FORTUNA:LIGA - Základní část - 1. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Liberec : Ostrava - 23. července 2023   15:00

Liberec
19' Kpozo(vl.)  • 41' Červ (Fukala) • 64' Doumbia (Mikula)
3:1
(2:0)
Ostrava
47' Tetour

Vliegen – Plechatý (C), Chaluš (80. Prebsl), Pourzitidis – Fukala, Červ (79. Varfolomejev), Doumbia, Ghali – Frýdek (62. Višinský) – Kulenović (71. Horský), Tupta (62. Mikula).
Bačkovský – Govaers, Preisler, Penner, Rabušic, Hudák.
J. Petřík – L. Slavíček, L. Matoušek | VAR: T. Kocourek | AVAR: L. Nehasil
Stadion U Nisy, Liberec
3 338 diváků
Letáček – Blažek, Bitri (37. Tanko), Lischka – J. Juroška (68. Ndefe), Tetour (68. Šín), Kaloč (C) (68. Boula), Kpozo (86. Šehić) – Ewerton – Kubala, Almási.
Markovič – Pojezný, Buchta, Rigo, Frydrych.
Letáček

FORTUNA: SESTŘIH: Liberec - Baník 3:1. Ostravská obroda? Spíš bída, Slovan kombinačně zářil

Ode mě je to vše. Děkuji Vám za pozornost a u dalších online přenosů na viděnou.
Držení míče: 40 % : 60 %.
Střely na branku: 5:4. Střely mimo: 8:8. Rohy: 5:4. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 10:13.
Máme za sebou zápas prvního kola FORTUNA:LIGY, který se hrál na stadionu U Nisy. V něm si lépe vedl domácí Slovan Liberec, který porazil Baník Ostrava 3:1. Rozhodující byl první poločas, ve kterém se domácím podařilo získat dvoubrankový náskok. Nejprve si dal vlastní gól Kpozo a druhou trefu přidal Červ. Ofenzivní fotbal pokračoval i ve druhém poločasu. Ostrava hned ve 47. minutě proměnila penaltu, když se trefil Tetour a chvíli to vypadalo, že bychom mohli být svědky obratu. Liberec si ale vedení nenechal vzít a nakonec odskočil zpět na rozdíl dvou branek, když se krásně zpoza vápna trefil Doumbia. Domácí si zbytek zápasu pohlídali a do nové sezony vstoupili vítězně.
90+5'
90+5'
Doumbia nyní ukázal v čem je jeho silná stránka, když dokázal udržet balón před trojicí dotírajících fotbalistů. Následuje roh pro Slovan. Přišlo i zakončení Ghaliho, ale to branku nepřineslo.
90+4'
Dlouhý nákop libereckých a následovat bude aut pro domácí.
90+3'
Liberci se podařilo na chvíli získat míč, Ghali se snažil podržet chvíli balón, ale Šahić ho dokázal obrat.
90+2'
Na balónu je stále Ostrava a snaží se alespoň snížit. Liberečtí už pouze brání.
90+1'
V nastavení se dostal do vápna Šín. Byl pod tlakem, a tak zakončil pouze mimo.
90'
Hlavní sudí nastavuje pět minut.
90'
Ostrava nyní sevřela Slovan a hraje na útočné polovině soupeře.
89'
Liberec se málem dostal do velmi slibného brejku, ale přihrávku na volného Višinského nakonec zpracoval Horský a celou akci trochu přerušil.
88'
Letáček rychle rozehrál na Tanka. I s trochou štěstí prokličkoval až do vápna, tam ale narazil na připraveného Prebsla.
87'
Ndefe fauloval Horského a závěrečný tlak Baníku zatím nepřichází.
86'
Střídání v týmu FC Baník Ostrava:
ze hřiště odchází Patrick Kpozo, přichází Eldar Šehić.
85'
U další akce Slovanu byl Ghali, tentokrát si špatně zpracoval a ztratil balón. Hrát bude Ostrava.
83'
Po krásné přihrávce Višinského se do za obranu Ghali. Rozhodl se k rychlému zakončení, ale o pár centimetrů minul tyč soupeřovy branky.
81'
Následoval další nebezpečný pokus, když z malého vápna zakončoval Šín. Vliegen znovu ve správný čas na správném místě a skóre se nemění.
80'
Po sérii střídání byli liberečtí trošku rozhození. Tanko se dostal na malé vápno a zakončoval sám před Vliegenem. Belgický brankář včas vyběhl, zmenšil prostor a předvedl skvělý zákrok.
80'
Střídání v týmu FC Slovan Liberec:
ze hřiště odchází Matěj Chaluš, který si přivodil zranění a držel se za zadní stehenní sval. Přichází Filip Prebsl.
79'
ze hřiště odchází Lukáš Červ, přichází Ivan Varfolomejev.
77'
Višinský se snažil vyslat projektil na přední tyč. Pravděpodobně chtěl, aby jeho pokus ještě někdo tečoval, to se nepovedlo a Letáček bude moci odkopávat od brány.
76'
Velmi nešikovně si počínal v souboji Tanko. Místo toho, aby jeho tým mohl postupovat do útoku, bude se muset bránit.
75'
Standardní situaci rozehrál Višinský, z akce střela na bránu nepřišla, ale následoval roh.
75'
Kpozo si nedovoleně počínal v souboji s Ghalim a hlavní sudí píská faul.
74'
Pourzitidis si nepřidělával potíže a zakopl balón za autovou čáru. Hrát mohl Baník, ale záhy přišel faul a rozehrávat bude právě řecký obránce.
72'
Žlutá karta pro tým FC Baník Ostrava (Ewerton).
72'
Žlutá karta pro tým FC Slovan Liberec (Ahmad Ghali).
72'
Višinského myšlenka se nepovedla, jeho nahrávka skončila v zámezí.
71'
ze hřiště odchází Luka Kulenović, přichází Filip Horský.
70'
Nákop za obranu Ostravy Liberci nevyšel a na balónu je Ndefe. Následovala přihrávka Ewertona, ale Tanka vepředu nenašel.
68'
ze hřiště odchází Jan Juroška, přichází Gigli Ndefe.
68'
ze hřiště odchází Daniel Tetour, přichází Matěj Šín.
68'
ze hřiště odchází Filip Kaloč, přichází Jiří Boula.
67'
Ghali utekl po křídle a snažil se hledat na zadní tyči Kulenoviće. Ovšem se svým spoluhráčem si nerozuměl a nakonec z akce nic nebylo.
66'
Kulenović se snažil dotírat na bránící hráče, marně. Ostravští mají míč v držení.
64'
Doumbiova raketa přistála v horním růžku brány! 3:1
64'
Liberec právě vstřelil branku!
Nádherný gól v podání MOHAMEDA DOUMBII. Střídající Mikula dokázal zpracovat míč ve vápně a předložil skákavý balón pro svého spoluhráče. Fotbalista z Pobřeží Slonoviny se opřel do míče a krásnou ranou do pravého rohu branky nedal Letáčkovi šanci.
63'
Nový muž na hřišti, Višinský, vybojoval aut a Liberec zůstal nadále v držení míče.
62'
ze hřiště odchází Ľubomír Tupta, přichází Jan Mikula.
62'
ze hřiště odchází Christian Frýdek, přichází Denis Višinský.
61'
Fukala ubránil Tanka, ale pouze za cenu rohového kopu.
60'
Žlutá karta pro tým FC Slovan Liberec (Lukáš Červ).
59'
Přetažený centr ostravských fotbalistů nikdo nedokázal doběhnout a rozehrávat bude Liberec.
58'
Po souboji Tupty s Juroškou zůstal druhý jmenovaný ležet na hřišti. Za chvíli se ale mohlo pokračovat.
56'
Ewerton po faulu rozehrával standardní situaci směrem do vápna. Našel hlavu Kubaly, který bránu netrefil.
55'
Obrovská šance Slovanu, kterou nakonec ukončil ofsajd pomezního sudího. Frýdek kličkoval ve vápně a přihrával na volného Tuptu, ten nastřelil břevno.
54'
Kaloč se nyní těžce zvedá z trávníku, pravděpodobně si odnesl nějaké zranění z předchozího souboje.
53'
Nepřesný balón od Frýdka a hraje Ostrava.
52'
Centr Kpoza nikoho ze spoluhráčů nenašel.
51'
S míčem na kopačkách je teď Baník, který využívá toho, že je Liberec po rychle inkasované brance trošku rozhozený.
49'
Žlutá karta pro tým FC Slovan Liberec (Marios Pourzitidis).
48'
Tupta na Frýdka, jeho štiplavá střela k tyči protáhla Letáčka
48'
Liberec se snažil rychle odpovědět. Frýdek se dostal ke střele, která sice postrádala razanci, ale přesně směřovala k tyči. Letáček vytáhl dobrý zákrok a pokus zneškodnil.
47'
Tetour s přehledem proměnil pokutový kop, 2:1!
47'
Chaluš srazil Tanka, Baník má penaltu!
47'
Baník právě vstřelil branku!
Tak to je velké zchlazení pro Liberec, který inkasuje hned v úvodu druhého poločasu. DANIEL TETOUR penaltou nepohrdl a proměnil.
46'
Výkop druhé poloviny zápasu obstaral Liberec, ale prakticky hned přišel o balón. Tanko se dostal do vápna, kam přijel skluzem Chaluš. Tanko nadskočil a Chaluš reklamoval, že se o faul nejednalo, ovšem hlavní sudí hned ukázal na pokutový kop!
46'
Oba celky se již vrací na hřišti, za chvíli začne druhý poločas.
Máme za sebou první poločas zápasu na stadionu U Nisy. Domácí Slovan Liberec vstoupil do utkání lépe a jako první otevřel skóre, když si dal vlastní gól Kpozo. Následovaly šance na obou stranách, ale byl to znovu Liberec, který dokázal využít chyb v obraně a zvýšil na 2:0. Hlavičkou se trefil záložník Červ. Ostrava se jen obtížně vypořádala s rychlou přechodovou hrou domácích a do kabin odcházela za nepříznivého stavu.
45+3'
45+3'
Kulenović se hezky uvolnil a postupoval do vápna, nakonec ale o balón přišel.
45+2'
Centr do vápna, který hledal Tanka skvěle odhlavičkoval Chaluš.
45+2'
Doumbia se vrátil na hřiště a pomáhá svému týmu v přechodu do útoku.
45'
Hlavní sudí nastaví v prvním poločasu tři minuty.
45'
Doumbia byl faulován Almásim na hranici libereckého vápna a z útoku Ostarvy nic nebude. Liberecký fotbalista následně musel být ošetřován.
43'
Ostravští se snažili odpovědět. Ke střele se dostal Kaloč, ale tentokrát jen vysoko přestřelil.
41'
Osamocený Červ využil Fukalův centr, 2:0!
41'
Slovan zúročil svoji aktivitu a zvyšuje své vedení. Po centru Fukaly z levé strany se ve vápně ocitl úplně osamocený LUKÁŠ ČERV. Ten ve velké šanci nezaváhal a hlavičkou dopravil míč do sítě.
39'
Přihrávka Ewertona nebyla přesná a Juroška ji nedokázal zpracovat.
38'
Ghali utekl po křídle a snažil se předložit míč pro volného spoluhráče. Sice neuspěl, ale k zakončení se následně dostal Doumbia a jeho dělovku musel Letáček nadvakrát krotit.
37'
ze hřiště odchází Eneo Bitri, přichází Abdullahi Tanko.
Zraněný Bitri nebyl po předchozím ošetření v pořádku a musel střídat.
36'
Rohový kop se Liberci vůbec nepovedl, z rozehrávky nakrátko byl jen přetažený centr Fukaly.
34'
Tuptovka! Po rychlém protiútoku slovenský forvard střílel těsně vedle
34'
Rychlá odpověď Slovanu, kteří postupovali v přečíslení. Na konci celé akce byl agilní Tupta. Jeho zakončení postrádalo přesnost a skončilo mimo tři tyče. Liberec vede stále pouze o jednu branku.
33'
Ewerton se skvěle uvolnil, Kubala trefil břevno!
33'
Ostravští pokračovali v povedené akci a Kaloč nastřelil z vápna břevno liberecké branky!
32'
Tupta postupoval velmi dobře po pravém křídle a směřoval na bránu soupeře. Lischka slovenského útočníka vystál a nakonec získal balón. Z následující akce vyslal střelu Kaloč, Vliegen kryl.
31'
Chaluš trochu takticky fauloval svého soupeře a přerušil rychlý útok Baníku.
30'
Plechatý dokázal odzbrojit Almásiho a domácí rozjíždí další akci.
29'
Žlutá karta pro tým FC Baník Ostrava (Daniel Tetour).
28'
Tupta si chtěl obhodit balón, ale byl faulovaný. S míčem na kopačkách bude pokračovat Liberec.
27'
Obránce Baníku se nakonec vrátil na hřiště a s míčem pokračovala Ostrava.
26'
Po souboji s Kulenovićem je na hrací ploše ošetřován Bitri.
25'
Žlutá karta pro tým FC Baník Ostrava (Ladislav Almási).
23'
Liberec přešel do rychlého útoku a na konci celé akce byl Frýdek, který se rozhodl vystřelit. Pokus se mu vůbec nepovedl a skončil vysoko mimo.
21'
Obří hrubka Ghaliho, Almási v tutovce netrefil bránu
21'
Nasledovala velká šance Ostravy, ve které se ocitl Almási. Byl sám před brankářem, ale nedokázal svoji střelu usměrnit a bránu netrefil.
19'
Kpozo si srazil Ghaliho centr do sítě, 1:0 pro Slovan!
19'
Po akci, kterou rozehrával až od brány Vliegen, přišla první branka. Tupta předložil balón na volného Ahmada Ghaliho, který vyslal do vápna rychlý centr. Ten se snažil odhlavičkovat před dotírajícími hráči Liberce PATRICK KPOZO, ale nepodařilo se mu usměrnit hlavičku a ta skončila ve vlastní síti.
17'
Ghali si dokázal poradit v obranném souboji s Juroškou a vybojoval balón pro svůj tým.
16'
Nakonec se libereckým podařilo sebrat balón a přejít do rychlého útoku. Tupta postupoval sám na brankáře, ale zpomalil a nedokázal zakončit. Liberecký útočník ještě reklamoval faul, ale hlavní sudí mu ukázal, ať vstává a pokračuje ve hře.
15'
U míče je Baník, který se snaží postupným útokem připravit šanci.
14'
Kulenović dokázal vybojovat rohový kop, který zahrával Frýdek. Našel hlavu Chaluše, který zakončil na bránu, ale střela postrádala razanci a Letáček byl připraven
12'
Po uklouznutí Chaluše se dostal do nebezpečného prostoru Almási. Byl z toho centr na zadní tyč, kde musel Fukala odhlavičkovat na rohový kop. Z něho ohrožení brány Liberce nepřišlo. Vliegen si stáhl míč ze vzduchu.
10'
Úplně volný Fukala po Frýdkově centru lízl míč těsně vedle!
10'
Nebezpečnou akcí odpověděl i Slovan. Po centru Frýdka zakončoval v pádu Fukala a jen o pár centimetrů minul tyč soupeřovy branky!
9'
Po faulu Chaluše centroval do vápna Ewerton. Z jeho míče se nakonec vyklubala velmi nebezpečná situace. Liberečtí fotbalisté dokázali zablokovat dvojici střel a následný pokus Kpoza mířil pouze nad bránu.
8'
Liberec byl nadále aktivní. Frýdek se snažil centrem za obranu najít volného Tuptu. Centr ovšem postrádal přesnost a skončil v zámezí.
7'
Po předchozím souboji musel být ošetřován Kulenović, naštěstí pro Liberec se mohl vrátit brzy na hřiště.
6'
V šesté minutě se Kulenović dokázal uvolnit z těsného bránění a předložil míč na volného Ghaliho. Nigerijský křídelník využil své rychlosti a poslal centr na volného Doumbiu. Záložník Liberce se příliš nerozpakoval a rozhodl se vystřelit z dálky, ale branku Letáčka vůbec netrefil.
5'
Ostrava se snažila postupným útokem vytvořit šance směrem do útoku, ale narazila pouze na připravenou obranu domácích.
3'
Slovanu se podařilo aktivním presinkem sebrat balón svému soupeři a následně byl faulován Tupta, který tak vybojoval míč pro Liberec. Akce následně pokračovala po levé straně, kde se snažil ve vápně hledat své spoluhráče Ghali, neúspěšně.
2'
První centr do vápna vyslal domácí Slovan, ale obdobně jako Baník nepochodil a míč si ze vzduchu stáhl připravený Letáček.
1'
Výkop utkání obstaral hostující Baník a dlouhým nákopem se snažil hledat vepředu Almásiho. Centr byl nepřesný a k míči se dostal Vliegen.
1'
Hlavní sudí Jan Petřík přivádí již oba týmy na hřiště. Domácí Slovan Liberec nastoupí ve své typické modré kombinaci, zatímco hráči ostravského Baníku odehrají první ligové kolo FORTUNA:LIGY v dresech bílé barvy.

FC Slovan Liberec: Vliegen – Plechatý, Chaluš, Pourzitidis – Fukala, Červ, Doumbia, Ghali – Frýdek – Kulenović, Tupta.
Náhradníci: Bačkovský – Govaers, Prebsl, Mikula, Preisler, Penner, Varfolomejev, Horský, Višinský, Rabušic, Hudák.
Trenér: L. Kozel

FC Baník Ostrava: Letáček – Blažek, Bitri, Lischka – J. Juroška, Tetour, Kaloč, Ewerton, Kpozo – Kubala, Almási.
Náhradníci: Markovič – Boula, Pojezný, Buchta, Šín, Šehić, Rigo, Frydrych, Tanko, Ndefe.
Trenér: P. Hapal

Rozhodčí: J. Petřík – L. Slavíček, L. Matoušek | VAR: T. Kocourek | AVAR: L. Nehasil.
Dobré odpoledne, ještě jednou Vás vítám u dnešního online přenosu z prvního kola FORTUNA:LIGY mezi domácím FC Slovan Liberec a hostujícím FC Baník Ostrava.
FC Slovan Liberec: změny v kádru

Od nové sezony bude tým Slovanu postrádat zkušeného Thea Gebre Selassieho, který se rozhodl ukončit kariéru. Kapitánskou pásku po něm převzal Michael Rabušic, který prodloužil smlouvu. Hostování skončilo Matějovi Valentovi, Gigli Ndefemu i Matyášovi Kozákovi. Dres Liberce nebudou oblékat ani Karol Mészáros a Imad Rondić (oběma skončila smlouva). Na hostování do Varnsdorfu se vydala trojice mladíků, Lukáš Pešl, Kristian Michal a Dominik Gembický. Poslední ztrátou je odchod Victora Olatunjiho, jenž přestoupil do Sparty.

Z pohledu posil se povedlo Slovanu přivést na hostování Matěje Chaluše, který již dříve u Nisy působil. Smlouvu se Slovanem podepsali záložník Nicolas Penner a útočník Luka Kulenović. Ze Slavie rovněž přišel Filip Horský (hostování) a v klubu budou pokračovat i obránci Filip Prebsl a Dominik Plechatý. V neposlední řadě Slovan uplatnil opce na brankáře Bačkovského a slovenského reprezentanta Ľubomíra Tuptu. Ke změně došlo i na pozici asistenta trenéra, z B-mužstva se přesunul Josef Petřík ml., který nahradil Ivana Kopeckého.
FC Slovan Liberec – Udržení osy kádru i pozitivní bilance v přípravě

Fotbalisté Slovanu sehráli během přípravy celkem sedm utkání. Nejprve se představili na turnaji v Benátkách nad Jizerou, kde porazili Příbram (2:0) a následně ve finále nestačili na Boleslav (0:2). Následovaly zápasy proti Lechu Poznaň (3:1), Varnsdorfu (4:0) a Jihlavě (0:2). Na závěr se vydali svěřenci Luboše Kozla na soustředění poblíž německo-rakouských hranic, kde nastoupili k zápasům proti Puskás Akadémii (4:1) a Fortuně Düsseldorf (1:2).

Jaké jsou cíle Liberce pro nadcházející sezonu? „Začínám tu třetí sezonu, minule jsme skončili devátí, vloni sedmí. Samozřejmě každý má v sobě motivaci být zas o trošku lepší. Vnitřně cítíme, že bychom chtěli bojovat o šestku. Mužstvo je opět mladé, znovu odešli zkušení hráči. Ale kvalitu máme, o tom jsem přesvědčený. Myslím, že už máme svoji tvář a jde spíš nějakým způsobem o to se naučit stabilizovat výkonnost. Abychom neměli propady, které občas máme. Předvedeme sérii čtyř pěti výborných utkání, pak zase tři čtyři horší. Na tomto se budeme snažit pracovat a věřím, že tím, že je základ pohromadě, to může být lepší. Nemáme úplně lehký start do soutěže, může nám hodně napovědět, ale i tak, kdyby se nepovedl, věřím, že sílu mužstvo má a ukázalo ji i v těžkých situacích už na jaře, řekl hlavní trenér Slovanu Liberec Luboš Kozel.
Vzájemné zápasy

Při pohledu na vzájemné zápasy mezi Slovanem Liberec a Baníkem Ostrava, zjistíme, že si historicky vede lépe Liberec. Ze šedesáti zápasů vyhrál 25 a 21x se oba týmy rozešly nerozhodně. V minulé sezoně obě střetnutí skončila bezbrankově 0:0 a v každém duelu byla k vidění červená karta. Budeme svědky podobného průběhu i tentokrát?
FC Baník Ostrava: změny v kádru

Soupiska Ostravy nyní čítá celkem 33 jmen. Od nové sezony neuvidíme oblékat dres Baníku brankáře Laštůvku. V týmu skončil i Nemanja Kuzmanović, který bude hrát na Kypru a Muhamed Tijani, jenž přestoupil do Slavie. Naopak na straně příchodů určitě zaujmou jména Ewertona (hostování s opcí ze Slavie), ghanského reprezentačního obránce Patricka Kpoza (přestup ze Šeriffu Tiraspol), Mateje Madleňáka (hostování s opcí z Ružomberoku) či příchodu jednoho z nejlepších střelců minulého ročníku druhé nejvyšší české soutěže – Abdullahiho Tanka (přestup z Varnsdorfu).

K týmu se dále připojili záložník Tomáš Rigo (přestup ze Slavie), obránce Filip Blažek (přestup ze Skalice), brankář Jakub Markovič (přestup ze Slavie), obránce Gigli Ndefe (návrat z hostování ve Slovanu Liberec), útočník Filip Kubala (z Hradce Králové), záložník Samuel Grygar (zpětné vykoupení z Interu) a křídelník David Fadairo (hostování s opcí z klubu Lagos Islanders)
FC Baník Ostrava – Jediná prohra v přípravě i mnoho nových tváří

Fanoušci Baníku rozhodně nemohli být po poslední sezoně spokojení. Jejich tým skončil až na 11. místě a musel bojovat ve Skupině o udržení. I proto Ostrava prošla jistou obměnou, především došlo k několika změnám v kádru a hlavní trenér Pavel Hapal bude mít před nadcházející sezonou jasný cíl. Skončit lépe než v minulém roce, a co nejdříve sehrát nově poskládaný tým.

Sám trenér Hapal přiznává, že pohybů v kádru je několik, ale věří, že jeho tým bude na sezonu připraven a bude silnější než v minulém ročníku: „Změn je v týmu hodně, ale mužstvu věřím. Samozřejmě, že složitější je trošku souhra a součinnost, noví hráči si musejí na ostatní zvyknout. V zápasech to však do sebe zapadalo, mělo to hlavu a patu, hráči k tomu přistoupili velice zodpovědně. Snažili jsme se nachystat mužstvo na dvě varianty: tříobráncový i čtyřobráncový systém, který dobře známe. Jsme teď variabilnější, rychlejší, pohyblivější. Teď je třeba do sezony úspěšně vstoupit a motivovat hráče, aby rychle zapomněli na předchozí ročník a ten nový byl daleko kvalitnější.“

Jeho slova potvrzuje i herní příprava, ve které se Ostrava utkala proti šesti týmům a pouze s jedním prohrála. Hned v úvodu nestačila na slovenskou Skalicu a prohrála 1:2. Následovaly výhry proti druholigovému slovenskému týmu Myjava (8:1), prvoligovému rumunskému celku Farul Constanta (5:0) a polské Cracovii (1:0). V posledních dvou duelech hráči Baníku remizovali s Lechem Poznaň (1:1) a s Žilinou (0:0).
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.