UFC
23. října 2021 • 14:43

Mlátička s kily navíc. Zápas špiček střední váhy mění hmotnostní divizi

Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
SESTŘIH: Slovácko - Plzeň 1:2. Body pro Viktorii, dva neuznané góly
Slovácko - Plzeň: Beauguel razantně zavěsil za Nguyena, 0:2
VŠECHNA VIDEA ZDE

Souboj, jenž bude pečlivě sledovat zejména Israel Adesanya. Jak Paulo Costa, tak Marvin Vettori totiž patří mezi největší rivaly šampiona střední váhy. Hlavní střet na galavečeru UFC Fight Night 196 v Las Vegas ale proběhne v polotěžké divizi. Brazilská mlátička by totiž nezvládla splnit hmotnostní limit, a tak se společně se soupeřem dohodli, že jej posunou. „Nenechám, aby mu to prošlo. Prostě toho zm*da zfackuju a porazím,“ pronesl Ital v instagramovém videu. Duely MMA občas vznikají na sociálních sítích. Stačí jeden příspěvek, který zasáhne soupeřovo choulostivé místo, a zajímavá rivalita je na světě. Zápas Paula Costy a Marvina Vettoriho sice dává smysl bez ohledu na internetové urážky, oba patří ke špičce střední váhy. Během online hovoru si ale z ničeho nic dokonce změnili podmínky bitvy, když souhlasili se zvýšením hmotnostního limitu. Nešlo však o poslední změnu. Nakonec se utkají v úplně odlišné divizi.

Costa zrovna plnil mediální povinnosti a poskytoval interview pro ESPN. Na otázku známého novináře Bretta Okamota ohledně současné váhy odpověděl vyhýbavě. „Jsem připraven v sobotu bojovat. S Marvinem nebo s nějakým jiným chlapem. Váha mě nezajímá, stejně jako soupeř. Doufám, že Marvin se v sobotu ukáže,“ řekl brazilský ranař. Okamoto byl však na podobný scénář připraven, okamžitě tak přidal do hovoru Vettoriho.

„Když jdu do zápasu, vždycky jsem těžký…Máš s tím nějaký problém?“ zeptal se Costa rivala. „Kolik teď vážíš? Upřímně, řekni mi, kolik teď vážíš,“ zakontroval Vettori. Odpovědi na otázku se však nedočkal, Brazilec pouze nechápavě kroutil hlavou, proč by takovou informaci měl sdělovat.

„Protože to ku*va chci vědět. Měl jsi splnit limit. Každý zápasník má povinnost splnit váhu. Možná, že to nevíš, ale máme vážení, při němž si stoupneme na váhu a musíme mít určitou hmotnost,“ zaútočil Vettori na rivala. „Proto máme váhové kategorie. Chováš se, jako bys tyhle s*ačky neznal.“

Ačkoliv se Costa snažil zahrát situaci do autu, nakonec vyšlo najevo, že by nebyl schopen se do 185 liber (83,9 kg) vejít. Nepomohla by mu ani půlkilová tolerance, která je stanovena u všech netitulových soubojů. Podle Itala se pak podmínky měnily hned několikrát. UFC mu údajně i poslalo novou smlouvu, v níž stálo 195 liber (88,5 kg). Nakonec však rozdíl bude markantních devět kilogramů, špička střední divize se totiž střetne v polotěžké.

Zápasník UFC Paulo Costa z Brazílie se nevešel do limitu. Souboj s Marvinem Vettorim proběhne v polotěžké divizi
Zápasník UFC Paulo Costa z Brazílie se nevešel do limitu. Souboj s Marvinem Vettorim proběhne v polotěžké divizi

Ve statistikách obou bojovníků vyčnívá poslední porážka proti šampionovi Israelu Adesanyovi. Nigerijec má na začátek příštího roku naplánovanou odvetu s australským bijcem Robertem Whittakerem. Vítěz tohoto duelu o pás by se pak měl logicky utkat právě s lepším z dvojice Costa – Vettori. Vzhledem k velkým problémům s váhou však není jasné, zda by v případě úspěchu třicetiletého Costy bylo UFC ochotné nabídnout Brazilci titulovou šanci.

Souboj by se dal nazvat také jako měření ocelových pěstí s železnou bradou. Costa zaznamenal jedenáct ze třinácti vítězství knockoutem a mezi středními vahami UFC zasazuje jednoznačně nejtvrdší údery. Vettoriho ale na druhou stranu nikdo během třiadvaceti kariérních zápasů neknockoutoval. Přitom se o to dvakrát pokoušel i Adesanya, jediný Costův přemožitel.

„Vettoriho největší zbraň je brada. Může Costu dostat do opravdu hlubokých vod, protože snese skutečné trestání,“ zhodnotil šampion schopnosti Itala. „Takže jeho cestou k vítězství bude strhávat Costu k zemi, ale musí být ochoten to snést. Nesmí jen stát.“

U Brazilce neexistuje důvod vymýšlet nějaké složité strategie. Prostě se musí trefit. Čím dřív, tím líp. Devět výher urval už v prvním kole právě kvůli tvrdým pěstem. „Může se na něj rozběhnout jako býk, převálcovat ho jako buldozer, protože Vettori má pohyb na hovno. Ale musí si dávat pozor na strhy, protože se pokaždé pokusí tam nějaký takedown načasovat,“ uzavřel Adesanya.

Galavečer vysílá dnes od 22.00 Premier Sport.

Hlavní karta turnaje UFC Fight Night 196

Polotěžká váha do 93 kilogramů
Paulo Costa (Braz.) vs. Marvin Vettori (It.)

Lehká váha do 70 kilogramů
Grant Dawson (USA) vs. Rick Glenn (USA) 

Bantamová váha do 61 kilogramů
Jessica-Rose Clarková (Austr.) vs. Joselyne Edwardsová (Pan.) 

Pérová váha do 66 kilogramů
Alex Caceres (USA) vs. Choi Seung-Woo (Korea)

Veltrová váha do 77 kilogramů
Dwight Grant (USA) vs. Francisco Trinaldo (Braz.)

Polotěžká váha do 93 kilogramů
Nicolae Negumereanu (Rum.) vs. Ike Villanueva (USA)

Procházka odlétá za životní šancí. Co se u něj změnilo a čím ho naštval Blachowicz?

Vstoupit do diskuse
1
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud