Fotbalová reprezentace v březnu přivítá v přípravě Brazílii | iSport.cz
18. ledna 2019 • 13:32

Fotbalová reprezentace v březnu přivítá v přípravě Brazílii

Autor:
Čeští fotbaloví reprezentanti přivítají 26. března v přípravném utkání Brazílii, jejímž kapitánem je hvězdný útočník Neymar. Zápas proti pětinásobným mistrům světa a aktuálně třetímu týmu žebříčku FIFA odehraje národní celek na stadionu Slavie v Edenu. Utkání bude následovat čtyři dny po úvodním duelu kvalifikace mistrovství Evropy proti Anglii ve Wembley.


FAČR jednal i o zápase s dalším jihoamerickým gigantem Argentinou, ale Brazílie byla první variantou. "Vyjednávání běželo prakticky nepřetržitě od losu kvalifikace v Dublinu, kdy bylo jasné, jaké evropské týmy na nás vycházejí. Začalo se pracovat na všech eventualitách. Stálo to šest týdnů vyjednávání, práce. Původní zejména ekonomické požadavky jak Brazílie, tak Argentiny byly astronomické, ale postupně jsme se dokázali dobrat dohody," řekl na tiskové konferenci předseda FAČR Martin Malík.

"Argentina byla od začátku varianta číslo dvě vzhledem k tomu, že chtěla hrát na stadionu pro 30 tisíc diváků, kterým Česká republika nedisponuje. Kdybychom se nedohodli s Brazílií, pak bychom se zabývali myšlenkou sehrát utkání s Argentinou v Drážďanech," dodal Malík.

Na začátku vedl FAČR jednání přes agenturu, kterou Brazilci využívají. Původní ekonomické požadavky se asociaci povedlo snížit asi na polovinu. "Na začátku po přepočtu na české koruny jenom to startovné představovalo desítky milionů, nepatrně méně než dva miliony dolarů. Plus další náklady spojené s dopravou týmu do Česka, veškerým servisem tady. Dokonce byl požadavek na určitou porci výnosů z prodeje vstupenek," řekl Malík.

"Tohle byly podmínky, které by asociace nedokázala akceptovat. Postupem doby jsme se dokázali dostat na úroveň, kterou si umíme představit. I tak v historii minimálně moderního českého fotbalu to jsou naprosto nejnákladnější podmínky," dodal Malík. Nepředpokládá, že asociaci by se měl zápas s Brazílií finančně vyplatit, doufá ale, že bude aspoň na nule.

Český nebo československý národní tým dosud sehrál s Brazílií 18 utkání s bilancí dvou výher, šesti remíz a deseti porážek. Samostatná reprezentace se utkala s "Kanárky" jen v roce 1997 na Poháru FIFA v Rijádu, kde v semifinále podlehla favoritovi 0:2. V Česku se naposledy Brazílie představila v dubnu 1956 v přípravě, která skončila bez branek.

"Když jsem se prvně dozvěděl, že je tady možnost, že by to mohla být Brazílie, řekl jsem si, že by to byla pecka. Nakonec se to povedlo a i pro mě samotného to bude obrovský okamžik v mé fotbalové kariéře. Brazílie doma v Praze, předtím ještě Anglie. Tyhle dva zápasy si bude člověk pamatovat nadosmrti," uvedl reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý.

Na loňském světovém šampionátu, kde reprezentanti chyběli, Brazílie vypadla ve čtvrtfinále. Od té doby nejúspěšnější tým historie MS šestkrát za sebou zvítězil bez inkasované branky.

"Je zbytečné bavit se o kvalitě brazilského týmu, ale jestli se chceme posouvat dál, právě takové zápasy nám pomůžou. I když půjde o přípravný zápas, bude jej bezpochyby sledovat celý svět a pro nás bude velkou motivací proti Brazílii uspět a ukázat se v dobrém světle. Zahrát si proti Brazílii je něco, po čem touží každý hráč na světě," dodal Šilhavý.

Pro soupeře bude zápas součástí přípravy na Copu América, kterou na přelomu června a července fotbalová velmoc bude hostit. A česká asociace je přesvědčena, že Brazílie dorazí s hvězdnými jmény. K oporám vedle Neymara patří zadák Marcelo či ofenzivní hráči Roberto Firmino a Philippe Coutinho.

"Máme ve smlouvě zapracované určité mechanismy, že kdyby Brazílie nechtěla přijet s top jmény, tak se to bude negativně promítat do jejího finančního ohodnocení. To je určitá pojistka. Ale neumím si představit, že tým jako Brazílie by přiletěl v jiné sestavě, než v které bude figurovat majorita silných hráčů," dodal Malík.

O cenách vstupenek a způsobu jejich prodeje ještě není definitivně rozhodnuto.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenky

Články odjinud


Články odjinud