SESTŘIH: Sparta - Olomouc 1:0. Lafata se rozloučil výhrou, gól dal Šural

Autor: iSport.cz
0
Kuchta už může být u Haška nad čárou. Ale triko Belmondo je výsměch
Po zlatém gólu jsem nevěděl, co mám dělat, vzpomíná Hlaváč

Fotbalisté Sparty zvládli v 29. kole první ligy důležitý souboj o poháry a Olomouc doma porazili 1:0. Letenští tak před posledním zápasem sezony ztrácí stejně jako Sigma bod na Jablonec, kterému patří třetí místo zaručující start v základní skupině Evropské ligy. Výhru Spartě zajistil Josef Šural, hosté hráli od 39. minuty bez vyloučeného kapitána Michala Vepřeka.

Sparta musela udělat těsně před začátkem zápasu změnu v základní sestavě, protože stopera Kayu nepustilo do hry zranění a šanci tak dostal Frýdek. Pouze mezi náhradníky začal utkání nejlepší střelec ligové historie Lafata, který minulý týden oznámil, že po sezoně ukončí profesionální kariéru.

Bývalý český reprezentant proto před výkopem za bouřlivého potlesku dostal od majitele klubu Křetínského dres s číslem 112, podle počtu gólů, které za Spartu nastřílel.

CELÝ SESTŘIH: Sparta - Olomouc 1:0. Lafata se rozloučil výhrou, gól dal Šural

První poločas patřil domácím, kteří ale ani jednu ze slibných šancí nedokázali proměnit. Hned v úvodu se prodral do vápna Stanciu a jeho přihrávka nadělala brankáři Buchtovi velké problémy. Na druhé straně se v dobré pozici ocitl Zahradníček, ale v jediné šanci Olomouce v prvním poločase zamířil jen do gólmana Nity.

Vzápětí technickou střelou těsně minul domácí Stanciu a neuspěl ani Šural, který po rohu hlavičkoval zcela osamocen. V 39. minutě dostal po sérii zbytečných faulů druhou žlutou kartu olomoucký kapitán Vepřek a Sparta tlak ještě zvýšila. Šuralův pokus na brankové čáře zastavil jeden z obránců a Ben Chaim střelou z dálky jen o kousek minul.

Po přestávce Sparta pokračovala, jak skončila úvodní dějství, a v 46. minutě se dočkala gólové odměny. Ben Chaim našel před brankou volného Šurala a nejlepší střelec domácích si připsal devátý gól v sezoně. Vzápětí mohl Kanga potrestat Buchtovo vyběhnutí, ale ze 40 metrů netrefil opuštěnou branku.

Po hodině hry se k obrovské radosti fanoušků dostal na hřiště i Lafata, který nastoupil k poslednímu utkání na Letné v kariéře. V 69. minutě neměl kapitán Sparty daleko k 199. gólu v nejvyšší soutěži, ale odkop stopera se od něj odrazil těsně nad. Stejně skončila vzápětí i jeho dorážka po Kangově ráně do tyče a v 70. minutě Lafatovu hlavičku vyrazil Buchta.

Olomouc se i v deseti snažila o vyrovnání, ale ani jeden z nadějných brejků nedotáhla do pořádného zakončení. Naopak mohla ještě inkasovat po nepřímém kopu z hranice malého vápna nebo Šuralově sólu v závěrečných vteřinách.

Sparta se díky vítězství bodově dotáhla na Olomouc a v tabulce jí patří čtvrté místo o skóre před Sigmou. Oba celky pak dělí jediný bod od Jablonce, kterému patří třetí příčka zajišťující přímý postup do skupiny Evropské ligy. Letenští zakončí soutěž na hřišti Bohemians 1905, Hanáci přivítají Mladou Boleslav a Jablonec nastoupí proti Slovácku.

Domácí: 46. Josef Šural

Hosté:

Domácí: Niță – Zahustel, Štetina, Costa, M. Frýdek – Kulhánek, Kanga – Plavšić (86. Sáček), Stanciu (60. Lafata), Ben Chaim (65. Vatajelu) – Josef Šural (C).

Hosté: M. Buchta – Hála, Radaković, Jemelka, Vepřek (C) – Zahradníček (62. Manzia), Houska, Plšek (74. Moulis), Kalvach, Falta – Řezníček (46. Texl).

14 297 diváků

Sparta - Olomouc: Šural v samostatném úniku selhal, ani přihrávka na Lafatu, ani střela

Sparta - Olomouc: Další hlavička Šurala - a znovu nepřesná. Tentokrát šla nad branku

Sparta - Olomouc: Sparta měla standardku ve vápně po malé domů, míč do branky nedotlačila

Sparta - Olomouc: Kanga výtečně našel Ben Chaima, ten to zkoušel z velkého úhlu

Sparta - Olomouc: Olomoucká obrana zazmatkovala, Kanga se pokoušel trefit z půlky branku

Sparta - Olomouc: Krásný Ben Chaimův centr našel Šurala, ten dával do prázdné branky: 1:0

Sparta - Olomouc: Plavšič centroval na Šurala, ani tentokrát si jeho hlavička nenašla cestu do sítě

Sparta - Olomouc: Ben Chaim si navedl míč na střed, jeho táhlá rána šla mimo

Sparta - Olomouc: Frýdek dobře hledal Šurala, ten se do zakončení nedostal

Sparta - Olomouc: Vepřek jde po druhé žluté ven, Sparta bude mít přesilovku

Sparta - Olomouc: Kanga to zkoušel tradičně zdálky, střela šla nad

Sparta - Olomouc: Ben Chaimův přetažený centr si našel Plavšič, pálil ale vedle

Sparta - Olomouc: Kalvach to zkoušel z velké dálky, Nita na poslední chvíli tečoval

Sparta - Olomouc: Velká šance Sparty! Šural hlavičkoval jen Buchtovi do náruče

Sparta - Olomouc: Frýdek zkoušel vysunout Štetinu, jeho hlavička šla mimo

Sparta - Olomouc: Velká šance Olomouce! Zahradíček po centru Řezníčka jen trefil Nitu

Sparta - Olomouc: Slibná možnost! Po standardce Stanciua nebezpečně zakončoval Costa

Sparta - Olomouc: Stanciu se probíjel do šestnáctky Olomouce, hosté se ubránili

Sparta - Olomouc: Díky, Davide! Křetínský poděkoval loučícímu se Lafatovi

1. Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. Slavia 30 17 8 5 50:19 59
3. Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. Sparta 30 14 11 5 43:25 53