Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
1. září 2016 • 11:49

Cechlová je dodatečně čtvrtá, kubánská diskařka na OH 2008 dopovala

Česká diskařka Věra Cechlová by se měla v upraveném pořadí posunout na čtvrté místo
Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky
CORNER CHALLENGE: Jabloneckým se nedařilo, dvakrát se trefil jen Mehanovič CORNER CHALLENGE: Jabloneckým se nedařilo, dvakrát se trefil jen Mehanovič

Mezinárodní olympijský výbor diskvalifikoval za doping kubánskou diskařku Yarelys Barriosovou, která na hrách v Pekingu 2008 získala stříbrnou medaili. Věra Cechlová by se měla v upraveném pořadí posunout na čtvrté místo.

Cechlová je držitelkou olympijského bronzu z Atén 2004, který získala podobným způsobem až s odstupem devíti let. V soutěži v řecké metropoli tehdy skončila čtvrtá, po dodatečné diskvalifikaci Bělorusky Iriny Jatčenkové se dostala na třetí příčku.

V Pekingu byla Cechlová pátá. Barriosová, která skončila druhá za Američankou Stephanií Brownovou-Traftonovou, měla podle dnešní informace MOV při zpětném testování odevzdaných vzorků nález na zakázaný acetazolamid.

Na druhé místo by se po její diskvalifikaci měla posunout Olena Antonovová z Ukrajiny, na třetí Číňanka Sung Aj-min. Za tou Cechlová zaostala o 45 centimetrů.

MOV diskvalifikoval také katarského sprintera Samuela Adelebariho Francise, který v Pekingu běžel semifinále stovky. Šestnáctý muž výsledkové listiny užil stanozolol.

Zpětné dopingové testování z olympijských her v Pekingu a Londýně se podle agentury DPA týkalo 1243 vzorků a přineslo více než sto pozitivních případů.

Medaile vrací i další

O medaile z olympijských her v Pekingu po osmi letech přijdou kvůli dopingu ruské vzpěračky Marina Šainovová a Naděžda Jevsťuchinová, běžkyně Taťjana Firovová a arménský vzpěrač Tigran Martirosjan. Opakované testy jejich vzorků zdokonalenými metodami skončily pozitivním výsledkem. O jejich diskvalifikaci už včera informoval Mezinárodní olympijský výbor.

Z výsledkových listin byli ze stejného důvodu vyškrtnuti i další dva vzpěrači. Moldavan Alexandru Dudoglo a vicemistr Evropy z roku 2009 ve váze do 85 kg Intigam Zairov z Ázerbájdžánu, kteří v Pekingu na stupně vítězů nedosáhli.

Šainovová skončila v olympijské soutěži do 58 kg druhá. Ruská vzpěračka získala pět titulů mistryně Evropy. O ten poslední z roku 2013 v kategorii do 63 kg přišla kvůli dopingu. Za pozitivní nález na anabolický steroid stanozolol pak dostala dvouletý zákaz startů.

Trojnásobná mistryně světa a dvojnásobná evropská šampionka Jevsťuchinová získala v Pekingu ve váze do 75 bronz, stejně jako Martirosjan v kategorii do 69 kg. Také arménský vzpěrač má na kontě tituly mistra světa i Evropy.

Běžkyně Firovová, která byla v Pekingu členkou stříbrné štafety na 4x400 metrů a skončila devátá v individuálním závodě, měla pozitivní test na anabolické steroidy. O medaili ze štafety již Rusky přišly kvůli dopingu Anastasie Kapačinské, u které opakovaný test rovněž odhalil užití anabolik.

Zpětné testování vzorků z olympijských her v Pekingu a Londýně přineslo podle agentury AP už 98 dopingových případů.