Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 10. února 2022
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Už za pár hodin vyrazí Ester Ledecká za obhajobou zlaté medaile v super-G. Kde hledat její největší soupeřky? Více čtěte ZDE>>>

HOKEJ: Česká hokejová reprezentace hlásí posilu na cestě. Michael Špaček se připojí k týmu v Pekingu.
HOKEJ: Na jarním mistrovství světa v Rize by sestavu prohnal míchačkou. Teď ale ne. Filip Pešán po úvodní olympijské prohře s Dánskem týmu vyjádřil důvěru. „Nechci uvnitř vyvolat paniku, že se všechno mění po první porážce. Trvám na tom, že výkon nebyl špatný,“ říká trenér. Změny na páteční duel se Švýcarskem (od 9.40 českého času) jsou jen titěrné. Více čtěte zde >>>
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Startovní číslo 26, se kterým na minulých Hrách Ester Ledecká senzačně vyhrála super-G, zopakuje česká hvězda jen částečně. Pro obhajobu jí los přisoudil nízké číslo 2, což v této disciplíně úplně výhra není. Proč? Více čtěte ZDE>>>
HOKEJ: Už se (konečně) sejde národní tým v Pekingu kompletní? Naděje žije. Na výsledky dnešních kontrolních testů v Česku čeká útočník Michael Špaček, jenž zatím uvízl v covidové pasti. „Ale pokud to bude OK, měl by večer odletět,“ uvedl po dnešním tréninku manažer Jan Černý, jenž má veškerou „covidovou“ agendu na starost. V Pekingu stále ještě není ani týmový lékař Tomáš Vyskočil, jenž je v podobné situaci… Čechům tedy pomáhá Jan Frühauf od ženského výběru. Podrobnosti čtěte ZDE.
HOKEJ: Byla to pro ně v pravdě historická výhra. Dánští hokejisté jsou na olympiádě poprvé. Včera zapsali do statistik první zápas a rovnou i první vítězství. A poprvé v historii taky porazili Čechy, na jedenáctý pokus. Výhru si náležitě užívali. Třeba gólman Sebastian Dahm brouzdal mixzónou mezi novináři snad půl hodiny. Více o dánských ohlasech si přečtěte ZDE>>>
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Nejlepší sjezdařka sezony Sofia Goggiaová vzdala start v olympijském superobřím slalomu, v němž bude v pátek obhajovat senzační zlato Ester Ledecká. Italská lyžařka se snaží překonat bolesti v poraněném kolenu a doufá, že ji pustí alespoň do sjezdu, který vyhrála před čtyřmi lety na hrách v Koreji. „Sofia se zítřejšího super-G nezúčastní,“ oznámil italský svaz v prohlášení. Goggiaová v tomto ročníku Světového poháru vyhrála čtyři sjezdy a dva superobří slalomy, ale před 18 dny při super-G v Cortině d'Ampezzo upadla a poškodila si zkřížený vaz i holenní kost. Do Číny přesto odcestovala a věří v zázrak.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Sněhová obojživelnice Ester Ledecká zahájila svůj „čínský přáteláček“ úterním dominantním představením na snowboardu a v noci na pátek (4.00 SEČ) ji na svahu v Jen-čchingu znovu čeká olympijský lyžařský super-G, v němž se před čtyřmi lety v Koreji stala během jediné minuty globální sportovní hvězdou. Vzpomínáte? Chybka! Chybka! Chybka! Přesto stále zelená čísla, v cíli vítězná setina a nevěřícný výraz. Více čtěte ZDE>>>.
Zprávy ze dne 9. února 2022
LYŽOVÁNÍ: Ester Ledecká už brázdila sjezdovky v Jen-čchingu. „Jezdili jsme dvě volné jízdy a dvě super-G. Není nic snadného jezdit jeden na snowboardu a druhý super-G. První trénink je vždycky nejtěžší a jezdila dobře,“ pochvaloval si její italský kouč Franz Gamper. „Ruksak očekávání na jejích zádech už je lehčí,“ říká - celou reportáž čtěte zde >>>
HOKEJ: Radostné úvodní minuty rychle vystřídala zasmušilá nálada, rozčarování a skepse. „Je to katastrofa,“ lakonicky shrnul nepovedené počínání českého výběru trenéra Filipa Pešána v úvodním duelu proti Dánsku expert studia iSport.cz Marek Sýkora. Více čtěte zde: Už nejsme velmoc. Růžička by do sestavy sáhnul hned >>>
