US Open: Skvělá Kvitová prošla do čtvrtfinále, Berdych končí

0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka

Cesta Petry Kvitové na grandslamovém US Open pokračuje! Česká tenistka po výborném výkonu prošla už do čtvrtfinále, když porazila Britku Kontaovou 7:5, 6:3. Další soupeřkou 25leté hráčky bude Flavia Penettaová. Na Kvitovou nenavázal Tomáš Berdych, který svůj duel 4. kola s Francouzem Richardem Gasquetem prohrál ve čtyřech setech 6:2, 3:6, 4:6 a 1:6.

Kvitová v prvním setu dlouho hledala klíč k podání kvalifikantky Kontaové (97. WTA). Sama naopak o svůj servis bojovala, ale všech pět brejkbolů v první sadě odvrátila. Postupem času začala return trefovat a ve dvanácté hře udeřila - vybojovala si první brejkbol a zároveň setbol, při kterém udělala Britka dvojchybu.

Ve druhé sadě servírovala Kvitová lépe a podání si vyhrávala bez problémů a znovu trpělivě čekala na svoji příležitost. Tu si vybojovala v osmé hře, i když už prohrávala 0:40, ale srovnala a při brejkbolu udělala Kontaová jako v první sadě dvojchybu. Při svém podání pak Češka proměnila třetí mečbol a zvedla ruce nad hlavu.

"Byla to velmi těžký zápas, což jsem čekala. Ona výborně podávala a od začátku zápasu jsem byla na dvorci horší, ale nějak jsem dokázala udržet podání a čekala na svoji šanci, kterou jsem v každém setu využila," řekla Kvitová na kurtu.

Ve čtvrtfinále grandslamu je pětadvacetiletá Kvitová poprvé od loňského titulu ve Wimbledonu. Na US Open je první českou čtvrtfinalistou ženské dvouhry po 14 letech. Naposledy se zde tak daleko dostala Daniela Bedáňová v roce 2001.

Petra Kvitová zdraví diváky po vyhraném utkání 4. kola US Open

Berdych vládl pouze první set

Berdych sice vyhrál nad Gasquetem první set, ale pak byl ve výměnách horší a více kazil. V celém utkání využil jen dva brejboly z osmi, zatímco sám přišel o podání pětkrát. Zápas trval přes dvě a půl hodiny a skončil krátce před americkou půlnocí.

Jihoafričan Kevin Anderson se postaral o největší překvapení turnaje. Patnáctý nasazený v osmifinále vyřadil turnajovou trojku Andyho Murraye z Británie po setech 7:6, 6:3, 6:7 a 7:6 a je poprvé v grandslamovém čtvrtfinále.

Gasquetovým soupeřem bude druhý nasazený Roger Federer. Čtyřiatřicetiletý Švýcar porazil v osmifinále tradičně výborně podávajícího Američana Johna Isnera 7:6, 7:6, 7:5, jenž ve třetím setu přišel o servis na US Open poprvé od začátku loňského turnaje.

Murray senzačně končí

Jihoafričan Kevin Anderson se postaral o jedno z největších překvapení turnaje. Patnáctý nasazený v osmifinále vyřadil turnajovou trojku Andyho Murrayho z Británie po setech 7:6, 6:3, 6:7 a 7:6 a je poprvé v grandslamovém čtvrtfinále.

Naopak po 18 turnajích skončila Murrayho čtvrtfinálová grandslamová série, jež je čtvrtá nejdelší v historii. "Prohrát po čtyřech hodinách takový zápas je samozřejmě zklamání. Myslím, že jsem měl své šance, ale nedokázal jsem je využít," litoval osmadvacetiletý Skot, jehož čtvrtfinálová šňůra se datovala od Australian Open 2011.

Azarenková ve čtvrtfinále vyzve Lisickou

Bývalá světová jednička Viktoria Azarenková z Běloruska postoupila do čtvrtfinále tenisového US Open. Dvacátá nasazená hráčka si dnes v New Yorku poradila s Varvarou Lepchenkovou z USA po setech 6:3 a 6:4.

Finalistka US Open z let 2012 a 2013 Azarenková si čtvrtfinále ve Flushing Meadows zahraje počtvrté za sebou. Její další soupeřkou bude světová dvojka Simona Halepová, jež naopak postoupila mezi nejlepších osm v New Yorku poprvé v kariéře. Favorizovaná Rumunka porazila v bitvě přerušené desetiminutovou přestávkou kvůli horku 6:7, 7:5 a 6:2 Němku Sabine Lisickou, přemožitelku Barbory Strýcové z 3. kola.

Tenisový grandslamový turnaj US Open v New Yorku (tvrdý povrch, dotace 42,253.400 dolarů):

Muži: Dvouhra - 4. kolo:

Djokovič (1-Srb.) - Bautista (23-Šp.) 6:3, 4:6, 6:4, 6:2,
F. López (18-Šp.) - Fognini (32-It.) 6:3, 7:6 (7:5), 6:1,
Wawrinka (5-Švýc.) - Young (USA) 6:4, 1:6, 6:3, 6:4,
Anderson (15-JAR) - Murray (3-Brit.) 7:6 (7:5), 6:3, 6:7 (2:7), 7:6 (7:0),
Gasquet (12-Fr.) - Berdych (6-ČR) 2:6, 6:3, 6:4, 6:1,
Federer (2-Švýc.) - Isner (13-USA) 7:6 (7:0), 7:6 (8:6), 7:5.

Ženy: Dvouhra - 4. kolo: