TOP VIDEA
Dukla - Karviná: Šisler uklouzl po míči a atakoval rohový praporek Dukla - Karviná: Šisler uklouzl po míči a atakoval rohový praporek
Krčmář ovládl titulový zápas na Heroes Gate. Podívejte se na celý duel Krčmář ovládl titulový zápas na Heroes Gate. Podívejte se na celý duel
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jen mimořádný kolaps českých klubů v základních skupinách a naopak obrovské vzepětí nizozemských či řeckých týmů může Česko připravit o účast mezi elitní dvanáctkou v tabulce koeficientů. Ta mu zajistí právo na přímý start v Lize mistrů pro ročník 2018/2019. Vliv na české postavení mohou mít nově představené změny v herním formátu Ligy mistrů, detaily nového způsobu nasazování budou známé až na konci roku. (Více o změnách v LM čtěte ZDE>>>)Po čtvrtečních odvetách play off Evropské ligy je jasné, že v základních skupinách této soutěže se na podzim objeví tři zástupci ePojisteni.cz ligy: Viktoria Plzeň, Sparta Praha a Slovan Liberec. Tím se výrazně zvýšila šance na navýšení pětiletého koeficientu, podle nějž se určuje počet týmů jednotlivých zemí v pohárech.

Tabulka koeficientů
11. ČESKO 29,775 3/5
12. Švýcarsko 29,475 3/5
13. Chorvatsko 25,25 1/4
14. Řecko 24,1 3/5
15. Nizozemsko 24,063 4/5

Češi si momentálně s bodovou hodnotou 29,775 polepšili a v tabulce poskočili na 11. místo před Švýcarsko, nicméně klíčové je, aby na konci sezony neskončili hůř než dvanáctí. A to je nyní velmi nepravděpodobné, protože na třinácté Chorvatsko mají k dobru víc než čtyřbodový náskok, zároveň balkánské zemi zůstal ve hře jediný zástupce, Dinamo Záhřeb, a to v Champions League, kde bude složitě sbírat body. Čistě teoreticky, i kdyby chorvatský mistr v průběhu sezony vyhrál sedmkrát a Češi nezískali ani bod, nestačilo by to na přeskočení.

Ze zadních pozic ovšem mohou zaútočit řecké a nizozemské kluby (24,1, respektive 24,063). V soutěžích mají stále dost zástupců (3 a 4), nicméně jejich odstup je poměrně velký a jen kolaps Viktorie a spol. by je vrátil do hry.

Pokud Česko zůstane v první dvanáctce, vybojuje si právo na přímý postup do Ligy mistrů pro ročník 2018/2019, což by šampionovi následujícího ročníku přineslo astronomický příjem cca 380 milionů korun, aniž by musel do předkol. Vzrostla by i prestiž MOL Cupu, jelikož by jeho vítěz rovnou putoval do skupiny Evropské ligy a vyinkasoval cca 65 milionů korun. Tento postupový klíč však bude potvrzen v návaznosti na přidělení čtyř míst v základních skupinách pro čtyři nejvýše postavené soutěže, jež výkonný výbor UEFA schválil dnes.

Pro ročník 2017/2018 už jsou kvóty rozděleny, nijak se neliší od těch letošních. Mistr této sezony vstoupí do 3. předkola LM, vicemistr rovněž, ovšem do náročnější, „nemistrovské“ fáze.