US Open: Skvělí Češi! Šátral a Veselý zvládli maratony, dál jde i Kvitová

0
Divná ruka v Karviné, zvláštní penalty v Boleslavi. Na Letné mohla být desítka
Reprezentace na Strahově v kompletní sestavě. První trénink pod Haškem

SOUHRN US OPEN 1. DEN | Tenista Jan Šátral prožil povedený grandslamový debut. V prvním kole US Open porazil Američana Mackenzieho McDonalda 3:2 na sety. Jiří Veselý vyhrál nad Saketem Mynenim z Indie rovněž 3:2 na sety, Barbora Strýcová však podlehla Rumunce Monice Niculescuové 1:2 na sety. Lépe se vedlo Petře Kvitové, která porazila Lotyšku Jelenu Ostapenkovou 7:5, 6:3.

Šátral porazil McDonalda za tři hodiny a devět minut 4:6, 3:6, 6:3, 6:2 a 6:2, přestože prohrával už 0:2 na sety. V dalším kole si šestadvacetiletý rodák z Mělníka zahraje s desátým nasazeným Francouzem Gaëlem Monfilsem.

Šátral, který úspěšně prošel kvalifikací, byl favoritem, jelikož figuruje v žebříčku na 226. místě, zatímco jednadvacetiletému Američanovi patří až 406. pozice v pořadí ATP. Domácí hráč, jenž dostal volnou kartu, však v úvodu působil klidnějším dojmem a český debutant zbytečně kazil.

Obrat nastal v polovině třetího setu, kdy Šátral za stavu 3:2 sebral soupeři podání. Začal více držet míč ve hře a nechal McDonalda kazit. Český hráč měl poté pevnější nervy i při svém prvním velkém pátém setu v kariéře. Američana dvakrát brejknul a proměnil hned úvodní mečbol.

"Myslím, že mi strašně pomůže, že jsem ten zápas otočil z 0:2. Bude mě to motivovat do další práce. Doufám, že si odsud odnesu jen to nejlepší," řekl Radiožurnálu Šátral, který se do hlavní soutěže probil z kvalifikace. "Určitě je to pro mě nejlepší turnaj v kariéře a bude mě to motivovat, aby to tak bylo na každým grandslamu," uvedl.

Veselý porazil Myneniho po téměř čtyřhodinová bitvě 7:6 (7:5), 4:6, 2:6, 6:2 a 7:5. V zápase ho opět omezovalo zranění ruky, kvůli kterému v generálce na US Open skrečoval osmifinále ve Winston-Salemu.

"Úvod ještě jakžtakž nějakým způsobem šel. I když servis teda opravdu byla čtvrtá pátá jakost. Rychlost byla odpovídající tomu, jak na tom zdravotně jsem," řekl Veselý Radiožurnálu. "Čím zápas trval déle, ta ruka byla necitlivější. Nevím, jestli to je nerv, nebo co to je. Jakmile začnu hrát, tak všechny svaly začnou zabírat a předloktí vůbec necítím," postěžoval si 49. hráč světa.

V pátém setu utkání se 153. tenistou žebříčku ATP, jenž po úspěchu v kvalifikaci absolvoval premiéru na grandslamu, prohrával Veselý už 2:5. V následujícím gamu čelil při svém podání mečbolu, který však odvrátil. Poté dvakrát sebral soupeři servis a mohl se radovat z vítězství.

Odměnou za vydřený postup bude pro třiadvacetiletého rodáka z Příbrami souboj se Djokovičem. S prvním hráčem světa se dosud utkal pouze jednou a v dubnu na antuce v Monte Carlu ho senzačně porazil.

Djokovič v pondělí v prvním kole ztratil set s Polákem Jerzym Janowiczem a na jeho výkonu i výrazu tváře bylo znát, že ho bolí ruka. Vyžádal si i ošetření. Po zápase uvedl, že zásah fyzioterapeuta byl pouze preventivní a o potížích nechtěl mluvit. "Není třeba se o tom teď bavit. Postoupil jsem. Beru to den po dni," uvedl obhájce titulu.

Strýcová prohrála s Niculescuovou 3:6, 7:6 (7:3), 1:6 a nezopakuje účast v třetím kole z minulých dvou ročníků. Bronzová deblistka z olympijských her v Riu přitom byla v zápase favoritkou, neboť v žebříčku je o 37 míst výše než Rumunka. Ta oplatila Strýcové předloňské vyřazení na US Open a vyrovnala vzájemnou bilanci na 4:4.

Kvitová si prohrála první dvě podaní

Ve druhém kole Kvitovou čeká Turkyně Cagla Büyükakcayová. Nasazená čtrnáctka Kvitová porazila devatenáctiletou Ostapenkovou až ve třetím letošním měření sil.

Úvod přitom české singlové dvojce nevyšel a po dvou ztracených podáních prohrávala 0:3. V desáté hře ale sebrala soupeřčin servis, srovnala na 5:5 a první sadu otočila. Pak už byla na kurtu lepší a po hodině a 39 minutách proměnila hned první mečbol.

"Ze začátku jsem se cítila hrozně stažená a nedokázala jsem přemluvit tělo, aby se uvolnilo. Všechno bylo o hlavě, ale myslím, že hlava pracovala celý zápas docela dobře na to, že jsem začala takhle špatně," řekla Kvitová Radiožurnálu.

"Pomohlo mi asi to, že jsem v poslední době odehrála výborné zápasy, a to jsem asi v té hlavě měla. To mě trošku uklidňovalo, že přeci jenom to tam někde je, že se to nemohlo vytratit. Myslím, že mi to pomohlo, že jsem měla odehrané zápasy v Riu a New Havenu, což asi souvisí s těmi zkušenostmi," dodala semifinalistka z předchozího turnaje v New Havenu.

Šestadvacetiletá Kvitová obhajuje na US Open čtvrtfinálovou účast z minulého ročníku, což je její maximum na kurtech ve Flushing Meadows.

Do dalšího kola prošla také nasazená dvojka Němka Angeligue Kerberová. Stříbrná medailistka z Ria, která může na US Open sesadit z pozice světové jedničky domácí Serenu Williamsovou , měla úvod turnaje snadnější než Kvitová, neboť jí Slovinka Polona Hercogová zápas po prvním setu vzdala.