13. března 2022 • 15:55

Biatlonisté ve smíšené štafetě pátí, jde o nejlepší výsledek za dva roky

Autor: iSport.cz, ČTK
Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
SESTŘIH: Francie - Polsko 1:1. Penalty i góly kanonýrů. Mbappé a spol. druzí
Stále mám možnost se posouvat, svou roli v Anaheimu si chci ukotvit, říká Lukáš Dostál
VŠECHNA VIDEA ZDE

Česká smíšená štafeta obsadila solidní páté místo v závodě Světového poháru v estonském Otepää. Jde o nejlepší výsledek od bronzu na MS 2020. Michal Krčmář nezačal ideálně a předával jedenáctý, Jakub Štvrtecký s Markétou Davidovou se ale postupně posunuli až na čtvrté místo. Jessica Jislová nakonec finišovala pátá. Vyhrálo Norsko před Švédskem a Francií. V závodě smíšených dvojic obsadili Jonáš Mareček s Terezou Voborníkovou šestnácté místo.Závod se přitom z českého pohledu nevyvíjel dobře. Krčmář na úvodním úseku spotřeboval všech šest náhradních nábojů a předával až jako jedenáctý s více než minutovou ztrátou na čelo. „Hrozný to bylo,“ glosoval svůj výkon pro Českou televizi. Vleže se potýkal s proměnlivým větrem, kvůli němuž několikrát upravoval mířidla a strávil na koberci více než minutu. „Na stojce byly všechno rány dole. Dneska se musím omluvit, protože můj výkon na střelbě byl katastrofální. Hrůza, děs a omlouvám se týmu,“ dodal.

Pak ale nečekaně zazářil mnohdy nespolehlivý střelec Štvrtecký. Poprvé v kariéře ve štafetě nepotřeboval ani jeden náhradní náboj a posunul české kvarteto na pátou příčku. „S tím jsem moc spokojený. Vůbec jsem netaktizoval, nešetřil jsem se, jel jsem furt jenom dopředu a vyšlo to,“ radoval se.

Vůbec nejlepší výkon na svém úseku předvedla Davidová, která trefila všechny terče napoprvé a byla nejrychlejší v běhu, když předčila i Norku Tiril Eckhoffovou. Díky tomu posunula český tým na čtvrté místo. „Já jsem dneska spokojená. Byl to asi jeden z mých nejlepších závodů. Dvě nuly na pět a běželo se mi dobře. Musím říct, že jsme dneska měli skvělé lyže,“ pochvalovala si.

Medaile byly daleko, na třetí Francii ztráceli čeští reprezentanti více než půl minuty. Naopak zezadu na finišmanku Jislovou dotírala Němka Denise Herrmannová, která z předávky vyjížděla s patnáctisekundovou ztrátou. Tu skvělá běžkyně smazala ještě před úvodní střeleckou položkou, a když zastřílela čistě, nedala Jislové šanci. Česká finišmanka pokaždé jednou dobíjela a skončila bezpečně na pátém místě. To je pro český tým jednoznačně nejlepší výsledek sezony. V Oberhofu byli Češi ve smíšené štafetě devátí, na olympijských hrách dvanáctí.

Norsko potvrdilo pozici aktuálně nejlepšího týmu ve smíšené štafetě čtveřic. Dnes vyhrálo ve složení Sivert Guttorm Bakken, Vetle Sjaastad Christiansen, Eckhoffová a Ingrid Landmark Tandrevoldová. Druhou příčku zajistila Švédsku přesnou závěrečnou střelbou Elvira Öbergová, třetí finišovala Francie.

Juniorům se nedařilo

Zastávku v Otepää uzavřel závod smíšených dvojic, do něhož čeští trenéři postavili hrdiny nedávného juniorského MS Marečka a Voborníkovou. V disciplíně,v níž je český tým dlouhodobě neúspěšný, museli dohromady třináctkrát dobíjet a navíc se Voborníkové nevydařila druhá položka vleže, po níž zamířila na zkrácené trestné kolo. Na čelo ztratilo české duo více než tři minuty, na elitní desítku bezmála minutu.

Norové dominovali díky tomu, že Sturla Holm Laegreid a Marte Olsbuová Röiselandová potřebovali na osmi položkách jen jeden náhradní náboj. Zvítězili o více než dvanáct sekund před Švédskem, třetí skončilo Německo. Oba tyto týmy měly čtyři dobíjení.

SP v biatlonu v Otepää (Estonsko):

Smíšená štafeta (4x7,5 km): 1. Norsko (Bakken, Christiansen, Eckhoffová, Tandrevoldová) 1:19:39 (0 trest. okruhů + 7 dobíjení), 2. Švédsko (Nelin, Ponsiluoma, Perssonová, E. Öbergová) -22,5 (0+8), 3. Francie (Desthieux, Fillon Maillet, Chevalierová, Braisazová-Bouchetová) -34,6 (0+6), 4. Německo -1:53,7 (0+6), 5. Česko (Krčmář, Štvrtecký, Davidová, Jislová) -2:34,6 (0+8), 6. Slovensko -3:30,7 (0+10).

Štafeta dvojic: 1. Laegreid, Röiselandová (Nor.) 34:12,8 (0+1), 2. Samuelsson, H. Öbergová (Švéd.) -12,4 (0+4), 3. Lesser, Preussová (Něm.) -17,9 (0+4), 4. Guigonnat, Chevalierová-Bouchetová (Fr.) -1:05,5 (0+7), 5. Hofer, Vittozziová (It.) -1:13,5 (3+10), 6. Gow, Lunderová (Kan.) -1:14,9 (0+5), ...16. Mareček, Voborníková (ČR) -3:02,6 (1+13).

Konečné pořadí smíšených štafet (po 4 závodech): 1. Norsko 205, 2. Švédsko 191, 3. Francie 169, ...7. Česko 126.

Vstoupit do diskuse
1
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud