Strach před ZOH v Pekingu: Hrozí sportovcům trest za slova?
Za pár slov trest, možná ve formě odebrání akreditace. Podle vyjádření člena organizačního výboru ZOH v Pekingu Jang Šu právě to hrozí sportovcům během Her. ČOV zůstává klidný. „Pokud budou čeští reprezentanti cítit potřebu promluvit k jakékoliv problematice, nikdo jim samozřejmě nebude bránit,“ uvedla Barbora Žehanová, ředitelka komunikace ČOV.
Zimní olympiáda v Pekingu se blíží a kromě obav z koronaviru roste ve světě nervozita, jestli budou moct sportovci uvnitř totalitní země bez stresu mluvit o všem, co je napadne.
„Jsem si jist, že jakékoli vyjádření v rámci olympijského ducha bude chráněno, a jakékoli chování nebo projevy proti olympijskému duchu, zvlášť proti čínským zákonům a nařízením budou subjektem určitého trestu,“ citovala BBC Jang Šu, zástupce ředitele oddělení mezinárodních vztahů organizačního výboru Her.
Takže opravdu? Bude sportovcům třeba za zlé slovíčko o Tibetu, Hongkongu či perzekuci Ujgurů hrozit postih? Nezisková organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch obavy sdílí.
„Napříč historií byli sportovci mezi nejmocnějšími hlasy pro změnu. Nicméně v Číně budou sportovci sledováni a jejich práva na svobodu slova a protest budou omezena,“ řekla podle BBC Minky Wordenová, ředitelka Human Rights Watch. „Je bezprecedentní, aby v moderní olympijské éře museli sportovci zvažovat své osobní bezpečí. Je to opravdu tragédie.“

Olympismus se jako obvykle při pořádání Her v totalitní zemi dostává do citlivé situace. Komunistické Číně je zhusta vyčítáno porušování lidských práv, zejména útlak a segregace muslimských Ujgurů, okupace Tibetu či věznění lidí z politických příčin.
Na jednu stranu je cílem olympijského hnutí přispívat k harmonické mírové společnosti. Na druhou stranu je v druhém odstavci padesátého paragrafu Olympijské charty sportovcům zapovězena jakákoli forma aktivismu.
„V olympijských prostorách, na sportovištích a jiných místech není povolen žádný typ demonstrací nebo politické, náboženské či rasové propagandy,“ píše se v chartě.
Podle Českého olympijského výboru se ale olympionici v Pekingu přesto nemusí obávat, že by v Číně nemohli mluvit, o čem chtějí.
„Lidská práva a rovnost mezi lidmi jsou pro mezinárodní olympijské hnutí klíčovými hodnotami. Stejně tak svoboda projevu. Pokud budou čeští reprezentanti cítit potřebu promluvit k jakékoliv problematice, nikdo jim samozřejmě nebude bránit,“ vysvětluje Žehanová.
Mezinárodní olympijský výbor už před letními Hrami v Tokiu vysvětlil, že omezení z padesátého paragrafu Olympijské charty se vztahují jen na oficiální ceremoniály, například vyhlášení na stupních vítězů. Problému se věnoval i rozsáhlý výzkum Komise sportovců MOV, kterého se zúčastnilo přes 3 500 sprotovců ze 185 zemí. A MOV jejich doporučení přijal.
„Podpořili svobodu projevu a právo na názor. Sportovci mohou otevřeně odpovídat na otázky novinářů nebo se vyjadřovat na svých sociálních sítích. Zároveň se ale sami sportovci vyslovili pro absenci politických gest na olympijských sportovištích, na stupních vítězů a při medailových ceremoniálech,“ uvedla Žehanová.
Přesto dva týdny před slavnostním ceremoniálem Her stále v olympijském hnutí panuje nervozita. Co se může stát, když někdo během Her napíše na Instagram větu, která se Číně nebude líbit?
„Nestane se mu vůbec nic. Oni to samozřejmě píšou. To by se Vávra Hradilek nedostal na žádnou olympiádu,“ líčí předseda ČOV Jiří Kejval. „My jenom nechceme zneužívat k politickým, rasovým, náboženským a žádným dalším věcem vlastní sportoviště a stupně vítězů.“
Zprávy ze dne 18. února 2022
KRASOBRUSLENÍ: Rusové berou olympiádu hodně vážně. Ministerstvo obrany vydalo video, ve kterém slibuje, že „nevinné ruské krasobruslařky od zlých sil uchrání armáda.“
BIATLON: Smutnou hrdinku Markétu Davidovou utěšovala v cíli její parťačka a velká kamarádka Eva Puskarčíková. Obří podpory a obdivu se české biatlonistce po posledním závodu na olympiádě v Pekingu dostalo i od zbytku týmu i fanoušků na sociálních sítích. Více čtěte ZDE>>>
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ve stylu hokejistů v play off Ester Ledecká stále neřekla, jaké zranění si přivodila před čtvrtečním kombinačním slalomem na ZOH. Ale klíčová zpráva je pozitivní. Pacientce je líp a nevzdává se závodů Světového poháru v Crans Montaně, které se jedou už příští víkend. Více čtěte ZDE>>>

RYCHLOBRUSLENÍ: Nizozemský rychlobruslař Thomas Krol potvrdil coby lídr Světového poháru roli favorita a stal se olympijským vítězem na 1000 metrů. Devětadvacetiletý mistr Evropy získal v Pekingu druhou medaili po stříbru na 1500 metrů. Díky Krolovi získalo Nizozemsko páté rychlobruslařské zlato v Pekingu. Medailové pořadí zemí ZDE>>>
KRASOBRUSLENÍ: Dvakrát spadla, kupila chybu za chybou. Ruská superfavoritka s cejchem dopingu svou čtvrteční volnou jízdu na olympijském ledě nezvládla. Jen co dozněla hudba, propukla Kamila Valijevová v pláč. Z tribun se začal ozývat soucitný potlesk. U vlastní trenérky však patnáctiletá dívenka zastání nenašla. „Proč jsi to vypustila? Proč jsi přestala bojovat? Vysvětli mi to!“ zuřila Eteri Tutberidzeová. Teď ji bude vyšetřovat Mezinárodní olympijský výbor. Více čtěte ZDE>>>

HOKEJ: Jak reagují na porážku Slovenska s finskými hokejisty v olympijském semifinále tamní média? Rastislav Staňa pak v Denníku N přirovnal defenzivní styl vítězů k českému hokeji. „Finové připomínali český hokej, když uspěli tím, že jen chodili do protiútoků a velmi dobře bránili,“ řekl bývalý brankář Staňa. Média zdůraznila, že slovenská reprezentace nedokázala na velkém turnaji Finsko porazit už 18 let. „Jako bychom hráli proti zdi. Slováci kousali, ale prohráli a olympijské finále jim těsně uniklo. Slovensko navzdory tlaku nedokázalo vstřelit Finům ani branku,“ uvedl list Sme a hru Seveřanů přirovnal k obrannému opevnění.
BIATLON: Norský biatlonista Johannes Thingnes Bö ovládl závěrečný závod s hromadným startem a získal v Pekingu již čtvrté zlato. Trojnásobný vítěz Světového poháru zvítězil i přes čtyři chyby na střelnici před Martinem Ponsiluomou ze Švédska a svým krajanem Vetle Sjastadem Christiansenem. Michal Krčmář skončil po pěti trestných okruzích jednadvacátý. Více čtěte ZDE>>>
BIATLON: Z očí jí stékaly slzy. Mluvila potichu, pomalu. Na první pohled bylo jasné, jak biatlonistku Markétu Davidovou mrzelo, že ani poslední závod na olympiádě v Pekingu nebere medaili. „Kdo si bude čtvrté místo za rok pamatovat?“ říkala. Byla to velmi emotivní promluva. Nejradši by už dávno zmizela do tepla, ale tahle sympatická přemýšlivá dáma, studentka dvou vysokých škol, statečně odpovídala… Tady je autentický přepis>>>


HOKEJ: Vycházeli oblečeni do pestrých olympijských úborů. Unavení z náročné cesty z Pekingu, zklamaní, jak tam dopadli. „Moc jsem chtěl medaili, zvlášť když to byla moje poslední olympiáda. S odstupem času to bude mrzet víc a víc,“ hlesl po příletu David Krejčí, který patřil v českém týmu k nejlepším. Jeden z těch, kteří obstáli. Více čtěte ZDE>>>

HOKEJ: Bojovali, dřeli. Těžko jim cokoli vyčíst. Finský beton ale slovenští hokejisté prorazit nedokázali. Za celý zápas měli jedinou větší šanci, což nestačilo. Do olympijského finále díky výhře 2:0 postupují Suomi. Mírně naštvaní byli po utkání na rozhodčí. Ve čtvrtfinále ani v semifinále nehráli jedinou přesilovku. Více čtěte ZDE>>>