Rozhodnuto: Wimbledon vyloučí Rusy, nemusí se bát právní bitvy
Po týdnech dohadů je to oficiální: Wimbledon letos proběhne bez ruských a běloruských tenistů i tenistek. Nejslavnější turnaj planety, respektive jeho pořadatelé z All England Clubu, uplatnili plošný zákaz startu pro reprezentanty ze zemí, které se podílí na agresi vůči Ukrajině. Opatření se dotkne téměř dvou desítek sportovců včetně prominentních jmen jako světové dvojky Daniila Medveděva a čtyřky Aryny Sabalenkové.
V úterý oznámila dosud jediná ruská šampionka Wimbledonu Maria Šarapovová radostnou zprávu – v pětatřiceti letech je těhotná, dítě čeká s britským snoubencem a podnikatelem Alexanderem Gilkesem. O den později je jasné, že letos nikdo z Ruska nenaváže na její slavný triumf z roku 2004, kdy talíř Venus Rosewaterové pozvedla jako sedmnáctiletá.
Rusové i Bělorusové jsou totiž pro letošní 135. ročník turnaje na londýnské adrese SW 19 persony non grata. Jestliže se zprvu hovořilo o tom, že tenistům a tenistkám ze zemí agresora by mohl být umožněn start v případě, pokud písemně stvrdí, že nepodporují válku ruského prezidenta Vladimira Putina, nyní už taková varianta neexistuje.
„Uvědomujeme si, že to je tvrdý trest, a mrzí nás, že hráči a hráčky budou trpět kvůli krokům lídrů ruského režimu,“ uvedl v prohlášení předseda All England Lawn Tennis Clubu Ian Hewitt, který krok projednával i s britskou vládou.
„Vzhledem k obrovské sledovanosti turnaje nechceme, aby byl zneužit k propagaci ruského režimu. A také máme obavy o bezpečí veřejnosti, hráčů a jejich rodin, proto jsme nemohli rozhodnout jinak,“ uvedl Hewitt.
Pro ostrá opatření už se během března vyslovil britský ministr sportu Nigel Huddleston, All England Club ale nepotřeboval příliš povzbuzovat. Rozhodnutí vzal bez politického krytí čistě na sebe a ATP i WTA byly pouze informovány, jaký je konečný verdikt bez toho, aby mohly ve prospěch svých ruských a běloruských členů intervenovat.
Představitelé ATP se následně ozvali s kritikou. „Je to nespravedlivé a může to být nebezpečný precedens do budoucna,“ uvedli v prohlášení na webu. „Diskriminace na základě národnosti je také v rozporu s dohodou uzavřenou s Wimbledonem, protože jediným kritériem pro účast je postavení v žebříčku. Dalšími kroky budeme řešit po poradě s vedením a dalšími členy,“ uvedla organizace.
Podobně se proti postupu organizátorů ohradila i WTA. „Jsme velmi zklamaní. Jedním ze základních principů WTA je fakt, že o účasti hráček na turnajích rozhodují pouze výkony,“ uveda v prohlášení.
Svoboda rozhodování
Účast ve Wimbledonu byla naposledy zakázána po druhé světové válce tenistům z Německa a Japonska. Zákaz se dotkne minimálně pěti tenistů a dvanácti tenistek, kteří měli jistotu účasti v hlavní soutěži Wimbledonu. Stejné se však týká i těch, jež se mohli o účast ucházet alespoň v kvalifikaci.
Nejprominentnějšími jmény na seznamu jsou světová dvojka Daniil Medveděv momentálně se zotavující po operaci kýly a dámská čtyřka Aryna Sabalenková. Tu loni v londýnském semifinále vyřadila Karolína Plíšková.
Ruský pár Veronika Kuděrmetovová a Elina Vesninová loni prohrál finále čtyřhry, z ruských mužů se nejdále dostal čtvrtfinalista Karen Chačanov. Ti všichni mohou na podobné tažení zapomenout. Především díky tomu, že londýnští pořadatelé mají nezávislý status na velkých tenisových organizacích a nehrozí jim právní následky.
„Privátní kluby mají větší svobodu v rozhodování o tom, komu povolí hrát a komu ne. Nehrozí jim právní pře o diskriminaci jako tenisovým asociacím. Když řídíte tenisový okruh, můžete zakázat hráčům nastupovat, když například ovlivňují výsledky zápasů či dopují. Ale musíte dokázat, že důvod vaší akce byl opodstatněný. Pokud by obě túry zaujaly takový striktní postoj, ruští hráči je mohou soudit za to, že jim zabraňují vykonávat práci, ačkoliv se oni sami ničím neprovinili. Wimbledon ale takový problém nemá,“ sdělil listu The Daily Telegraph zdroj.
Wimbledon je dosud jediným turnajem, který k takto striktnímu opatření sáhl. Například grandslamové Roland Garros, jež startuje už 22. května, nic podobného nechystá.
Mezinárodní tenisová federace ITF po vypuknutí války koncem února pozastavila Rusku a Bělorusku členství ve svých řadách, jejich reprezentace nemohou hrát Davis Cup ani BJK Cup. ATP a WTA zrušily turnaje v Rusku.
V kontextu reakce ostatních sportů šlo o jednoduché a v podstatě bezbolestné formální kroky. Stejně jako vyškrtnutí ruských a běloruských vlaječek u jmen na žebříčcích, což má symbolizovat, že daní jedinci startují jako neutrální sportovci.
Až nyní přichází od Wimbledonu skutečný tenisový trest, který je vidět a bude bolet. Letošní ročník akce v All England Clubu startuje 27. června.
Zprávy ze dne 25. února 2022
Narodil se v Izraeli, má české občanství a kromě českého národního týmu basketbalistů vede i ukrajinský klub Prometej. Ten díky konexím Ronena Ginzburga přesídlil již minulý týden do Česka, kde má hrát i zápasy Champions League. Podle kouče se hrozba válečného konfliktu nezdála být pro obyvatele Ukrajiny reálná, ale další vývoj je jako noční můra. Více čtěte ZDE >>>
Zatím to není úplně aktuální, nicméně v nejisté době útoků Putinova Ruska na Ukrajinu se věci mění každou minutou. Napadená země vyhlásila ve čtvrtek všeobecnou mobilizaci obyvatelstva. Muži mezi osmnácti lety a šedesáti lety mají zakázáno opustit hranice. Zatím se neví, zda se branná povinnost rozšíří i na Ukrajince pracující v zahraničí. Pokud ano, zoufalé volání ruskou agresí stižené země se dotkne též sportovců působících v Česku, i dvou fotbalistů Slavie – Tarase Kačaraby a Maksyma Talovjerova. Více čtěte zde >>>
Ukrajinská biatlonová reprezentace se rozhodla ukončit předčasně sezonu. Po vyhlášení výjimečného stavu přeruší biatlonisté trénink a nezúčastní se zbývajících tří závodů Světového poháru.
UEFA kromě přesunutí finále Ligy mistrů také potvrdila, že kluby a národní týmy Ruska a Ukrajiny až do odvolání musí odehrát své domácí zápasy na neutrální půdě, což znamená, že česká reprezentace případně určitě nenastoupí k baráži o MS v Rusku.
Finále Ligy mistrů se z Petrohradu přesouvá do Paříže, UEFA už rozhodnutí oficiálně potvrdila. Zápas je naplánovaný na 28. května.
Dvě ukrajinské boxerské legendy chtějí svou zemi bránit se zbraní v ruce. Bratři Vitalij a Vladimir Kličkové v emotivním vyjádření zopakovali svou připravenost bojovat proti Rusku, které napadlo Ukrajinu. „Nemám jinou možnost, musím to udělat. Půjdu bojovat,“ řekl Vitalij, od roku 2014 starosta Kyjeva. V „krvavé válce“ ho chce podpořit i bratr Vladimir.
Podle jeho hlasu byste nikdy nemohli poznat, že zrovna se svým týmem postoupil mezi nejlepší šestnáctku Konferenční ligy. A je to přece pochopitelné. Ještě než odveta s Fenerbahce začala, Tarasu Kačarabovi se bez nadsázky zhroutil svět, jeho rodnou Ukrajinu napadli Rusové. „Je to nejhorší den mého života,“ řekl tiše ukrajinský stoper. Více čtěte ZDE>>>.
Zprávy ze dne 24. února 2022
Julius Bielik vzpomínal ve Studiu iSport.cz, jak rušili zípas po sametové revoluci, nic podobného jako dnes si ale neumí představit...

Fotbalisté Slavie před zápasem proti Fenerbahce nastoupili ve žlutých tričkách s nápisem Stojíme za Ukrajinou, Edenem také zněla píseň Karla Kryla Bratříčku, zavírej vrátka... Více čtěte zde >>>
Ukrajinský fotbalista Atalanty Bergamo Ruslan Malinovskij po svém gólu do sítě Olympiakosu v Evropské lize ukázal nápis na tričku s jasným vzkazem: „Ne válce na Ukrajině!“