Hokejisté Finska poprvé v historii vybojovali zlaté olympijské medaile. Ve finále Her v Pekingu otočili zápas s týmem Ruského olympijského výboru a zvítězili 2:1. Po stříbrech z Calgary 1988, Turína 2006 a bronzech z Lillehammeru 1994, Nagana 1998, Vancouveru 2010 a Soči 2014 se dočkali Suomi nejcennějšího kovu. Ve finále se jako první prosadil ruský celek zásluhou Michaila Grigorenka. Zkraje druhé třetiny ale srovnal Ville Pokka a v čase 40:31 vstřelil vítěznou trefu Hannes Björninen.
V osmé minutě poslal sbornou v přesilovce do vedení útočník Michail Grigorenko. Ve 24. minutě vyrovnal obránce Ville Pokka. Vítězný gól vstřelil v čase 40:31 útočník Hannes Björninen, který si připsal nahrávku u první branky. U obou gólů vítězů asistoval obránce Atte Ohtamaa.
Po velmi opatrném úvodu přinesla větší vzruch až první početní výhoda. V končící sedmé minutě fauloval vysokou holí Björninen a Rusové dlouho neváhali, aby nabízenou příležitost využili. Grigorenko si našel pozici na střelu, dokonale využil clonu Karnauchova a ranou z kruhu pro vhazování otevřel skóre. Byl to nakonec i jediný prohřešek finského týmu proti pravidlům v celém utkání.
Finové byli střelecky výrazně aktivnější. Zatímco jejich gólman Säteri čelil jen sedmi přesným pokusům, protějšek Fedotov patnácti. Na těsném vedení Ruska se ale do přestávky nic nezměnilo, přestože i Seveřané si vyzkoušeli přesilovku. Jen kousek od možnosti zamést puk do takřka prázdné branky byl Kemiläinen. V další příležitosti neuspěl chvilku přes pauzou ani Hartikainen.
Ve 24. minutě vyrovnal Pokka nenápadnou střelou od modré čáry. Také on při svém pokusu od hrazení využil toho, že Fedotov měl zakrytý výhled a pak už nestihl na nijak nebezpečně vyhlížející ránu zareagovat. Při rovnovážném skóre se dění na ledě vrátilo do opatrných kolejí z úvodu utkání a brankáři neměli moc práce.
Finové byli nebezpeční v přesilovce, kterou jim poskytl v polovině 28. minuty faulující Semjonov. Když už si ale vytvořili dobré palebné pozice, obětavě hrající ruská čtveřice dokázala jejich pokusy skvěle vyblokovat. Na konci 34. minuty se připomněl hrdina semifinále se Švédy Gricjuk. Autor vítězného nájezdu si dokázal najít prostor pro zakončení, jeho rána z otočky ale proletěla těsně vedle tyčky.
Třetí dějství začalo pro sbornou velkým šokem. Uteklo totiž jen 31 sekund, Anttila zkusil štěstí dalekonosným pokusem zápěstím, který ale přesměroval Björninen a Fedotov podruhé inkasoval. Rusové museli dotahovat a zvýšili obrátky, jenže zodpovědně a pečlivě bránící Seveřané je vůbec nepouštěli k zakončení na Säteriho, jenž musel za celou poslední třetinu likvidovat jen tři pokusy.
Poté co Finové přestáli minuty, během nichž měli opticky navrch Rusové, sami začali zase vystrkovat růžky v útoku. Mäenalanen mohl zvýšit v 52. minutě, Fedotov byl ale proti. Vzápětí navíc fauloval Andronov. Hietanen v končící přesilovce napálil tvrdou střelou zápěstím horní tyčku.
V závěrečné minutě to sice ještě Rusové zkusili při odvolání Fedotova se šesti hráči v poli, ale tentokrát už boj o zlato - jak se jim to povedlo před čtyřmi lety proti Německu - nezachránili. A Finové mohli slavit.
Zprávy ze dne 11. února 2022
HOKEJ:David Krejčí v elitní lajně národního týmu s Tomášem Hykou a Lukášem Sedlákem? Tento útok jsme již před prvním reprezentačním srazem načrtli v deníku Sport. Trenér Filip Pešán pak z papíru utvořil realitu. Jenže ani po dvou odehraných zápasech si formace s největší hvězdou olympijského turnaje úplně ideálně nesedí. Co s tím? Redaktor Sportu Ondřej Kuchař je názoru, že by ofenzivnímu esu mohla pomoct změna křídel... BLOG ONDŘEJE KUCHAŘE přímo z Pekingu si přečtěte ZDE>>>

RYCHLOBRUSLENÍ: Byla to pro ni sedmá (!) olympijská medaile. Ale i tak se jí na tváři objevily slzy dojetí. Martina Sáblíková při večerním slavnostním ceremoniálu přímo v srdci pekingských Her dostala bronzovou placku. Ne, pro ni to není rutina. Pokaždé se v ní mísí emoce, zvlášť letos. Po patáliích všeho druhu, které si prožila. Více čtěte ZDE>>>
HOKEJ: Bylo na něm vidět, že z něj spadlo to největší napětí. Po sedmi porážkách přišla výhra. Kouč Filip Pešán věří, že právě vydřený triumf nad Švýcary (2:1 po nájezdech) nastartuje jinou sérii. Tu vítěznou. „Myslím si, že to může být zlom,“ reagoval reprezentační trenér. Český tým nejspíš čeká osmifinále, což je podle něj komplikace, ale teď hlavně řeší zítřejší zápas s Rusy. Celý rozhovor čtěte ZDE>>>
HOKEJ: Šimon Hrubec vychytal samostatné nájezdy, jediný v rozstřelu proměnil David Krejčí a rozhodl o první výhře českého týmu v této sezoně. Výběr Filipa Pešána porazil Švýcary 2:1. „Bylo vidět, že oba týmy v prvních zápasech neuspěly. Nepadlo moc gólů, nebylo moc vyložených šancí. Ale důležité je vítězství,“ hodnotil ve studiu iSport Martin Ručinský. Více čtěte ZDE>>>

HOKEJ: Uf, ta úleva! Na hráčích národního týmu bylo vidět, jak si oddychli, že po sedmi porážkách přišla výhra. Konečně. Češi porazili Švýcary 2:1 po nájezdech, ten vítězný trefil ten nejzkušenější… David Krejčí. „Věděl jsem, že led není dobrý, takže jsem střílel,“ reagoval centr. Co řekl k zápasu a zítřejšímu souboji s Rusy? Více čtěte ZDE>>>.