Rozhodnuto: Wimbledon vyloučí Rusy, nemusí se bát právní bitvy
Po týdnech dohadů je to oficiální: Wimbledon letos proběhne bez ruských a běloruských tenistů i tenistek. Nejslavnější turnaj planety, respektive jeho pořadatelé z All England Clubu, uplatnili plošný zákaz startu pro reprezentanty ze zemí, které se podílí na agresi vůči Ukrajině. Opatření se dotkne téměř dvou desítek sportovců včetně prominentních jmen jako světové dvojky Daniila Medveděva a čtyřky Aryny Sabalenkové.
V úterý oznámila dosud jediná ruská šampionka Wimbledonu Maria Šarapovová radostnou zprávu – v pětatřiceti letech je těhotná, dítě čeká s britským snoubencem a podnikatelem Alexanderem Gilkesem. O den později je jasné, že letos nikdo z Ruska nenaváže na její slavný triumf z roku 2004, kdy talíř Venus Rosewaterové pozvedla jako sedmnáctiletá.
Rusové i Bělorusové jsou totiž pro letošní 135. ročník turnaje na londýnské adrese SW 19 persony non grata. Jestliže se zprvu hovořilo o tom, že tenistům a tenistkám ze zemí agresora by mohl být umožněn start v případě, pokud písemně stvrdí, že nepodporují válku ruského prezidenta Vladimira Putina, nyní už taková varianta neexistuje.
„Uvědomujeme si, že to je tvrdý trest, a mrzí nás, že hráči a hráčky budou trpět kvůli krokům lídrů ruského režimu,“ uvedl v prohlášení předseda All England Lawn Tennis Clubu Ian Hewitt, který krok projednával i s britskou vládou.
„Vzhledem k obrovské sledovanosti turnaje nechceme, aby byl zneužit k propagaci ruského režimu. A také máme obavy o bezpečí veřejnosti, hráčů a jejich rodin, proto jsme nemohli rozhodnout jinak,“ uvedl Hewitt.
Pro ostrá opatření už se během března vyslovil britský ministr sportu Nigel Huddleston, All England Club ale nepotřeboval příliš povzbuzovat. Rozhodnutí vzal bez politického krytí čistě na sebe a ATP i WTA byly pouze informovány, jaký je konečný verdikt bez toho, aby mohly ve prospěch svých ruských a běloruských členů intervenovat.
Představitelé ATP se následně ozvali s kritikou. „Je to nespravedlivé a může to být nebezpečný precedens do budoucna,“ uvedli v prohlášení na webu. „Diskriminace na základě národnosti je také v rozporu s dohodou uzavřenou s Wimbledonem, protože jediným kritériem pro účast je postavení v žebříčku. Dalšími kroky budeme řešit po poradě s vedením a dalšími členy,“ uvedla organizace.
Podobně se proti postupu organizátorů ohradila i WTA. „Jsme velmi zklamaní. Jedním ze základních principů WTA je fakt, že o účasti hráček na turnajích rozhodují pouze výkony,“ uveda v prohlášení.
Svoboda rozhodování
Účast ve Wimbledonu byla naposledy zakázána po druhé světové válce tenistům z Německa a Japonska. Zákaz se dotkne minimálně pěti tenistů a dvanácti tenistek, kteří měli jistotu účasti v hlavní soutěži Wimbledonu. Stejné se však týká i těch, jež se mohli o účast ucházet alespoň v kvalifikaci.
Nejprominentnějšími jmény na seznamu jsou světová dvojka Daniil Medveděv momentálně se zotavující po operaci kýly a dámská čtyřka Aryna Sabalenková. Tu loni v londýnském semifinále vyřadila Karolína Plíšková.
Ruský pár Veronika Kuděrmetovová a Elina Vesninová loni prohrál finále čtyřhry, z ruských mužů se nejdále dostal čtvrtfinalista Karen Chačanov. Ti všichni mohou na podobné tažení zapomenout. Především díky tomu, že londýnští pořadatelé mají nezávislý status na velkých tenisových organizacích a nehrozí jim právní následky.
„Privátní kluby mají větší svobodu v rozhodování o tom, komu povolí hrát a komu ne. Nehrozí jim právní pře o diskriminaci jako tenisovým asociacím. Když řídíte tenisový okruh, můžete zakázat hráčům nastupovat, když například ovlivňují výsledky zápasů či dopují. Ale musíte dokázat, že důvod vaší akce byl opodstatněný. Pokud by obě túry zaujaly takový striktní postoj, ruští hráči je mohou soudit za to, že jim zabraňují vykonávat práci, ačkoliv se oni sami ničím neprovinili. Wimbledon ale takový problém nemá,“ sdělil listu The Daily Telegraph zdroj.
Wimbledon je dosud jediným turnajem, který k takto striktnímu opatření sáhl. Například grandslamové Roland Garros, jež startuje už 22. května, nic podobného nechystá.
Mezinárodní tenisová federace ITF po vypuknutí války koncem února pozastavila Rusku a Bělorusku členství ve svých řadách, jejich reprezentace nemohou hrát Davis Cup ani BJK Cup. ATP a WTA zrušily turnaje v Rusku.
V kontextu reakce ostatních sportů šlo o jednoduché a v podstatě bezbolestné formální kroky. Stejně jako vyškrtnutí ruských a běloruských vlaječek u jmen na žebříčcích, což má symbolizovat, že daní jedinci startují jako neutrální sportovci.
Až nyní přichází od Wimbledonu skutečný tenisový trest, který je vidět a bude bolet. Letošní ročník akce v All England Clubu startuje 27. června.
Zprávy ze dne 2. března 2022
Bývalý kapitán fotbalistů Plzně David Limberský ve svém pořadu na iSport.cz Limbova šajtle se také vyjádřil k současné situaci na Ukrajině. „Ať se drží, celá Evropa je s nima a přeju, ať to brzy skončí a život se vrátí do normálu, protože tohle je opravdu šílenost a válku nechceme.“ Podívejte se na celé VIDEO.

Dostali úder do místa bez chráničů. Rusové přišli o účast na hokejovém mistrovství světa, celý sportovní svět se od země válečných agresorů postupně distancuje. Ruští sportovci nemůžou na mezinárodní turnaje, soupeři se s nimi odmítají utkat. Ze země odchází první hokejisté KHL. „Pravda je na naší straně. Bude to hanba pro všechny sportovce, kteří se k soupeři otočili zády,“ zuří legendární kapitán sovětské sborné Boris Michajlov. Více čtěte ZDE >>>
Prodám fotbalový klub, zn. Spěchá! Takový inzerát by mohl vyvěsit ruský miliardář Roman Abramovič. I na majitele londýnské Chelsea tvrdě dopadají sankce spojené s ruskou invazí na sousední Ukrajinu, bývalý důvěrník Vladimira Putina či Borise Jelcina se klub snaží co nejrychleji předat do jiných rukou. Jeden ze zájemců, švýcarský medicínský magnát Hansjörg Wyss, potvrdil, že jednání už začala. Více čtěte ZDE >>>
Hokejisty Ufy opustil před dnešním vstupem do play off KHL finský útočník Markus Granlund. Olympijský vítěz z Pekingu je dalším hráčem, který se rozhodl odejít ze soutěže po ruské invazi na Ukrajinu. „Teď nechci nic komentovat, ale opravdu jsem z Ufy pryč,“ řekl Granlund finské televizní stanici Yle.
Fotbalisté Interu a AC Milán dali před úvodním semifinále Italského poháru (0:0) najevo společnou podporu Ukrajině, která čelí ruské agresi. Odvěcí rivalové se oproti zvyklostem vyfotili těsně před výkopem dohromady. Zaplněné San Siro si také vyslechlo na velkoplošné obrazovce projev legendárního ukrajinského útočníka „Rossoneri“ Andrije Ševčenka. „Ukrajinci chtějí pouze mír. To, co nás spojuje, musí být silnější než to, co nás rozděluje. Mír nezná hranic. Ukončeme tuhle válku společně,“ vyzval ve videovzkazu pětačtyřicetiletý Ševčenko, jenž měl přes ramena přehozenou ukrajinskou vlajku.

Mezinárodní unie (IBU) kvůli útoku na Ukrajinu do odvolání vyloučila ruské a běloruské biatlonisty ze závodů. Reprezentace obou zemí nicméně kvůli předchozím sankcím už dříve předčasně ukončily sezonu.
Na Ukrajině umírají rukou Putinova režimu nevinné děti, o tom se ale na Instagramu ruského krasobruslaře Pljuščenka pochopitelně nedočtete. Zato tam běsní nad situací svých následovníků a svěřenců, kteří byli vyloučeni ze všech světových soutěží. Volá sice po míru, jedním dechem ale dodává: „Věřím svému prezidentovi!" Více čtěte ZDE>>>

Výrobce hokejového vybavení kanadská společnost CCM kvůli ruskému vojenskému útoku na Ukrajinu stáhla reklamy, ve kterých jsou ruští hráči z NHL. Informoval o tom server TSN. „Stejně jako celý svět jsme velice smutní z toho, co se právě děje na Ukrajině,“ citovala kanadská televizní stanice e-mail od výkonného ředitele CCM Marrouana Nabiha.
Ukrajinská tenistka Elina Svitolinová si nakonec bojkot zápasu s Anastasijí Potapovovou z Ruska rozmyslela. Po výhře 6:2, 6:1 v prvním kole v Monterrey prohlásila, že došla k závěru, že své zemi napadené Ruskem pomůže víc hraním.


Mamince slíbili, že nikdy nestanou v ringu proti sobě. A své slovo Vitalij a Vladimir Kličkové dodrželi, i přesto, že mohli pořádně vydělat. Teď jsou spolu v zemi, kterou se snaží ovládnout obří Rusko, i když by mohli být prakticky kdekoliv na světě. Nejslavnější ukrajinští bratři se tak stali nejen sportovními hrdiny. „Nemám jinou možnost, musím to udělat. Budu bojovat. Věřím v Ukrajinu,“ uvedl Vitalij, bývalý světový šampion a starosta Kyjeva. Příběh bratrů Kličkových čtěte ZDE>>>

Zprávy ze dne 1. března 2022
Při invazi Ukrajiny zemřeli i ukrajinští fotbalisté Vitalij Sapylo a Dmytro Martynenko. 21letý Sapylo hrál za mládežnický tým druholigového Karpaty Lvov, o 4 roky starší Martynenko za amatérský FC Hostomel.