+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
1. března 2010 • 14:03

Komentář: Hokej i fotbal v Česku bojují s hloupostí

Autor:
Tomáš Vokoun na české lavičce při power play
TOP VIDEA
Vrba před Larnakou: Navrátilci Kozáčik a Pilař? Jeden nastoupí od začátku Vrba před Larnakou: Navrátilci Kozáčik a Pilař? Jeden nastoupí od začátku
Jandač nominoval na dvojutkání se Slovenskem 14 nováčků. Chceme je vidět a dát jim šanci, říká Jandač nominoval na dvojutkání se Slovenskem 14 nováčků. Chceme je vidět a dát jim šanci, říká
VŠECHNA VIDEA ZDE

České sportovní fenomény ničí stejné problémy. Hokej i fotbal – oba nádherné sporty v místním podání upadají. A v obou případech je diagnóza podobná: Brzdí je hloupost, neochota přijímat nové trendy, podněty ze zahraničí…Kde se tyto špatnosti berou?

Mohou za ni (bohužel) ti nejdůležitější. Nositelé slavných jmen, muži jejichž názory formují prostředí sportu. Bývalí reprezentanti, hvězdy, osobnosti, prostě vzory.

Česko - Slovensko 0:2. Jsme horší ve fotbale i v hokeji »

„Fotbal není věda,“ říká například Ladislav Vízek, kdysi Fotbalista roku, nyní břitký komentátor. Většina jeho názorů sedí – ale některé ne. Vízek například často kritizuje trenéra novátora Jaroslava Hřebíka, ukázkového nositele směru, kterým by se český fotbal (a vlastně i hokej) měl ubírat.

Jak je na tom hokej? Jen si vzpomeňte! „Hlavně se z toho nepo…,“ říkával Ivan Hlinka o taktických plánech před zápasem. A dodával: „Nejsem inženýr přes kličky.“ „Musíme pálit bomby k tyči,“ doplňoval ho jeho letitý spolupracovník a pozdější kouč národního mužstva Josef Augusta.

Jim dvěma – stejně jako fotbalovému praktikovi Karlu Brücknerovi – pomohla výjimečná hráčská generace. Proto se tito koučové stali nezapomenutelnými a úspěšnými.

Jágr: Lepší časy přijdou možná za 10 let »

Jenže nyní oba sporty postihl kritický nedostatek světových fotbalistů a hokejistů.

Proto se musí přístup změnit!

„Máte-li úspěchy, jste jazykově vybavený, sebevzděláte se, jezdíte po světě, tak v českém fotbale je to horší, než když řeknete, že máte lepru,“ pronesl pro deník Sport Josef Csaplár, další z kategorie »nových« koučů.

„Hokej je dneska věda, ale hlavně v cizině. V tom je náš problém,“ postěžoval si ve Vancouveru při setkání s novináři Tomáš Král, předseda hokejového svazu. „Mladí kluci nechtějí trénovat, nechtějí se učit.“

K tomu přidal strašidelnou statistiku: z dvaadvaceti členů reprezentace do sedmnácti let jich sedmnáct ve škole propadá…

Fotbal i hokej jsou prostě stejně nemocní. Hloupost je strašná diagnóza.

Témata:  sport, fotbal, hokej, komentář
 

Dejte nám like a sledujte nás!

.
instagramKlasická verze
Mobilní verze