EURO 2024 ONLINE: Oslavy mistrů můžou skončit trestem, Gibraltar si stěžuje

Oslavy španělských fotbalistů v Madridu po vítězství na EURO 2024
Oslavy španělských fotbalistů v Madridu po vítězství na EURO 2024
Oslavy španělských fotbalistů v Madridu po vítězství na EURO 2024
Nejlepším mladým hráčem turnaje byl zvolen Lamine Yamal
Lamine Yamal (vlevo) a Nico Williams tancují kolem poháru pro vítěze EURO
Španělští fotbalisté v euforii po triumfu na EURO 2024
Španělští fotbalisté tleskají ve špalíru Harrymu Kaneovi, který si jde pro stříbrnou medaili z EURO 2024
29
Fotogalerie
iSport.cz
EURO 2024

Vrchol fotbalové sezony je u konce! EURO 2024 ovládli Španělé, když porazili ve finále Anglii 2:1. Sledujte všechny novinky z šampionátu v Německu ONLINE v reportáži iSport.cz.

Online přenos - EURO 2024 ONLINE

Zprávy ze dne 7. července 2024

Důležitý moment
7. července 2024 · 19:38

Prozatimní NEJ šampionátu

 

Nejrychlejším hráčem dosavadního průběhu EURO je francouzský útočník Kylian Mbappé, kterému statistici naměřili 36,5 kilometru v hodině. Nejdelší vzdálenost zatím zdolal anglický záložník Declan Rice, nejvíce střel má na kontě Portugalec Cristiano Ronaldo, jenž přitom branku ze hry nedal. Nejčastěji faulujícím týmem jsou překvapivě Španělé. Vyplývá to ze statistik na webu UEFA po skončení čtvrtfinálové fáze šampionátu.

  • Mbappé dokázal vyvinout o půl kilometru v hodině vyšší rychlost než druhý v pořadí Španěl Ferran Torres. Nejlepším hráčem v českém týmu, který vypadl už po skupinové fázi, byl čtrnáctý v celkovém pořadí levý bek David Jurásek s 35,1 kilometru v hodině.
  • Rice dosud v pěti zápasech na šampionátu nechyběl ani minutu a k pozici nejlepšího běžce mu pomohlo i to, že s Anglií v obou duelech vyřazovací fáze absolvoval prodloužení. Záložník Arsenalu zdolal na turnaji už 63,9 kilometru a na kontě má o téměř dva tisíce metrů více než Granit Xhaka, který se Švýcarskem odehrál o 30 minut menší porci času.
  • Ronaldo vyslal za pět utkání 23 střeleckých pokusů, prosadit se ale dokázal jen ve dvou penaltových rozstřelech. Mezi tyče nejvíce pálil Němec Kai Havertz s 11 ranami na branku. Čtyři fotbalisté včetně Slováka Ivana Schranze ze Slavie skórovali na turnaji třikrát, z nich ve hře se svým týmem zůstává už pouze Nizozemec Cody Gakpo.
  • Ronaldo byl také nejčastěji v ofsajdu, v nedovoleném postavení se ocitl osmkrát. Gruzínci na rozdíl od osmi čtvrtfinalistů odehráli na turnaji jen čtyři zápasy, přesto stále mají suverénně nejzaměstnanějšího brankáře. Giorgi Mamardašvili si připsal 29 zákroků, z toho deset při remíze 1:1 s Českem.
  • Nejvíce faulů dosud spáchal nizozemský obránce Virgil van Dijk, jemuž sudí odpískali 12 nedovolených zákroků. Z týmů se zatím překvapivě nejčastěji dopouštějí faulů tradičně ofenzivně hrající Španělé, statistici jim napočítali 74 prohřešků. Na druhém místě jsou Němci. Nejvíce faulů na svou osobu si vynutil Jamal Musiala z domácího výběru, z mužstev pak Angličané.
  • Španělé jako jediní vyhráli všech pět zápasů na šampionátu a na kontě mají spolu s Němci také nejvíce branek - 11. Francii stačily k postupu do semifinále jen tři góly a ze hry výběr země galského kohouta neskóroval vůbec. Jednou se prosadil z penalty a dvakrát mu vlastní brankou pomohl soupeř. Stejně gólů ze hry dalo Česko.
  • Španělé vyslali nejvíce střel (102), v přihrávkách a držení míče dominovali jejich pyrenejští sousedé Portugalci, kteří zatím ovládají i statistiku útoků a rohových kopů. Semifinalisté z Francie mají balon pod kontrolou jen zhruba 50 procent času.
  • Nejvíce žlutých karet posbírali turečtí fotbalisté, které rozhodčí napomenuli dvacetkrát. Způsobil to především vyhrocený poslední zápas skupiny s českým celkem. Nejistý rumunský hlavní sudí István Kovács rozdal v utkání rekordních 18 žlutých karet, z toho 11 tureckému mužstvu.
7. července 2024 · 15:40

EURO má podle sázkovek nového favorita

 

Sázkové kanceláře před semifinále EURO pozměnily odhady na to, kdo získá zlato. Zatímco dosud nejvíce věřili Anglii, po čtvrtfinálové fázi se podle nich hlavním aspirantem na celkové prvenství stalo Španělsko. Celek z Pyrenejského poloostrova se v boji o finále utká s Francií, v druhém semifinále Nizozemsko vyzve Anglii. „Oranje“ jsou pro bookmakery největším outsiderem ze zbylých účastníků turnaje.

 

Angličané byli největším kurzovým favoritem od startu šampionátu v Německu až do čtvrtfinále, vzhledem k nepřesvědčivým výkonům ale pozici hlavního aspiranta na zlato ztratili. Výběr Albionu, neúspěšný finalista minulého EURO, ve vyřazovací fázi musel dvakrát do prodloužení a v sobotním čtvrtfinále přešel přes Švýcarsko až po penaltovém rozstřelu.

Dani Olmo posílá Španělsko do vedení
Dani Olmo posílá Španělsko do vedení

Zprávy ze dne 6. července 2024

Španělsko
6. července 2024 · 17:43

Španěl Pedri má po zákroku Toniho Kroose z úvodu čtvrtfinále EURO mezi Španělskem a Německem podvrtnuté koleno a na turnaji nejspíš dohrál. Německý fotbalista, který se po porážce své země rozloučil s kariérou, vyvázl po zákroku bez žluté karty.

 

 

Pedri musel po zákroku Toniho Kroose střídat, turnaj pro něj nejspíš skončil
Pedri musel po zákroku Toniho Kroose střídat, turnaj pro něj nejspíš skončil
Portugalsko
6. července 2024 · 12:18

Pepe: S Ronaldem jsme jako bratři

Fotbalista Portugalska Pepe odmítl po vyřazení ve čtvrtfinále EURO v Německu potvrdit, zda pro něj a Cristiana Ronalda byl duel s Francií poslední v dresu reprezentace. Obránce během celého turnaje posouval rekord nejstaršího hráče v historii šampionátu, nakonec se zastavil na údaji 41 let a 130 dní. Po vyřazení v penaltovém rozstřelu se rozbrečel a utěšoval ho právě kapitán. Pepe avizoval, že o budoucnosti se oba vyjádří, až opadne největší zklamání.

 

Fanoušky dojal moment krátce po skončení zápasu. Evidentně zdrcený Pepe sklonil hlavu na hruď Ronalda, který začal spoluhráče utěšovat. Dost možná šlo o konec dvou slavných veteránů v barvách „Selecaa“ na velkých turnajích. Dohromady jim je 80 let. „Objetí od Ronalda pro mě znamená hodně. Je to velmi bolestivé, jsme jako bratři,“ řekl Pepe pro Sport TV.

 

Na turnaji už vystupoval jako volný hráč. Prezident FC Porto André Villas-Boas oznámil, že veteránovi neprodlouží smlouvu. V klubu dohrál po pěti a půl letech, vrátil se v lednu 2019. Zda skončil i v reprezentaci, je otázkou. „Teď není čas mluvit o definitivním loučení s národním týmem. Prožíváme těžký moment vyřazení. Zanedlouho se oba vyjádříme,“ nechal Pepe případný odchod otevřený.

 

Dříve několikrát avizoval, že v reprezentaci skončí, až se tak rozhodne také Ronaldo. Jeho souputník přitom během šampionátu ujistil, že hraje bezpochyby poslední Euro.

Video placeholder
SESTŘIH: Portugalsko - Francie 0:0, 3:5 na pen. Zdrcený Ronaldo, slaví Mbappé!
Francie
6. července 2024 · 09:43

Ostře sledovaný duel dvou superstar ve čtvrtfinále měl trochu nečekaný konec. Zatímco portugalský kapitán Cristiano Ronaldo vydržel až do konce a v první sérii proměnil, o generaci mladší Kylian Mbappé sledoval rozstřel už jen v bundě a držel palce spoluhráčům. Úspěšně, na semifinále proti Španělsku se může těšit Francie.

Pětadvacetiletý útočník v přestávce prodloužení požádal kouče Didiera Deschampse o střídání. „Mluvili jsme s trenérem už na konci normální hrací doby a řekli si, že to ještě zkusíme. V poločase prodloužení jsem mu řekl, že už se necítím, byl jsem příliš unavený. Proto mě vystřídal,“ citovala Mbappého agentura AFP. Během zápasu navíc dostal míčem prudce do masky chránící zlomený nos.

„Nejdůležitější je, že jsme vyhráli,“ prohlásil kapitán týmu s úsměvem, přestože sám znovu neskóroval. „Vždycky jsem říkal před každou soutěží, ať jdou mé trefy stranou. Lidé si mysleli, že je to vtip, ale teď jsme tady. Dal jsem na šampionátu jen jeden gól, ale jsme v semifinále a jsem velmi šťastný. Samozřejmě doufám, že týmu pomůžu v semifinále,“ dodal.

Kylian Mbappé během zápasu s Portugalskem
Kylian Mbappé během zápasu s Portugalskem
Důležitý moment
Portugalsko
6. července 2024 · 09:40

Obrovské zklamání, smutek, ale slzy aspoň před kamerami zadržel. Cristiano Ronaldo zakončil svou šestou účast na fotbalovém EURO ve čtvrtfinále, Portugalsko padlo s Francií po penaltách (3:5), v základní hrací době ani v prodloužení gól nepadl. Devětatřicetiletý útočník zapsal na turnaji jedinou asistenci, v boji o postup mezi top čtyřku zklamal ve velké příležitosti a čelil kritice. „Dostával se do hry v pozicích, které nic neřeší,“ řekl bývalý reprezentant Karel Poborský ve studiu ČT sport. Více čtěte zde >>>

Video placeholder
SESTŘIH: Portugalsko - Francie 0:0, 3:5 na pen. Zdrcený Ronaldo, slaví Mbappé!
6. července 2024 · 08:00
 

Zprávy ze dne 5. července 2024

Belgie
5. července 2024 · 13:49

Belgický fotbalista Jan Vertonghen, jehož vlastní gól rozhodl v osmifinále mistrovství Evropy o prohře 0:1 s Francií, oficiálně ukončil reprezentační kariéru. Sedmatřicetiletý obránce o svém rozhodnutí informoval čtyři dny po vyřazení Belgičanů z turnaje na sociálních sítích. „Žil jsem svůj sen, od první do poslední minuty,“ napsal Vertonghen, jenž je belgickým rekordmanem v počtu startů za národní tým. V dresu Rudých ďáblů odehrál 157 zápasů.

Důležitý moment
5. července 2024 · 12:51

Evropská fotbalová unie (UEFA) potvrdila trest na dva zápasy pro tureckého obránce Meriha Demirala za kontroverzní oslavu gólu v zápase s Rakouskem na mistrovství Evropy v Německu. Symbol extrémně pravicového hnutí Šedí vlci připravil nejlepšího střelce Turků o sobotní čtvrtfinále proti Nizozemsku. Anglický záložník Jude Bellingham za nevhodné gesto při oslavě gólu Slovákům dostal pokutu 30.000 eur (755 tisíc korun) a podmínku, oznámila dnes UEFA.

 

„Suspendovali jsme ho za nedodržení obecných zásad chování, za porušení základních pravidel slušného chování, za využívání sportovních akci k projevům nesportovní povahy a za znevažování fotbalu,“ vysvětlila UEFA trest pro Demirala.

 

Bellinghama začala fotbalová unie řešit kvůli obscénnímu gestu po vstřelení gólu Slovensku. Poté, co výstavními nůžkami v nastavení základní hrací doby vyrovnal na 1:1, sáhl si rukou do rozkroku. Angličané pak v prodloužení vybojovali postup. Bellingham čtvrtfinále proti Švýcarsku nezmešká, dostal roční podmíněný trest na jeden zápas.

 

Anglický fotbalista Jude Bellingham a jeho kontroverzní gesto.
Anglický fotbalista Jude Bellingham a jeho kontroverzní gesto.
Důležitý moment
Česko
5. července 2024 · 08:23

Prezident Unie českých fotbalových trenérů Verner Lička analyzuje, co se na EURO (ne)povedlo českému výběru. Družina Ivana Haška si počínala dobře zejména ve standardních situacích, naopak chyběla organizace hry. Podle bývalého trenéra Baníku Ostrava bylo Česko v této disciplíně jedním z nejhorších na turnaji.

Projděte si analýzu ZDE>>>

Velký rozhovor s Vernerem Ličkou ZDE>>>

Šéf trenérské unie Verner Lička analyzuje český neúspěch v Německu, chtěl by vidět odklon od taktiky protiútoků
Šéf trenérské unie Verner Lička analyzuje český neúspěch v Německu, chtěl by vidět odklon od taktiky protiútoků
5. července 2024 · 08:18
 

Zprávy ze dne 4. července 2024

Turecko
4. července 2024 · 21:45

Turek Merih Demiral dostal podle listu Bild za kontroverzní oslavu gólu na EURO trest na dva zápasy. Pokud se informace potvrdí, přijde šestadvacetiletý obránce o sobotní čtvrtfinále proti Nizozemsku i případné semifinále. Zástupci UEFA ani tureckého svazu se k disciplinárnímu trestu zatím nevyjádřili.

 

Demiral oslavil se zdviženým ukazováčkem a malíčkem, které symbolizuje extrémně pravicové turecké hnutí Šedí vlci, svůj druhý gól v úterním osmifinále s Rakouskem (2:1). Hnutí i gesto jsou v některých zemích zakázané, protože jsou považované za fašistické.

Turecko
4. července 2024 · 13:20

Kontroverzní gesto tureckého fotbalisty Meriha Demirala, kterým oslavil svůj druhý gól v osmifinále s Rakouskem (2:1), vyvolal diplomatické napětí mezi Tureckem a pořadatelskou zemí. Zatímco UEFA začala hráče vyšetřovat, obě země si navzájem předvolaly své velvyslance. Turecko dnes nicméně podle AFP oznámilo, že sobotní čtvrtfinále s Nizozemskem bude na olympijském stadionu v Berlíně osobně sledovat prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecké ministerstvo zahraničí si podle agentury AFP předvolalo německého velvyslance v Ankaře, aby protestovalo proti vyjádření spolkové ministryně vnitra Nancy Faeserové, která prohlásila, že „symbol tureckých pravicových extremistů nemá na našich stadionech místo“, a vyzvala UEFA k potrestání viníka. Turecko považuje vyšetřování UEFA i reakci německých úřadů za politicky motivované a xenofobní. Německo dnes v reakci předvolalo tureckého velvyslance v Berlíně.

Zprávy ze dne 3. července 2024

Rumunsko
3. července 2024 · 14:35

Fotbalisté Rumunska zaujali fanoušky, jak se po vyřazení v osmifinále s Nizozemskem, rozloučili s turnajem. Za sebou zanechali v Mnichově dokonale uklizenou šatnu a také dopis s poděkováním pro německé pořadatele turnaje. „Odjíždíme s pocitem, že jsme se snažili potěšit celé Rumunsko a jsme vděční za všechny zážitky, které jsme zde zažily během uplynulých týdnů,“ vzkázali zástupci týmu, který na šampionátu postoupil do vyřazovacích bojů poprvé po 24 letech.

Rakousko
3. července 2024 · 10:23

Šestašedesátiletý německý kouč Rakosuka Ralf Rangnick nemohl uvěřit tomu, že jeho výběr na turnaji skončil. „Když prohráváte o dva góly, není to snadné. Tým zkusil všechno. Dali jsme kontaktní gól a pak jsme měli dostatek času na srovnání. Když ale máte v brance Gordona Bankse, je to těžké,“ prohlásil Rangnick s narážkou na Günoka, který vynikajícím zákrokem zastavil cestu míče do sítě po hlavičce Christopha Baumgartnera v úplném závěru. „Potřebujete taky trochu štěstí. Pokud by Baumgartnerova hlavička skončila v síti, mohli jsme vyhrát,“ doplnil Rangnick. „Nemůžu uvěřit tomu, že jedeme domů. Věřli jsme, že naše cesta bude pokračovat,“ řekl někdejší kouč Hannoveru, Schalke, Lipska nebo Manchesteru United.

Neuvěřitelný zásah Merta Günoka v osmifniále proti Rakousku
Neuvěřitelný zásah Merta Günoka v osmifniále proti Rakousku

Zprávy ze dne 2. července 2024

Turecko
2. července 2024 · 23:03

Turečtí fotbalisté v osmifinále EURO zvítězili 2:1 nad Rakouskem a po 16 letech postupují do čtvrtfinále, ve kterém se v sobotu utkají s Nizozemskem. Klíčovou postavou Turků za postupem byl obránce Merih Demiral, který vstřelil dva góly. VÍCE čtěte ZDE>>>

Video placeholder
SESTŘIH: Rakousko - Turecko 1:2. Demiral dvěma góly trefil postup do čtvrtfinále
Nizozemsko
2. července 2024 · 20:05

Fotbalisté Nizozemska jsou dalším týmem, který si na EURO zahraje čtvrtfinále. V osmifinálovém zápase vyhráli 3:0 nad Rumunskem. Nizozemci se o semifinále poperou s Turky. VÍCE čtěte ZDE>>>

Video placeholder
SESTŘIH: Rumunsko - Nizozemsko 0:3. Malen dvěma góly potvrdil čtvrtfinále
Itálie
2. července 2024 · 11:01

Italský fotbalový svaz (FIGC) po nezdaru národního týmu na EURO vyhlásil předčasné volby. Podle svazového webu se uskuteční letos v listopadu místo původního termínu stanoveného na březen 2025. Italští obhájci titulu se s šampionátem v Německu rozloučili v osmifinále, ve kterém prohráli 0:2 se Švýcarskem. Trenér Luciano Spalletti i předseda svazu Gabriele Gravina odmítli odstoupit, federace naopak kouče podpořila.

Portugalsko
2. července 2024 · 09:29

Potlačil slzy, výdech a nádech. Jeho zemi brnkal fotbalový bůh na nervy, spoluhráči za ním ve středovém kruhu se modlili. Cristiano Ronaldo šel v penaltovém rozstřelu jako první na Jana Oblaka, který měl do té doby navrch, protože legendárního útočníka už v zápase jednou z pokutového kopu vychytal. Tentokrát se ale radoval fenomén CR7 a společně s brankářem Diogem Costou dopřáli Portugalsku nečekanou vlnu obrovské euforie. „Určitě je to moje poslední EURO, to je jasné. Kvůli tomu to ale neprožívám. Jde o všechno, co fotbal přináší,“ řekl Ronaldo po postupu přes Slovinsko (0:0, 3:0 na penalty). Více čtěte ZDE>>>

Po zápase už se mohl Cristiano Ronaldo smát společně s dalším veteránem Pepem
Po zápase už se mohl Cristiano Ronaldo smát společně s dalším veteránem Pepem
Záběry na Cristiana Ronalda odhalily, že se hvězda neubránila ani slzám
Záběry na Cristiana Ronalda odhalily, že se hvězda neubránila ani slzám
Po postupu už na tváři Cristiana Ronalda vystřídala slzy radost
Po postupu už na tváři Cristiana Ronalda vystřídala slzy radost
Těžký moment zažil Cristiano Ronaldo, když v prodloužení osmifinále EURO neproměnil pokutový kop
Těžký moment zažil Cristiano Ronaldo, když v prodloužení osmifinále EURO neproměnil pokutový kop

Doporučujeme

Články z jiných titulů