Pavel Bárta
19. září 2016 • 17:30

Hossa před duelem s Čechy: Nejsme na olympiádě, ale vždycky je to něco extra

Autor:
###BLOK-TOP-VIDEA###

PŘÍMO Z TORONTA | Nad Torontem se blýská, hromy divo bijú. Jiným týmům před zápasy vyhrává státní hymna, výběr Evropy takovou výsadu nemá. Marián Hossa patří k šesti Slovákům, kteří na Světovém poháru nastupují za tuhle nadnárodní všehochuť. Výběr zbytku starého kontinentu však hned v prvním vystoupení zaskočil Američany (3:0).Dohromady se dávali poměrně složitě. Ale tihle hráči předvedli, že na World Cupu rozhodně nehodlají dělat figuranty. Dnes večer se Evropa střetne s českým týmem.

Je pro vás zápas s Čechy i tady pořád něčím speciálním?
 
"Bude to jiné, byť to není olympiáda nebo mistrovství světa. Ale vždycky když nastupujete proti českému týmu, je tam něco extra."

Český tým na úvod utrpěl debakl 0:6, s čím do zápasu půjdete?
"Jde jen o jeden zápas ve skupině, všechno se najednou může zase změnit. Každý může potrápit kohokoli. Já jsem Čechy před turnajem nedával na poslední místo jako všichni. Znám jejich sílu. V přípravě to potvrdili, i když samozřejmě, favoriti jsou tady jasní. Ale je třeba se před nimi mít na pozoru."

ONLINE: Duel Česko - Výběr Evropy sledujte zde »

Ke komu máte z českého týmu nejblíže? Na koho se obzvlášť těšíte?
 
"Znám tam pár kluků, se kterými jsem hrál. Jako v Chicagu s Michaelem Frolíkem. S ním asi nejvíc pokecám."

Víc než se svými krajany v kabině evropského týmu?
 
(usměje se) "Tam si taky mezi sebou občas popovídáme slovensky, tak jako Němci mezi sebou německy. Tam se ty jazyky trošku mísí, ale před kabinou se jednoznačně mluví anglicky."

Tým se před turnajem scházel poměrně složitě, čím to, že týmová chemie tak zafungovala?
 
"Myslím, že si všichni velmi dobře rozumíme. Kluci jsou fajn, nemáme problém. Tak nějak se známe z ligy, hrajeme proti sobě, někteří i spolu. Management týmu taky chce, abychom trávili čas spolu. Takže jsme měli pár společných večeří, když jsme ještě byli v Montrealu a Quebeku, dali jsme si několik partiček golfu. Tady jsme se poznali blíž, jsme jako jeden tým. Na ledě si taky vyhovíme. A myslím, že hodně pomohla i výhra v poslední přípravě proti Švédsku."

Vidíte na takhle uměle poskládaném týmu ještě nějaká pozitiva?
"Beru to tak, že ten tým vytvořila NHL. Každý z nás by raději reprezentoval svoji zemi, ale Slovensko už bohužel nemá v NHL tolik hráčů. V roce 2004 nás bylo přes třicet, teď nás je možná šest sedm, kdo pravidelně hrajeme. to je strašně málo, abychom poskládali mužstvo. Pro nás jako profesionály je to tak, že když se hodí puk, každý je připravený hrát. takže s motivací problém není. Pozitivní je ale i to, že tahle skupina hráčů se dala skvěle dohromady, máme výbornou partu a že se daří."

Za Slovensko si však už budete moct zahrát nejspíš už jen na mistrovství světa, případně olympiádě. Myslíte, že pokud jde o účast hráčů NHL, mohl by ji Světový pohár vytlačit?
"Bude zajímavé, jak se NHL rozhodne. Věřím, že hráče nechají na olympiádě reprezentovat, je to výborný turnaj. Z hlediska byznysu by raději pořádali turnaje sami. Ale bude to zajímavé sledovat."

Vše o Světovém poháru v hokeji 2016 čtěte ZDE »

 

Světový pohár v ledním hokeji je mezinárodní hokejový turnaj pořádaný zámořskou NHL. Každý turnaj má svůj specifický systém, týmy jsou však rozděleny do dvou čtyřčlenných skupin, v nichž se utkávají systémem každý s každým, následuje klasické play-off. Světový pohár se hraje podle pravidel NHL.

Světový pohár se stal nástupcem Kanadského poháru, který se hrál nepravidelně mezi roky 1976-91.Zámořský turnaj se poprvé konal v roce 1996, kde čeští hokejisté skončili už ve skupině bez bodu. V roce 2004 Češi došli až do semifinále, kde v památném utkání podlehli Kanadě 3:4 v prodloužení.

Turnaje se v minulosti účastnilo Česko, USA, Kanada, Rusko, Švédsko, Finsko, Slovensko a Německo. Na Světovém poháru 2016 se nově objeví týmy Česka, USA, Kanady, Finska, Švédska, Výběru Evropy a Výběru severoamerických hráčů do 23 let. Finálová série se bude hrát na dva vítězné zápasy.

Turnaj se může pochlubit tou nejlepší sbírkou současných hokejových hvězd. V českém týmu hrají například David Pastrňák, Jakub Voráček, Tomáš Plekanec, Michal Kempný nebo Ondřej Palát.

Dresy

Stadion

Historie

Další ročníky
Ročník 2016
Další kola
Skupina B
Skupina A