sport-Express k porážce výběru Filipa Pešána a Petra Nedvěda 2:4. Jediný tým, který Rusy dokázal na turnaji porazit, je ze hry. Historický soupeř zmizel z olympiády dřív, než se začalo hrát o medaile. Rusové si mizerný český výsledek i celkem užili.
„V poslední době se stále častěji ozývají hlasy, že by Česká republika měla být z velké šestky vyřazena a počet nejlepších týmů by se měl snížit na pět. Jak jinak by to mohlo být? Česko, domov Haška a Jágra, už nemá tolik hvězd jako dřív,“ uvádí list Sport-Express.
Slovenský a třeba i švédský tisk referuje o nejhorším turnaji v hokejových dějinách, kde se Česko (dříve Československo) objevilo. „Česká republika na tom nikdy nebyla hůř,“ uvádí populární švédský server Aftonbladet.
Co se týká Švýcarska, tak třeba Blick hlavně oslavuje velké vzepětí národního týmu, který po třech porážkách poprvé vyhrál. Nezajímá se moc o poražené. „Bojovali jsme, herně jsme se semkli a byli soudržní,“ citoval list kouče Patricka Fischera.
Rusové se úpadkem českého hokeje zabývali nejvíc. Narážejí i na přestárlou extraligu, kde se tradičně daří veteránům: „Domácí liga se proměnila v domov důchodců, kterému dominují hráči nad 35 let. Česká seniorská i mládežnická reprezentace od roku 2014 zapomněla, co to znamená vyhrát mezinárodní medaili. A z kdysi kvalitní české trenérské školy zbyl jen název.“
Bum. Dřív v Rusku ukazovali svoje kouzla Vladimír Vůjtek nebo Miloš Říha. První vyhrál Superligu, druhý se dostal do finále KHL. O české trenéry zde byl zájem. Velkou práci zde odvedli i Marek Sýkora nebo Václav Sýkora.
Aktuálně ruské velkokluby nestojí fronty ani na české hráče, ani na české trenéry. Pak přidal Sport-Express ještě jedno dloubnutí: „Český hokej je v úpadku a ani zdaleka se neblíží Švýcarsku. Nejhorší bylo, že David Krejčí a spol. byli vyřazeni v den narozenin Jaromíra Jágra. Jaký dárek legendárnímu dědečkovi!“
A jestli čekáte nějaké vášně ve Finsku, že ve čtvrtfinále na ně vyjde Švýcarsko místo Česka? Samá voda. Deník Ilta Sanomat se výhradně věnuje vlastnímu týmu. Respektovaný novinář Vesa Rantanen už před turnajem napsal, že pokud všechno pojede podle plánu, Finsko má takovou sílu, že na olympiádě neprohraje ani jeden zápas. Zatím jeho tip vychází. A čtvrtfinále? „Soupeřem Finska bude Švýcarsko, které v úterý vyhrálo 4:2.“ Nic víc. A pak se řeší, že proti Suomi se postaví Santeri Alatalo, který v mládeži reprezentoval Finsko. Takže ve světě žádná senzace, že Česko chybí v TOP 8. To je na celé porážce asi nejsmutnější.

Zprávy ze dne 15. února 2022
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Za 23 dní dokázala italská lyžařka Sofia Goggiaová malý zázrak. V tak krátkém čase se zotavila ze zranění ze závodu v Cortině d´Ampezzo a v úterním olympijském sjezdu bojovala o obhajobu titulu z Pchjongčchangu. Nakonec prohrála jen se Švýcarkou Corinne Suterovou, o 16 setin sekundy… „Pro mě je vítězka,“ řekla o ní její kamarádka Ester Ledecká. Více čtěte ZDE >>>

HOKEJ: Špatná zpráva. V zahraničí nikoho výsledek národního týmu na olympiádě nezaskočil. Termíny jako šok a nečekaný postup Švýcarska? Ne. „Česká republika na tom nikdy nebyla hůř,“ hodnotí stav hokeje švédský Aftonbladet. Zámořské servery se konci Pešánova týmu v turnaji nevěnují. Nakládají mu ale Rusové. „Počet nejlepších týmů by se mohl snížit na pět. Bez Česka,“ píše Sport-Express. Další ohlasy ze zahraničí na české vyřazení čtěte ZDE >>>

RYCHLOBRUSLENÍ:Japonské rychlobruslařky přišly v Pekingu kvůli pádu Ajano Satové v poslední zatáčce finálové jízdy proti Kanadě o obhajobu olympijského zlata ve stíhacím závodu družstev. Na triumf z Pchjongčchangu se podařilo navázat mužům Norska. Více čtěte ZDE >>>

BOBY: Současný vládce bobového sportu Francesco Friedrich si na olympijských hrách v Pekingu dojel pro zlato v ženském dvojbobu. Německý reprezentant se před pondělním startem čtyřkolového závodu rozhodl pro změnu stroje a v ledovém korytě závodil s půjčeným bobem své kolegyně Kim Kalické. Obhájil v něm spolu s brzdařem Thorstenem Margisem titul z Pchjongčchangu a při absolutním triumfu německých posádek vybojoval pod pěti kruhy dohromady už třetí zlato.
HOKEJ: Na pekingský neúspěch se dívá v širších souvislostech. Bývalý kouč národního týmu Alois Hadamczik pro iSport Premium dává najevo, že nepostup do čtvrtfinále olympijského turnaje je pouze odrazem dění v českém hokeji. A jací hráči mu v Číně scházeli? Celý rozhovor čtěte ZDE >>>
BIATLON: Je jednou z mála vážných českých nadějí na medaili z čínské olympiády. Biatlonistka Markéta Davidová už k ní měla blízko, závody v Čang-ťia-kchou jsou ale pro ni zatím hromadou nešťastných historek. Stále je tu však jedna velká příležitost. „V masáku má dobré šance,“ věří reprezentační trenér Egil Gjelland. Více čtěte ZDE >>>
Čeští hokejisté kousají historický neúspěch: po porážce od Švýcarů končí už v osmifinále – přitom po vítězství nad Rusy v základní skupině to vůbec nevypadalo špatně. Sborná si navíc po porážce od Krejčího, Kováře, Červenky a spol. stěžovala na „provokatéry a simulanty“. Jenže v osmifinále to byli zase ti hodní Češi a jejich poctivý, snaživý hokej. Stačí to v současné situaci? Nový díl Zimní olympiády naruby se ale věnuje i aktuální kauze „dědovy léky na srdce“ a vrací se do roku 1992.

HOKEJ: Nezklamal. Táhl ofenzivu, posbíral nejvíce bodů (2+3), na dresu měl céčko. Ale ani Roman Červenka tým nepřetlačil přes osmifinále a je podepsaný pod historickým neúspěchem. „Je to špatný. Chtěli jsme zabojovat o medaile, ale nezvládli jsme to,“ vykládal útočník, pro kterého to byl čtvrtý olympijský turnaj. Opět bez medaile… Celý rozhovor čtěte ZDE >>>
