Pochybovat o Červenkovi je hovadina. Peking? Jednoznačně, tvrdí expert

Momentálně v Česku asi nenajdete silnějšího experta na švýcarský hokej. Ačkoli Jiří Novotný dál udatně pomáhá budějovickému Motoru v extralize, už nějakou dobu funguje jako hráčský agent společnosti Global Management Group pro švýcarský trh. V období 2018 – 2021 potil dres za tamní elitní celek z Ambri, kam mimochodem po sezoně odchozí sparťan Filip Chlapík. I o něm padne řeč. Ale nejprve k Červenkovi, dnes by mohlo (či spíše mělo) jeho jméno padnout při oznamování olympijské nominace do Pekingu. Sledujte ONLINE ZDE>>>
Jasná otázka: vzal byste Červenku do Pekingu?
„Pro mě až úsměvný dotaz. S Červusem jsem hrál švýcarskou ligu tři sezony, v každé z nich byl dominantní a nyní je opět v absolutní špičce v bodování. Ze tří posledních sezon byl průměrově v produktivitě dvakrát nejlepší. Znám ho hromadu let, nikdy jsem ho sice neviděl hrát v extralize, ale ve velmi dobré švýcarské soutěži je nejlepší. Pokud mu trenér nároďáku dá stejnou roli jako v Rapperswilu, uvidíte, že si svoje odehraje. Za mě úplně jednoznačná nominace, v Evropě nemáme moc lepších hráčů. Kovář, Gulaš, Červenka, pár kluků v Rusku. Romana vidím mezi tahouny repre.“
Jaká herní role by mu měla připadnout, aby měl šanci potvrdit renomé nabrané v NLA?
„Občas jsem v našem hokeji zaregistroval diskusi, zda má Červenka na nároďák, nebo nemá. Nezlobte se na mě, tomu se musím smát, to jsou s odpuštěním až hovadiny. Jasně, že na nároďák kvalitu má. Abyste z něj dostali to nejlepší, potřebuje zahrnout důvěrou, dát mu první přesilovku, kde skvěle rozdává puky, zaslouží si zásadní roli. On je opravdu dobrej. Někdo možná namítne, že ho přechvaluju, ale já nemám potřebu nikomu lézt do zadku. Za Červuse mluví výkony, veškeré pochybnosti nechápu. Na olympiádu jednoznačně, stoprocentně.“
Má Červenka zásadní podíl na vzestupu Rapperswilu, který nepatří mezi bohaté kluby, přitom se vyšvihl mezi tři nejlepší?
„Pozor, Rapperswil má chytře poskládaný tým. Když jsem hrál za Ambri a Červus proti nám, snad pokaždé zápas rozhodl vítězným gólem, i v prodloužení. Je to v něm. V téhle sezoně proměnil snad všechny nájezdy, najede si ze strany, dává to klasicky pod vyrážečku. Všichni to znají a nikdo mu to nechytí.“
Jak vám vychází porovnání mezi extraligou a švýcarskou NLA?
„Každá je jiná a těžko se to porovnává. Švýcarská liga je přímočařejší, rychlejší a jednodušší. Hraje se hokej, který většinou vídáte na menším kluzišti. A práci tam dostávají abnormálně dobří cizinci. Pokud se do tamní ligy dostane někdo cizí, v drtivé většině případů jsou hned tahouny týmu. Málokdy se stane, že švýcarský klub s cizincem šlápne vedle, protože najímá prověřené všeobecně známé hráče.“
Do Ambri po sezoně odejde elitní hráč Sparty Filip Chlapík. V Česku povětšinou panuje názor, že jde do horšího, ale to asi moc nechápe sílu švýcarského hokeje, že?
„O Filipově transferu jsem věděl dlouho, s generálním manažerem Ambri Paolem Ducou jsem kamarád. Dohodli se ve správnou chvíli. Takhle, ve Švýcarsku najdete ambicióznější celky, jako jsou například Curych, Bern, Kloten nebo Davos. Jasná věc. Ale švýcarská liga je zároveň hodně vyrovnaná, není to tak, že by kvalita byla v pár klubech nahoře a pak už nic. Z pozice agenta kvalitu prostředí jasně vnímám, dostat některého z našich hráčů do Švýcarska není vůbec sranda. Možná bude trochu líp od nové sezony, kdy se kvóta zahraničních hráčů zvyšuje ze čtyř na pět, možná i na šest. Dveře se otevřou i klukům, kteří by se za stávajících okolností neměli šanci do první švýcarské ligy dostat. Chlapík si rozhodně nepohorší, Ambri je výborná organizace, staví nový zimák a bude hrát v nejhezčí části země v Ticinu, kde je krásně a naučí se italsky. A ta liga je prostě dobrá.“
Zprávy ze dne 4. února 2022
CURLING: Manželé Zuzana a Tomáš Paulovi dnes další vítězství v olympijském turnaji smíšených dvojic v curlingu nepřidali. S italským párem Stefania Constantiniová, Amos Mosaner prohráli 2:10 a mají tak bilanci dvou vítězství a dvou porážek. Ráz souboje určil úvodní end, který český pár prohrál 0:4. Italští soupeři nadále zůstávají v turnaji neporaženi. Paulovi se znovu představí v sobotu v 07:05 proti Velké Británii.
Průběžné pořadí: 1. Itálie 4 zápasy/4 výhry, 2. Kanada a Británie 4/3, 4. Švédsko 5/3, 5. Čína, ČR a USA 4/2, 8. Norsko a Švýcarsko 4/1, 10. Austrálie 5/0.

BIATLON: Je to vrchol jejich kariér, bude to ale tvrdý zážitek. V horském středisku Čang-ťia-kchou je krutá zima, srovnatelná s nechvalně proslulými podmínkami před čtyřmi lety v korejském Pchjongčchangu. Biatlonisti se chystají na olympijské závody v extrémních podmínkách. Pojedou proti větru, prsty na spoušti jim budou křehnout v hodnotách na samé hraně pravidel. „Ve stojce to bude o štěstí, jak komu foukne,“ varuje Markéta Davidová. Více čtěte ZDE>>>
KRASOBRUSLENÍ: Český reprezentant Michal Březina nebyl po 7. místě z devíti v krátkém programu spokojený. „Jsem z toho trochu zklamaný. Ale je to dobrý výchozí bod.“ Užívá si alespoň to, že už je na svých čtvrtých olympijských hrách. „Pro mě to znamená, že jsem schopen dělat něco správně, že tu stále mohu být. Mám to štěstí, že jsem tady a snažím se užít si ty poslední Hry,“ dodal.

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Z karibského sirotčince na zimní olympiádu. Devatenáctiletý lyžař Richardson Viano bude historicky prvním Haiťanem, který se představí na zimních Hrách. Na start obřího slalomu se postaví 13. února. „Je to jako sen,“ rozplýval se v rozhovoru pro agenturu PA. „Být tady a reprezentovat Haiti. Chci ukázat, že naše země není jen o zemětřesení a jiných katastrofách.“ Celý jeho příběh čtěte ZDE>>>


Už dnes vychází Sport Magazín +PLUS ke startu Her v Pekingu. Obří olympijský speciál nabízí 104 strany, hokejový dvojrozhovor s Alenou Mills a Šimonem Hrubcem, představení plánů Ester Ledecké, rozhovor s biatlonistou Michalem Krčmářem, dotazníky dalších českých hvězd, ale především unikátní vnitřní sešit s nebývale detailním programem soutěží minutu po minutě. Deník Sport s magazínem kupujte v pátek na stáncích nebo na iKiosek.cz/Sport.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un zaslal čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi vzkaz, v němž mu blahopřál k zimním olympijským hrám v Pekingu jako k „velkému vítězství“. Vyjádřil také přání zlepšit vzájemné vztahy, informovala agentura Reuters. „Úspěšné zahájení zimních olympijských her v Pekingu navzdory celosvětové zdravotní krizi a bezprecedentně těžkým okolnostem je dalším velkým vítězstvím socialistické Číny,“ uvedl v dopise Kim.
Už dnes bude v Pekingu zažehnut olympijský oheň coby symbol 24. zimních olympijských her. Do bojů o cenné kovy zasáhne i více než stovka tuzemských sportovců. Kolik medailí Česko podle prognózy deníku Sport získá a kdo by mohl překvapit coby černý kůň? Kompletní přehled najdete ZDE>>>

Zprávy ze dne 3. února 2022
SNOWBOARDING: Dvě olympijské medaile už má, tu třetí (alespoň prozatím) nepřidá. Eva Samková o Hry v Pekingu přišla kvůli pádu v závodě Světového poháru v Montafonu, po kterém si nešťastně zlomila oba kotníky. Po delší mediální pauze teď poprvé vystoupila v Sazka studiu na czechteam.tv. „Těžký byl začátek, první chvíle těsně po operaci. Teď jsem s tím smířená, beru to, jak to je. Už chodím tři dny bez berlí,“ prohlásila v rozhovoru. Více čtěte ZDE>>>
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: V Pekingu už si stihl vyzkoušet tratě, navíc složil i online zkoušku na Vysoké škole finanční a správní. Čtyřiadvacetiletý sjezdař Jan Zabystřan úspěšně zvládl otázky z dřevařských komodit. V online rozhovoru s českými novináři mluvil o čínských tratích, nutnosti vyladit materiál i o zasněžených kopcích. Čtěte zde>>>

SKOKY NA LYŽÍCH: Romanu Koudelkovi se vydařil první trénink na olympijských můstcích v Čang-ťia-kchou. Český reprezentant předvedl na středním můstku HS106 třetím pokusem výkonem 99 metrů desátý nejdelší skok a v součtu s větrem pátý nejhodnotnější pokus kola. Karolína Indráčková byla mezi ženami v závěrečné sérii jedenáctá. Koudelka, který je na olympiádě počtvrté v kariéře, skočil v prvním tréninkovém kole 92 metrů, ve druhém přidal 5,5 metru a den vyšperkoval výkonem metr pod stovku. Z českých mužů už skákal jen Filip Sakala, který v náhradních botách zapsal výkony 81, 94 a 87 metrů.

SKOKY NA LYŽÍCH: Kdyby jí před rokem někdo řekl, co všechno ve svých patnácti letech prožije, asi by nevěřila. Anežka Indráčková svými výkony udivuje, v Ljubnu při své druhé účasti ve Světovém poháru útočila na postup do druhého kola. Skvěle si vedla i na Kontinentálním poháru ve Vikersundu, kde uzavřela širší pódium. A i díky těmto výsledkům bude na únorových olympijských hrách v Pekingu nejmladší členkou české výpravy. Více čtěte ZDE>>>
SKELETON: Plačtivé video z izolace pomohlo belgické skeletonistce Kim Meylemansové ukončit noční můru. Kvůli pozitivnímu testu na covid-19 po příletu do Pekingu musela do karanténního hotelu, poté měla několik negativních testů a myslela si, že se bude moci vrátit do olympijské vesnice. Jenže sanitka ji odvezla jinam.
Se svým trápením se uslzená svěřila na istagramu. A sociální sítě, následně belgický i Mezinárodní olympijský výbor jí pomohly karanténní hotel opustit. Vyhráno ještě nemá; v olympijské vesnici je zatím také izolovaná na pokoji a čeká, jestli zůstane negativní a za týden bude moci zabojovat o olympijské medaile.
BIATLON: Když se sejde forma a ještě dobře foukne… Pak jsou tu ještě lyže. V olympijských závodech na přemrzlém čínském sněhu můžou rozhodovat o úspěchu či zklamání. A čeští závodníci při poslední zastávce Světového poháru v Anterselvě sice nesměle, ale jasně mluvili o tom, že lyže zrovna nesedly. Budou pro olympiádu připravené? Více čtěte ZDE >>>
HOKEJ: Ve čtvrtek ráno přiletěl do Pekingu, chvíli si odpočinul, a pak rovnou naskočil na led tréninkové plochy. Michael Frolík by měl do olympijského turnaje vstoupit v útoku třicátníků vedle Romana Červenky a Jana Kováře. „Celý tým se musí sladit, naladit chemii,“ říká forvard švýcarského Lausanne. Celý rozhovor čtěte ZDE >>>

HOKEJ: Před olympiádou v Naganu 1998 vyvolala velkou diskuzi nominace jednoho staršího hokejisty, doba se ale mění a na Hrách v Pekingu se bude české hokejová reprezentace spoléhat na celou řadu veteránů. Zatímco ve Vancouveru 2010 se o nominaci nejstaršího hráče nebylo třeba bavit, o čtyři roky později v Soči došlo k největší nominační kontroverzi. Přečtěte si o nejzkušenějších matadorech, kteří se v českých barvách zúčastnili olympijského turnaje >>>