+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
19. července 2016 • 09:46

Semenyaová běhá jako chlap a čelí narážkám. Kritikou se netrápí

Autor:
Semenyaová opět čelí narážkám na své pohlaví
TOP VIDEA
CELÝ SESTŘIH: Sparta - Teplice 3:0. Zářil dvougólový Václav Kadlec CELÝ SESTŘIH: Sparta - Teplice 3:0. Zářil dvougólový Václav Kadlec
Laver Cup byl úspěšnou akcí, protože jej tenisté vzali vážně, říká Federer Laver Cup byl úspěšnou akcí, protože jej tenisté vzali vážně, říká Federer
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jihoafrická půlkařka Caster Semenyaová, která se v pátek v Monaku na téměř dvě sekundy přiblížila světovému rekordu Jarmily Kratochvílové, před blížící se olympiádou opět čelí narážkám na své pohlaví. Běžkyně už byla v minulosti přes rok zkoumána, ale IAAF jí dovolila startovat mezi ženami.Podle americké mílařky Shannon Rowburyové nemá Semenyaová v závodech se ženami co dělat. „Myslím, že je to báječná osoba, nic proti ní nemám. Ale ženy bojovaly příliš dlouho za své právo závodit a teď se potýkají se sportovci se znaky obou pohlaví a transsexuály. Nemyslím, že je to správně,“ uvedla Rowburyová.

Semenyaová na mistrovství světa 2009 šokovala svými výkony a také nezvyklým maskulinním zjevem.

„Tenhle typ lidí by s námi neměl závodit. Pro mě není ženou,“ komentovala tehdy její italská soupeřka Elisa Cusmaová její nezvyklou muskulaturu.

Mezinárodní federace IAAF zahájila šetření, které trvalo téměř rok a nakonec Semenyaové dovolila závodit mez ženami. Semenyaové trvalo několik let, než se dostala do formy, na minulé olympiádě v Londýně ale už vybojovala stříbro. Pak jí několik sezon brzdily zdravotní problémy, po změně trenéra se ale srovnala a pod vedením Jeana Verstera, který nahradil bývalou slavnou půlkařku Marii Mutolaovou z Mozambiku, jde nahoru.

V Monaku vyhrála v čase 1:55,33 minuty. V novém tisíciletí běžela rychleji jen „milionářka z chatrče“ Pamela Jelimová ve svém zázračném roce 2008. Přiblížila se tak ke světovému rekordu Jarmily Kratochvílové 1:53,28 z roku 1983. Stejně jako v průběhu sezony se opět vyrojily úvahy, jestli je správné, aby Semenyaová závodila se ženami.

„Na tohle nemám čas. Jsem sportovkyně a soustředím se na to, co je pro mě důležité: Trénink, výkon, jídlo, spánek,“ uvedla Semenyaová už dřív.

Semenyaová bude v Riu jednou z nejsledovanějších atletek, už proto, že se chce pokusit o double v závodech na 400 a 800 metrů. Jihoafričtí funkcionáři zůstávají v klidu.

„O kontroverzi se nestaráme, protože pravidla jí povolují závodit. Je mentálně silná a s podporou našeho systému ji přivedeme k úspěchu,“ uvedl šéf jihoafrického olympijského výboru Tubby Reddy.

 

Dejte nám like a sledujte nás!

.
instagramKlasická verze
Mobilní verze