CELÝ SESTŘIH: Mahmutovič zařídil výhru. Plzeň doma smetla Brno 4:1

0
Co musí Češi změnit, aby za týden uspěli a kdo si řekl o místo do Prahy?
Varaďa by nedopustil chyby, které stály Pardubice titul. Kabina má příliš velkou moc

Fotbalisté Plzně porazili ve 23. ligovém kole Brno 4:1 a získali zpět pětibodový náskok v čele tabulky před druhou Spartou Praha. V první půli dvakrát skóroval bosenský útočník Aidin Mahmutovič, po změně stran se trefili Jan Kovařík s Tomášem Hořavou a Viktoria tak vyhrála i jedenáctý domácí zápas této sezony nejvyšší soutěže. Snižující trefa Miroslava Markoviče už nic nezměnila na tom, že Zbrojovka podruhé za sebou prohrála a v tabulce je jedenáctá.

Brno loni v květnu jako poslední ligový tým dokázalo bodovat v Plzni a na jejím hřišti neprohrálo ve třech z předchozích čtyř duelů nejvyšší soutěže, ale dnes bylo brzy jasné, že odjede s prázdnou. Favorit bez zdravotně indisponovaného Koláře začal náporem a hned ve třetí minutě poprvé zahrozil, Vaňkovu střelu ale srazila obrana na roh.

Ve 13. minutě už Západočeši slavili. Procházka našel dlouhým pasem z hloubi vlastní poloviny Mahmutoviče, který zmátl Jugase a přízemní střelou na bližší tyč překonal Melichárka. Bosenský kanonýr se radoval z druhého gólu za Plzeň po zimním příchodu z Teplic, předtím se trefil hned v prvním jarním kole proti Českým Budějovicím.

V 21. minutě Mahmutovič rozvlnil síť znovu, ale pomezní sudí mu odmával ofsajd. Druhé branky v utkání se tak dočkal až o tři minuty později, když hlavou zblízka doklepl míč do sítě po Hrošovského centru, který nešťastně přizvedl nad Melichárka jeden z Brňanů.

CELÝ SESTŘIH: Plzeň – Brno 4:1

Favorit se dvougólovým vedením uklidnil a zápas jasně kontroloval. V závěru první půle vytáhl domácí "kotel" transparent pro vážně nemocného plzeňského hráče Mariána Čišovského s nápiem "Bojuj Čišo" a celý stadion slovenského stopera podpořil pětiminutovým potleskem. Ve 43. minutě mohlo Brno nečekaně snížit, ale Paškův pokus vyškrábl Kozáčik nad břevno.

Devět minut po přestávce přidala Plzeň třetí trefu. Rajtoral po přenesení poslal z první balon před bránu, po mírné teči se dostal až před nabíhajícího Kovaříka, který zblízka sám před Melichárkem nezaváhal.

V 71. minutě vedla Viktoria už o čtyři góly. Střídající Holenda přetlačil Schustera, mírným obloučkem posunul míč na Hořavu a ten povedenou ranou navázal na vítězný zásah z minulého kola v Ostravě.

Zbrojovka nebyla dopředu moc nebezpečná, ale domácí brankář Kozáčik se přesto jedenácté nuly v ligové sezoně nedočkal, protože ho v 76. minutě hlavou překonal střídající Markovič. Vzápětí mohla Viktoria, která má nejlepší útok ligy, skórovat popáté, ale Holendovi zkazilo po hlavičce radost břevno.

23. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Zbrojovka Brno 4:1 (2:0)

Branky: 13. a 24. Mahmutovič, 54. Kovařík, 71. Hořava - 76. Markovič. Rozhodčí: Franěk - Vlasjuk, Pochylý. ŽK: R. Buchta (Brno). Diváci: 11.128.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, R. Hubník (55. Hejda), Procházka, Limberský - Vaněk, Hrošovský - Pilař (76. Chramosta), Hořava, Kovařík - Mahmutovič (65. Holenda). Trenér: Koubek.

Brno: Melichárek - Hyčka, Jugas, Schuster, Keresteš - Brigant (64. Slančík), Zavadil, R. Buchta, Kopúnek, Lutonský (83. Vávra) - Pašek (67. Markovič). Trenér: Kotal.

1. Plzeň 30 23 3 4 70:24 72
2. Sparta 30 21 4 5 57:20 67
3. Jablonec 30 19 7 4 58:22 64
4. Ml. Boleslav 30 13 7 10 43:34 46
5. Příbram 30 12 7 11 40:45 43
6. Dukla 30 11 8 11 34:40 41