+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
18. listopadu 2015 • 09:07

Ragby v šoku! Přišlo o první hvězdu, Lomu (†40) prohrál boj s nemocí

Autor:
Ragbista Jonah Lomu zářil v dresu Nového Zélandu
TOP VIDEA
CELÝ SESTŘIH: Sparta - Teplice 3:0. Zářil dvougólový Václav Kadlec CELÝ SESTŘIH: Sparta - Teplice 3:0. Zářil dvougólový Václav Kadlec
Laver Cup byl úspěšnou akcí, protože jej tenisté vzali vážně, říká Federer Laver Cup byl úspěšnou akcí, protože jej tenisté vzali vážně, říká Federer
VŠECHNA VIDEA ZDE

Světové ragby přišlo o jedno ze svých největších jmen. Legendární Novozélanďan Jonah Lomu, držitel rekordu v počtu pětek v historii mistrovství světa, zemřel v pouhých čtyřiceti letech. Lomu léta bojoval s tzv. nefrotickým syndromem, vážnou nemocí postihující ledviny.Před pár týdny bylo televizní zpravodajství plné jeho nejlepších momentů. Jonah Lomu, považovaný za první globální hvězdu světového ragby, zanechal příznivce této hry v šoku. „Jeho smrt byla zcela neočekávaná,“ prohlásil rodinný mluvčí John Meyhew novozélandské televizi.

Lomu se teprve v úterý vrátil z Velké Británie, kde před nedávnem sledoval světový šampionát. Na světě zanechal svou ženu Nadene a dva syny.

Lomu bojoval od roku 1997 s nefrotickým syndromem, v roce 2004 mu byly transplantovány ledviny. Před čtyřmi lety však orgán přestal fungovat, další transplantace byla neúspěšná.

„Jonah byl legendou naší hry a milovali ho fanoušci po celém světě,“ uvedl šéf novozélandské ragbyové unie Steve Tew. „Naši ztrátu nelze vyjádřit slovy, upřímně soucítíme s Jonahovou rodinou.“

Lomu se proslavil jako unikátní postava ragby, se svými 192 centimetry a 119 kilogramy na svém levém křídle dominoval extrémně silovým stylem. V cestě za položení pětky byl schopen odrazit odpor několika soupeřů naráz. Jeho značkovým zápasem bylo semifinále mistrovství světa 1995, v němž proti Anglii položil čtyři pětky a při svém nejslavnějším momentu zboural Angličana Mikea Catta, který v souboji odpadl jak papír.

S patnácti pětkami na světových šampionátech Lomu dodnes drží historický rekord. Až letos ho vyrovnal Jihoafričan Bryan Habana.

Syn polynéských rodičů reprezentoval Nový Zéland v letech 1994 – 2002 v 63 mezinárodních zápasech, v nichž dosáhl 37 pětek. Jen mistrovství světa nikdy nevyhrál. „Pořád té smutné zprávě nemůžu uvěřit. Naše láska a myšlenky jsou s Johahovou rodinou,“ uvedl hrdina nedávného šampionátu Dan Carter.

Témata:  sport, ragby, lomu
 

Dejte nám like a sledujte nás!

.
instagramKlasická verze
Mobilní verze