UFC 241: Costa vs. Romero, fanoušci pískali, jak to viděl český sudí? | iSport.cz
Marek Stodůlka
18. srpna 2019 • 16:30

Pískot a zloba v UFC! Fanoušky rozezlil triumf Costy, jak to viděl český sudí?

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Útočnou sílu máme, ale musíme to potvrdit, říká Kozák
SESTŘIH: Juventus - Lyon 2:1. Ronaldo dal dva góly, stejně vypadl
VŠECHNA VIDEA ZDE

Krádež! Anebo ne? Turnaj UFC 241 přinesl spoustu skvělého MMA a několik překvapení včetně titulové porážky Daniela Cormiera, kromě toho ale vzbudil pořádnou kontroverzi mezi fanoušky. Ty rozezlil verdikt rozhodčích, kteří přiřkli v neúprosné „bitvě kulturistů“ vítězství na body Paulu Costovi. Nejen příznivci Yoela Romera pak spustili povyk, že byl za poraženého vyhlášen nespravedlivě. Co na verdikt říká MMA rozhodčí Jakub Müller, který jako jediný sudí z Čech stanul v oktagonu UFC?Všichni tři soudci viděli duel Costa vs. Romero stejně: Brazilec podle nich vyhrál první dvě kola, třetí opanoval Kubánec Romero. Bodově vyjádřeno 29:28, 29:28, 29:28 v Costův prospěch (všichni tři rozhodčí bodovali jednotlivá kola 10:9, 10:9 a 9:10).

Největší spory se mezi fanoušky vedou o vítězi druhé pětiminutovky. „Druhé kolo bylo velmi těsné a záleží na posouzení bodového, co viděl jako efektivnější. Z mého pohledu to byly údery do těla, kterých Costa trefil dvanáct,“ hodnotí výsledek nejzkušenější český rozhodčí Jakub Müller.

Paulo Costa (v černých trenýrkách) porazil Yoela Romera na body.
Paulo Costa (v černých trenýrkách) porazil Yoela Romera na body.

Ti, kteří tvrdí, že rozhodnutí nebylo správné, argumentují jednoduše: „Romero natrefoval víc.“ Ano, počet signifikantních úderů byl ve druhém kole 40 ku 37 pro staršího bojovníka. MMA ale není matematika. „Rozhodující kritérium v bodování je efektivita strikingu,“ upozorňuje Müller. A v té měl Costa navrch, jeho údery byly podstatně tvrdší.

Ke všemu také celou dobu tlačil a držel tak střed klece. Soupeř proto musel bojovat z ústupu, což se bere při určování vítěze taktéž v potaz. Ani takedown (strh k zemi) v posledních vteřinách by tak neměl dvaačtyřicetiletému veteránovi přisoudit vítězství.

Duel večera tak měl jednu zbytečnou kaňku - bučení publika na Paula Costu, který předvedl životní výkon a postaral se společně se svým sokem o neuvěřitelnou show.

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud