+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
Adam Sušovský
28. července 2016 • 14:56

Prospal burcuje: Pro poslední místo na Světový pohár rozhodně nejedeme

###BLOK-TOP-VIDEA###

Na kempu mladých hráčů v Rokycanech Václav Prospal vůbec poprvé vedl trénink české reprezentace, na jejíž střídačce bude v roli asistenta stát v září na Světovém poháru. Že tam Češi budou jen do počtu? Kdepak, s tím na něj nechoďte. „Má žena je optimistka, já také. Kdybychom se měli dívat, že tam skončíme poslední, tak tam vůbec nemusíme jezdit,“ říká. Jak se teda jako optimista díváte na to, že českou reprezentaci na poslední místo v turnaji pasuje i prestižní hokejový magazín The Hockey News?
„Vůbec bych tomu nepřikládal žádný význam. Tohle jsou věci pro média, pro novináře, aby o tom psali a řešili to. V Torontu hokej řeší malé děti, babičky i dědečci. Jestli nás tam někam pasují, je to jejich věc. Je to turnaj jako každý jiný. V minulosti byla takových turnajů spousta, nikdo nám nedával žádné šance a nakonec jsme tam uhráli výborný výsledek. Každý zápas začíná za stavu 0:0. Kdybychom se měli dívat na to, že tam skončíme poslední, tak tam nemusíme vůbec jezdit.“

Mnozí kontrují tím, že je jiné hrát se soupeřem jeden zápas, než sérii na čtyři vítězství. Je to na blížícím se turnaji výhoda českého týmu?
„Samozřejmě! Jen si vezměte, jaký tým jsme v NHL vybrali my, a co si může dovolit Kanada nebo Amerika. Navíc, jaké tyto týmy mohly opomenout hráče. V tom by tohle mohlo být jednodušší, že s nimi budeme hrát jen jeden zápas. Většina hráčů našeho týmu hraje NHL, nastupují na různých pozicích svých týmů a hrají proti stejným hráčům, kteří proti nim budou stát i v Torontu.“

Dlouho se čekalo na to, jak se rozhodne Jaromír Jágr. Chápete, že nominaci do týmu odmítl?
„Naprosto! Jarda je unikát. To, co dokazuje ve svém věku v NHL… Je výjimkou mezi všemi a já nevím, jestli se v mém životě narodí ještě nějaký takový hokejista. Jeho rozhodnutí chápu, úplně plně ho respektuju za to, co dokázal. Pro český nároďák, pro NHL. Je to jeho rozhodnutí, on sám určitě nejlíp ví, co dělá.“

Už jste stihl přemýšlet o tom, jaké to bude, až se v září postavíte v saku na střídačku jako trenér národního týmu?
„Možná se mi bude rosit čelo, ale moc se na to těším. Mě hrozně láká, až budeme hrát proti Kanadě a Americe, protože na jejich střídačkách stojí trenéři, kteří trénovali i mě. A já budu teď mít tu možnost se proti nim postavit v úplně jiné roli. Nervózní budu. Kdybych nebyl, tak mi na tom nezáleží. I jako hráč jsem nervozitu pociťoval. Tyhle zápasy ale já nevyhraju ani neprohraju. Mají je v rukou hráči, my jim můžeme jen poradit, pomoct.“

Václav Prospal na tréninkové kempu
Václav Prospal na tréninkové kempu

 

Světový pohár v ledním hokeji je mezinárodní hokejový turnaj pořádaný zámořskou NHL. Každý turnaj má svůj specifický systém, týmy jsou však rozděleny do dvou čtyřčlenných skupin, v nichž se utkávají systémem každý s každým, následuje klasické play-off. Světový pohár se hraje podle pravidel NHL.

Světový pohár se stal nástupcem Kanadského poháru, který se hrál nepravidelně mezi roky 1976-91.Zámořský turnaj se poprvé konal v roce 1996, kde čeští hokejisté skončili už ve skupině bez bodu. V roce 2004 Češi došli až do semifinále, kde v památném utkání podlehli Kanadě 3:4 v prodloužení.

Turnaje se v minulosti účastnilo Česko, USA, Kanada, Rusko, Švédsko, Finsko, Slovensko a Německo. Na Světovém poháru 2016 se nově objeví týmy Česka, USA, Kanady, Finska, Švédska, Výběru Evropy a Výběru severoamerických hráčů do 23 let. Finálová série se bude hrát na dva vítězné zápasy.

Turnaj se může pochlubit tou nejlepší sbírkou současných hokejových hvězd. V českém týmu hrají například David Pastrňák, Jakub Voráček, Tomáš Plekanec, Michal Kempný nebo Ondřej Palát.

Dresy

Stadion

Historie

Další ročníky
Ročník 2016
Další kola
Skupina B
Skupina AKlasická verze
Mobilní verze