Severní Irsko

Představení Severního Irska na EURO, skupina C: Bývalý pošťák i mladíci

BRANKÁŘI

Michael McGovern

Pozice: Brankář
Zápasy: 10
Góly: 0
Klub: Hamilton Academicals
Narozen: 12. června 1984

Nahradil Roye Carrola během kvalifikace na EURO, ale jeho pozice je po zaváhání proti Maďarsku nestabilní. Během kariéry prošel sedmi skotskými celky včetně Celtiku. Debutoval v roce 2010, do reprezentace se pak vrátil až po téměř pěti letech.

Roy Carroll

Pozice: Brankář
Zápasy: 43
Góly: 0
Klub: Notts County
Narozen: 30. září 1977

Veterána čeká první velký turnaj od jeho debutu před 19 lety. Šest let se nedostal do nominace, pak ho zbrzdilo zranění, ale zůstává dál v boji o post jedničky ve Francii. Trenéra uchvátil výhrou nad Slovinskem.

Alan Mannus

Pozice: Brankář
Zápasy: 7
Góly: 0
Klub: St Johnstone
Narozen: 19. května 1982

Narodil se v Torontu, ale do kanadské reprezentace se nikdy nepodíval. Už dvanáct let reprezentuje Severní Irsko.

OBRÁNCI

Gareth McAuley

Pozice: Obránce
Zápasy: 60
Góly: 7
Klub: West Bromwich Albion
Narozen: 5. prosince 1979

Nikdy nehrál v žádném mládežnickém reprezentačním výběru a poprvé si za národní tým zahrál až ve 25 letech. Stal se nedílnou součástí disciplinované obrany Severního Irska. Mezi fanoušky je hodně populární.

Jonny Evans

Pozice: Obránce
Zápasy: 47
Góly: 1
Klub: West Bromwich Albion
Narozen: 3. ledna 1988

Mezinárodní debut měl za sebou ještě před tím, než hrál v Manchesteru United. Jako osmnáctiletý oslnil v kvalifikaci na EURO, když pomohl týmu k výhře nad Španělskem. Kvůli zranění se do kvalifikace na letošní EURO dostal jen ve čtyřech případech.

Fotbalisté Severního Irska na tréninkuFotbalisté Severního Irska na tréninku

Ryan McLaughlin

Pozice: Obránce
Zápasy: 4
Góly: 0
Klub: Liverpool
Narozen: 30. září 1994

Hned při svém debutu v národním týmu si připsal nečekané vítězství proti našlapanému výběru Uruguaje. Jeho mladší bratr Conor hostoval  v posledních sezonách v Barnsley a Aberdeenu.

Craig Cathcart

Pozice: Obránce
Zápasy: 26
Góly: 2
Klub: Watford
Narozen: 6. únor 1989

Bývalý hráč Manchesteru United dokáže hrát ve středu obrany, ale také jako levý bek. Svou šanci dostal poté, co se Chris Brunt zranil. Svůj první mezinárodní gól vstřelil v kvalifikaci proti Finsku a další přidal v březnu v přátelském utkání proti Walesu.

Conor McLaughlin

Pozice: Obránce
Zápasy: 16
Góly: 0
Klub: Fleetwood Town
Narozen: 26. června 1991

Útočící pravý bek se brzy probojoval do prvního týmu během poslední kvalifikace. Poté, co ho propustili z Preston North Endu, chce vzkřísit kariéru ve Fleetwood Townu. „Bude skvělé vidět hráče Fleetwoodu na mistrovství Evropy,“ řekl představitel třetiligového klubu z Anglie.

Trenér Severního Irska O'Neill děkuje fanouškůmTrenér Severního Irska O'Neill děkuje fanouškům

Shane Ferguson

Pozice: Obránce
Zápasy: 24
Góly: 1
Klub: Millwall
Narozen: 12. června 1991

Kvalifikaci na EURO začal jako levý bek, ale hrál také jako levé křídlo, v závislosti na taktice trenéra O’Neilla. Obránce si ještě nezajistil pravidelné místo v klubu ani reprezentaci. Dříve hrál gaelský fotbal (tradiční irský sport).

Lee Hodson

Pozice: Obránce
Zápasy: 15
Góly: 0
Klub: MK Dons
Narozen: 2. října 1991

Svůj mezinárodní debut si odbyl ještě pod Nigelem Worthingtonem a ačkoliv pod O’Neillem nehraje pravidelně, jeho univerzálnost do obrany by se mohla ve Francii hodit.

Aaron Hughes

Pozice: Obránce
Zápasy: 98
Góly: 1
Klub: Melbourne City
Narozen: 8. listopadu 1979

Nejdéle sloužící člen mužstva. Debutoval v roce 1998 a jako kapitán řídil tým Severního Irska 46krát. V roce 2012 se mluvilo o jeho odchodu do důchodu, ale rozhodl se, že se pokusí odehrát za reprezentaci sto zápasů.

Luke McCullough

Pozice: Obránce
Zápasy: 5
Góly: 0
Klub: Doncaster Rovers
Narozen: 15. února 1994

Bývalý hráč rezervy Manchesteru United zapůsobil na kouče reprezentace během turnaje v Jižní Americe proti Uruguayi a Chile. Jeho schopnost hrát ve středu obrany by mohla být na turnaji prospěšná.

ZÁLOŽNÍCI

Steven Davis

Pozice: Záložník
Zápasy: 81
Góly: 8
Klub: Southampton
Narozen: 1. ledna 1985

Se Severním Irskem zažil všechno. Od nečekané porážky v Lucemburku během kvalifikace na MS a později pomohl zajistit vstupenku na EURO. Je prvním kapitánem, který dovedl Severní Irsko skvělými na EURO. „Je jedním z nejpodceňovanějších hráčů v Premier League,“ řekl o něm trenér severoirské reprezentace.

Chris Baird

Pozice: Záložník
Zápasy: 76
Góly: 0
Klub: Derby County
Narozen: 25. února 1982

Od svého debutu hraje pravidelně. První zápas v reprezentaci si odbyl v roce 2003, krátce poté, co se objevil ve finále FA Cupu se Southamptonem. Jeho všestrannost byla pro několik trenérů Severního Irska důležitá, a tak si od té doby zahrál už v 76 zápasech. Je ceněný zejména pro svou defenzivní roli.

Stuart Dallas

Pozice: Záložník
Zápasy: 12
Góly: 1
Klub: Leeds United
Narozen: 19. dubna 1991

Pravidelným hráčem Severního Irska se stal teprve loni, ale dokázal být platným hárčem díky své  spolehlivosti. Nastupuje na křídle. Hrál ve všech rekordních 10 zápasech, které Severní Irsko vyhrálo v řadě.

Oliver Norwood

Pozice: Záložník
Zápasy: 32
Góly: 0
Klub: Reading
Narozen: 12. dubna 1991

Je to jediný hráč, který nastoupil od začátku ve všech již zmíněných 10 rekordních výhrách Severního Irska v řadě a v kvalifikaci odehrál nejvíce minut. V mládežnických týmech hrál za reprezentaci Anglie. 

Tým Severního IrskaTým Severního Irska

Paddy McNair

Pozice: Záložník
Zápasy: 7
Góly: 0
Klub: Manchester United
Narozen: 27. dubna 1995

Svůj první reprezentační zápas vyhrál loni v březnu proti Skotsku. Z Irska přišel jako záložník, na Old Trafford z něj udělali obránce, ale O’Neill věří, že záloha je pro mladíka tím nejlepším postem, kam s ním na EURO také počítá. 

Niall McGinn

Pozice: Záložník
Zápasy: 40
Góly: 2
Klub: Aberdeen
Narozen: 20. června 1987

Stal se prvním hráčem Derry City, který vyhrál zápas v reprezentaci Severního Irska. Debutoval v roce 2008 a dal v kvalifikaci důležitý gól proti Maďarsku, navíc asistoval na tři ze sedmi gólů střelce Kylea Laffertyho.

Corry Evans

Pozice: Záložník
Zápasy: 32
Góly: 1
Klub: Blackburn Rovers
Narozen: 17. června 1990

Mezinárodní debut si odbyl v roce 2009 proti Itálii, aniž by se dostal do prvního týmu Manchesteru United. Univerzálnost mladšího z bratrů Evansových byla pro trenéra důležitá.

ÚTOČNÍCI

Kyle Lafferty

Pozice: Útočník
Zápasy: 49
Góly: 16
Klub: Norwich City
Narozen: 16. září 1987

Naštval trenéra O’Neilla poté, co dostal proti Portugalsku nesmyslnou červenou kartu. Kouč se obávaů, že jde střelcova slibná kariéra dolů. Útočník na kritiku odpověděl nejlepším možným způsobem. V kvalifikaci vstřelil sedm gólů a stal se národním hrdinou. „Tým i země mě potřebuje s hlavou přišroubovanou na krku, ne jako klauna,“ řekl samotný hráč.

Hráči Severního Irska se radují z góluHráči Severního Irska se radují z gólu

Jamie Ward

Pozice: Útočník
Zápasy: 20
Góly: 2
Klub: Nottingham Forest
Narozen: 12. května 1986

V Birminghamu narozený útočník navázal skvělou spolupráci s Conorem McLaughlinem během kvalifikačního tažení. Jeho hlavní stránkou je nasazení a nesobeckost před bránou, často vytváří góly ostatním.

Conor Washington

Pozice: Útočník
Zápasy: 2
Góly: 1
Klub: Queens Park Rangers
Narozen: 18. května 1992

Jeden z čerstvých hráčů v reprezentaci Severního Irska přišel do týmu jako alternativa ke Kylu Laffertymu. Svou šanci dostal v přátelském utkání proti Slovinsku, kde se mu podařilo vstřelit gól. Když hrál v neprofesionálním klubu St Ives, pracoval na částečný úvazek jako pošťák.

Josh Magennis

Pozice: Útočník
Zápasy: 18
Góly: 1
Klub: Kilmarnock FC
Narozen: 15. května 1990

Začínal jako brankář v Cardiff City, ale byl z té pozice rozčarovaný, tak začal hrát v útoku. V posledním domácím kvalifikačním utkání proti Řecku střídal Laffertyho a vstřelil svůj první mezinárodní gól, čímž usnadnil svou nominaci do Francie.

Will Grigg

Pozice: Útočník
Zápasy:
Góly: 7
Klub: 0
Narozen: 3. června 1991

Má za sebou pouhých sedm reprezentačních zápasů a ani jeden z nich neodehrál v kvalifikaci na EURO, přesto je častou volbou na lavičku.

Představení dalších týmů skupiny C

Skupina C

Z V R P Skóre B
1.  Německo 3 2 1 0 3:0 7
2.  Polsko 3 2 1 0 2:0 7
3.  Sev. Irsko 3 1 0 2 2:2 3
4.  Ukrajina 3 0 0 3 0:5 0
Klasická verze
Mobilní verze