CELÝ SESTŘIH: Plzeň míří za titulem! Na Spartě vyhrála 2:0

Autor: iSport.cz
0
Krejčího čas je tady. Zafeiris coby zklamání sezony, potřebuje Zima ochranu?
Kapitán Vrána o pátých mistrovských oslavách v Třinci v řadě: To se nikdy neomrzí

Viktoria Plzeň dobyla Letnou! Lídr ligové tabulky zvítězil ve šlágru jara na hřišti pražské Sparty 2:0 a výrazně se přiblížil k titulu. Skóre otevřel ve druhém poločase po výborné individuální akci útočník Jan Holenda, náskok pak zdvojnásobil obránce Roman Hubník. I domácí si vytvořili šance, ovšem gól nevstřelili. Plzni stačí k mistrovské koruně tři body z posledních tří zápasů.

CELÝ SESTŘIH: Sparta - Plzeň 0:2

"Radost samozřejmě je velká, je to cenné a sladké vítězství. Cítíme, že už jsme blízko. Všechno se ale dá ztratit. Nechovali bychom se pokorně, pokud bychom si mysleli, že to máme v kapse. Vyhlásím mobilizaci k pokoře a ke koncentraci na další zápas," řekl po utkání České televizi plzeňský kouč Miroslav Koubek. "Můžeme rozhodnout doma. Věřím, že zápas s Jihlavou zvládneme a budeme slavit doma," dodal Hubník.

Sparta - Plzeň: Gól Romana Hubníka na 0:2

Sparta nastoupila v očekávané sestavě s uzdraveným režisérem hry Matějovským, Plzeň zase nasadila na hrot bývalého letenského útočníka Holendu, který dostal v základní sestavě přednost před Mahmutovičem.

Pražané potřebovali vzhledem k prohře 0:2 v podzimním vzájemném duelu hrát aktivně a od úvodu více drželi míč. Kopali množství standardních situací, ale první půlhodinu byl jejich tlak jen platonický.

Sparta - Plzeň: Gól Jana Holendy na 0:1

Naopak úvodní velkou šanci měla ve 22. minutě Plzeň. Pilařův centr odvrátil Brabec jen k Holendovi, ale ten z úhlu pálil nad. Sparta se do své první gólové možnosti dostala v 29. minutě náhodně, když Kovařík při odkopu napálil protihráče, od něhož se míč odrazil k volnému Lafatovi a ten z voleje těsně minul horní roh branky.

Sparta stupňovala tlak a otevřít skóre mohla i šest minut před pauzou. Dočkal potáhl balon, uvolnil Krejčího, který šel ze strany sám na Kozáčika, ale plzeňský gólman vyběhnutím zmenšil úhel a střela ho trefila do nohy. "Měl jsem dát gól, zápas by se odvíjel jinak. Bohužel Kozáčik rychle vyběhl a já ho trefil do paty. Dal jsem si to dlouhé, měl jsem si to lépe zpracovat, abych měl více času," hodnotil svou šanci Ladislav Krejčí.

Letenští před přestávkou mocně tlačili a Západočeši mohli být rádi, že šli do kabin s bezbrankovou remízou.

Plzeňský střelec Holenda: Myslím, že jsme chtěli víc než Sparta

Sparta - Plzeň: Šance Pavla Kadeřábka

Vstup do druhé půle ale vyšel Viktorii skvěle. V 52. minutě se Holenda u rohového praporku uvolnil přes Holka, navedl si míč na střelu a s pomocí Costovy drobné teče překonal Štěcha. Dal svůj druhý ligový gól za Plzeň.

"Mario Holek měl před prvním gólem Holendu vytlačit k lajně, měl ale špatné postavení a nechal se obejít," litoval sparťanský trenér Zdeněk Ščasný, který okamžitě reagoval a místo Krejčího poslal na trávník Konatého. Vzápětí měl na hlavě vyrovnání Brabec, ale hlavičku poslal přímo do středu, kde ji vyboxoval Kozáčik.

David Limberský: Jeli jsme na Spartu vyhrát, na remízu nehrajeme

Sparta - Plzeň: Šance Václava Kadlece

Jinak ale Letenští neměli takový tlak jako v závěru první půle a v 69. minutě přišlo rozhodnutí. Kovařík poslal z přímého kopu centr na hranici malého vápna, kam si naběhl Hubník a hlavou usměrnil míč s pomocí tyče do sítě.

Třetí gól málem zaskočeným domácím zasadil Holenda, jenže z voleje překopl. Deset minut před koncem mohl ještě zdramatizovat závěr Kadeřábek, ale Kozáčik ho vychytal. Plzeň tak na Letné vyhrála poprvé po předchozích třech soutěžních porážkách a už v příštím kole může v případě výhry nad Jihlavou slavit svůj třetí mistrovský titul. Naopak Sparta doma v lize utrpěla teprve druhou prohru z posledních 39 utkání.

Sparťan Pavel Kadeřábek: Myslím, že Plzeň měla více štěstí

Sparta - Plzeň: Zákrok Matúše Kozáčika proti Jakubu Brabcovi

"Je potřeba si uvědomit, že před dvěma koly jsme si už nemysleli, že budeme moci o titul ještě hrát. Dostali jsme šanci, ale tu jsme nevyužili. Teď se musíme soustředit na poslední tři zápasy, abychom zůstali druzí a postoupili do Champions League," řekl Ščasný. "Teoretická šance tu sice ještě je a popereme se, ale co si budeme povídat, je to spíše sci-fi," dodal Krejčí.

Plzeňský Roman Hubník: Doufám, že o titulu rozhodneme už proti Jihlavě

Sparta - Plzeň: Zahozená šance Ladislava Krejčího

Sparta - Plzeň: Tutovka Davida Lafaty

Sparta - Plzeň: Chyba Jakuba Brabce a šance Jana Holendy

27. kolo první fotbalové ligy

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 0:2 (0:0)
Branky: 52. Holenda, 69. R. Hubník. Rozhodčí: Borbalán - Martínez, Prieto (všichni Šp.). ŽK: Lafata, Konaté, Costa, Matějovský, Dočkal - Vaněk, Hořava, Rajtoral, Limberský. Diváci: 18.632.

Sparta: Štěch - Kadeřábek, J. Brabec, Holek, Costa - Vácha, Matějovský - Kadlec (75. Řezníček), Dočkal, L. Krejčí (54. Konaté) - Lafata. Trenér: Ščasný.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, R. Hubník, Procházka, Limberský - Pilař (86. Petržela), Vaněk, D. Kolář (90. Baránek), Hořava, Kovařík - Holenda (82. Mahmutovič). Trenér: M. Koubek.