Slováky zachránil finiš! Zápas se Slovinskem otočili v závěru

Autor: iSport.cz
0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Hokejisté Slovenska zabránili velkému překvapení. Ve svém třetím zápase na světovém šampionátu nakonec porazili Slovinsko 3:1, ač ještě po dvou třetinách prohrávali 0:1. Tým Vladimíra Vůjtka tak v Ostravě zatím vyhrál všechna utkání, ale poprvé se radoval v normální hrací době. V souběžně hraném duelu v Praze porazila Francie Rakousko 2:0.

Slovákům se ve vřavě vlastních fanoušků ani do třetice nepovedlo dát první gól, který by zklidnil jejich herní projev. Odpor papírově slabšího protivníka naopak ještě víc vyztužil v sedmé minutě Urbas, jenž v přesilové hře kousek před Lacem tečoval Kranjcův nástřel od modré čáry.

Vůjtkův tým navzdory evidentnímu úsilí nemohl najet do správných kolejí a jako by mu armáda vlastních příznivců spíše svazovala ruce i nohy. Mohlo být ještě hůř, ale po zaváhání Kopeckého proti další gólové ráně Urbase Laco vykopl levý beton. Ryzích šancí měli Slováci poskrovnu. O vyrovnání mohli uvažovat až v 16. minutě, ale Jurčo vykličkoval beka, brankáře a přestřelil bránu.

Nováček elitní divize hrál i ve druhé části absolutně vyrovnané utkání a favorit si s jeho úpornou defenzivou nevěděl vůbec rady. Ve dvou přesilovkách dokonce víc přituhovalo před slovenskou brankou, ale Laco několik ran Kopitarovy řady pochytal.

Až se sílící hrozbou blamáže Slováci v třetí části pořádně rozhýbali hru a hrnuli se před slovinskou branku. Pardubického gólmana Kristana zbavil neprůstřelnosti ve 48. minutě v přesilovce bombou od modré čáry Meszároš, který dal už třetí gól na turnaji. S vypětím všech sil Slovensko dostalo hokejového trpaslíka na lopatky pět minut před koncem zásluhou své největší hvězdy Gáboríka, který příklepem propálil Kristana. Gáborík tři body stvrdil sekundu před koncem při slovinské power play.

Radost slovinských hokejistů v zápase se Slovenskem

Francie poprvé na turnaji bodovala

Hokejisté Francie zdolali v základní skupině A v Praze Rakousko 2:0 a připsali si ve třetím vystoupení na mistrovství světa první body. V 47. minutě rozhodl v přesilové hře Damien Fleury, v závěru potvrdil výhru do prázdné branky Laurent Meunier. Rakušané nenašli recept na zkušeného gólmana Cristobala Hueta, jemuž pomohla dvakrát i tyč. Francie v dalším utkání narazí ve čtvrtek v 16:15 na české hokejisty.

Úvodní dějství opatrně hraného zápasu moc šancí nenabídlo. Rakušané se po vyloučení Desrosierse rychle připravili o početní výhodu hned po 16 vteřinách po faulu Petera. Skóre se neměnilo ani po vyloučení Mühlsteina na konci první třetiny a po nevyužité přesilovce Francouzů málem otevřel skóre nováček elitní kategorii. Ve 24. minutě skončila na boční síti Fischerova tečovaná střela.

Francouzům nevyšla ani početní výhoda při pobytu Michaela Raffla na trestné lavici a pak měli zase příležitosti Rakušané. Nejdříve nepřekonal Hueta Lebler a ve 30. minutě Komarek trefil skrytou střelou od pravého mantinelu levou tyč. Na druhé straně zahrozil Lamperier, Huet zase musel řešit nebezpečné situace po zakončení Michaela Raffla a Rottera.

Oba brankáři měli stále více práce. Největší šanci měl ve 44. minutě při francouzské přesilovce Sacha Treille, ale bývalý hráč Kladna a Sparty Starkbauma mezi betony neprostřelil. Za tři minuty při další přesilovce při trestu Michaela Raffla už nestihl rakouský brankář lapačkou vytěsnit ránu Stéphanea da Costy z levého kruhu tečovanou Fleuryem.

Rakušané z tlaku vyrovnání nevytěžili. Huetovi v 52. minutě pomohla pravá tyč po Altmannově pokusu tečovaném Michaelem Rafflem. Francouzi odolali i při Rousselově trestu. V závěru sáhli Rakušané k power play, ale jejich risk potrestal druhým gólem do prázdné branky 58 vteřin před vypršením základní hrací doby Meunier.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Praha):

Rakousko - Francie 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 47. Fleury (S. da Costa, Auvitu), 60. Meunier (Y. Treille, Hecquefeuille). Rozhodčí: Šindler (ČR), Wehrli (Švýc.) - Pihlblad (Švéd.), McIntyre (USA). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 5857.

Rakousko: Starkbaum - Pallestrang, Heinrich, Altmann, Mühlstein, Iberer, Schumnig, Peter - Lebler, M. Raffl, Herburger - T. Raffl, Komarek, Latusa - Rotter, Hundertpfund, Geier - Petrik, Fischer, Cijan. Trenér: Daniel Ratushny.
Francie: Huet - Auvitu, Manavian, Besch, Hecquefeuille, Chakiachvili, Janil, Diedue Fauvel - A. Roussel, S. da Costa, Fleury - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Bertrand, Raux, S. Treille - T. da Costa, Lamperier, Guttig - Claireaux. Trenér: Dave Henderson.

Skupina B (Ostrava):

Slovensko - Slovinsko 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 48. Meszároš (Surový), 55. Gáborík (L. Hudáček, Surový), 60. Gáborík - 7. Urbas (Kranjc, Kovačevič). Rozhodčí: Gofman, Olenin (oba Rus.) - Carnathan (USA), Semjonov (Est.). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Slovensko: Laco - Meszároš, Graňák, Jurčina, Sersen, Ďaloga, Jánošík, Baranka - Daňo, Kopecký, Gáborík - Pánik, Bližňák, Bartovič - Jurčo, Viedenský, Tatar - Dravecký, Lušňák, L. Hudáček - od 41. navíc Surový. Trenér: Vladimír Vůjtek.
Slovinsko: Kristan - Kranjc, Pretnar, Gregorc, Robar, Kovačevič, Vidmar, Štebih, Tavželj - Urbas, Kopitar, Muršak - Jeglič, Tičar, Sabolič - Razingar, Mušič, Pance - Goličič, Rodman, Ograjenšek. Trenér: Matjaž Kopitar.

Hosté: 46:13. Fleury, 59:02. Meunier

Domácí: Starkbaum (Swette) – Pallestrang, Heinrich, Altmann, Mühlstein, Schumnig, Iberer, Peter – Lebler (A), M. Raffl, Herburger – T. Raffl (C), Latusa, Komarek – Rotter, Geier, Hundertpfund – Petrik (A), Fischer, Woger – Cijan. Trenér: Dan Ratushny

Hosté: Huet (Hardy) – Manavian, Auvitu, Besch, Hecquefeuille (A), Janil, Chakiachvili, Dieude-Fauvel – Fleury, Roussel, T. da Costa – Y. Treille (A), Meunier (C), Desrosiers – Raux, S. Treille, Bertrand – Claireaux, Guttig, Lamperier – Rech – S. da Costa. Trenér: Dave Henderson

Wehrli (SUI), Šindler (CZE) – Pihlblad (SWE), McIntyre (USA)

Hosté: 06:20. Urbas

Domácí: Laco (J. Hudáček) – Meszároš, Graňák, Sersen, Jurčina, Jánošík, Ďaloga, Baranka – Gáborík, Daňo, Kopecký – Pánik, Bližňák, Bartovič – Jurčo, Viedenský, Tatar – Dravecký, L. Hudáček, Lušňák – od 21. Surový

Hosté: Kristan (Kroselj) – Pretnar, Kranjc, Gregorc, Robar, Vidmar, Kovačevič, Tavželj, Štebih – Urbas, Kopitar, Muršak – Jeglič, Tičar, Sabolič – Razingar, Mušič, Pance – Ograjenšek, Rodman, Goličič

Olenin (RUS), Gofman (RUS) – Semjonov (EST), Carnathan (USA)

Program Nominace Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.