a dozvíte se vše jako první.
12. července 2015 • 04:55

Když příprava není přátelská. Nedohrála Plzeň, Sparta i Slavia

NEJ zákroky bundesligy: Pavlenka krásně vyškrábl míč v letu pod břevnem NEJ zákroky bundesligy: Pavlenka krásně vyškrábl míč v letu pod břevnem
Tři generace Fuksů na jedné lodi. Pojedeme takhle mistrovství republiky, smál se dědeček Martina Fuksy Tři generace Fuksů na jedné lodi. Pojedeme takhle mistrovství republiky, smál se dědeček Martina Fuksy

Řadění fanoušků, ostuda s dresy, nebo čerstvě zuřící soupeř a nedohraný zápas. I tak vypadají přípravné zápasy českých týmů v přípravném období nebo exhibiční duely. Naposledy do výčtu nepovedených duelů přibyl zápas Plzně s Dynamem Kyjev, který se nedohrál. Ukrajinský tým už v první půli na pokyn naštvaného trenéra Rebrova odešel do kabin.

Viktoriáni se těšili na finále přípravného soustředění, tvrdili, že v Dynamu Kyjev potkávají nejsilnějšího soupeře a chtěli se vytáhnout. Realita vypadala jinak.

Nejdřív za stavu 0:0 nedal plzeňský Kolář penaltu, o chvíli později byl za protesty vyloučen záložník Ukrajinců Belhanda. Dynamo chtělo pokračovat v utkání v jedenácti hráčích, což ale sudí nedovolil, což rozlítilo kouče kyjevského celku Rebrova a ten nakonec odvolal tým do kabin. V 35. minutě bylo dohráno a Plzeňští si místo generálky mohli jen zatrénovat…

„Z našeho pohledu byla celá situace zaviněná jak zbytečně necitlivým přístupem rozhodčího po správně nařízeném pokutovém kopu, především však zcela neprofesionálním a nekolegiálním přístupem týmu Dynama. Duel měl oficiální status, rozhodčí měl na svůj postup právo,“ uvádí se mimo jiné v prohlášení plzeňského klubu.

Spartě udělali ostudu fanoušci...

V minulosti ale sbíraly průšvihy i české kluby. Třeba Spartě udělali v červenci 2013 v cizině ostudu fanoušci, z jejichž sektoru po hodině hry s Admirou Wacker v rakouském Bad Leonfeldenu vylétl dělbuch a zápas byl za stavu 1:1 předčasně ukončen. Nikomu se nic nestalo, ale dělbuch přistál na hřišti v místě, kde se pohyboval asistent sudího i sparťanský kustod David Matějka.

„Domluvili jsme se, že zápas nebude pokračovat, a to z bezpečnostních důvodů,“ uvedl podle sparta.cz tehdejší vedoucí mužstva Miroslav Baranek. „Podstatné je, že jsou všichni v pořádku. Mrzí nás to,“ dodal bývalý fotbalista. Rakouský svaz poté rozhodl o tom, že Sparta nemůže za trest hrát v Rakousku přípravné zápasy a to do 30. září 2014.

... i vedení

V únoru 2011 si pak udělalo ostudu i vedení Letenských, když do přípravného utkání se Zenitem Petrohrad nasadila Sparta tři hráče omluvené z reprezentace. Aby se na to nepřišlo, Václav Kadlec, Tomáš Pekhart a Manuel Pamič hráli v dresech se špatnými jmenovkami. Jenže smůla, hráče zachytil na snímku redaktor oficiálních stránek ruského klubu a na podvod se kvůli tomu přišlo.

Fanoušci Sparty Praha se v Rakousku předvedli v nejhorším světle

Klub se poté v prohlášení hájil tím, že šlo pouze o záměnu. Zranění Pamičova kolena se prý neukázalo tak vážné, jak se čekalo a nemoc dovolila nastoupit i dvojici Kadlec – Pekhart.

„Vzhledem k tomu, že o startu Vaška i Tomáše se rozhodlo skutečně těsně před výkopem, neměl pro ně realizační tým připraven jejich dresy. Proto oba naskočili do hry v dresech svých spoluhráčů. Všem fanouškům se za nechtěnou mystifikaci omlouváme,“ uvedl tehdy Ondřej Kasík, šéf komunikace ve Spartě Praha.

Drsná oslava fanoušků

Svou kaňku mají na triku i fanoušci Slavie, kteří pokazili slavnostní zápas s Hajdukem Split. Duel ze září 2014 se hrál v bouřlivé atmosféře. Už během duelu fandové chorvatského týmu zapalovali dýmovnice a odpalovali dělbuchy.

Přibližně čtvrt hodiny před koncem utkání se dostali fanoušci Hajduku na hřiště. Ochránci pořádku se je sice snažili zastavit, ale neměli nárok. Po nich vběhli na trávník i slávističtí příznivci a zápas musel být předčasně ukončen.

Klub tehdy tvrdil, že šlo o oslavu fanoušků. Vše se tehdy snažil bagatelizovat i tehdejší trenér Slavie Miroslav Beránek. „První poločas byl delší, druhý poločas byl kratší, tak se to minutáží skoro sešlo. Kulisa utkání byla vynikající,“ snažil se zahrát do autu problém s fanoušky Beránek, kterého citoval server slavistickenoviny.cz.