SESTŘIH: Baník - Brno 4:0. Demolice Haškova souboru, zářil Juroška (1+2)

2
Jarolím: Slavia? Míň arogance, víc kreativity. Drahé posily zatím nejsou znát
Furch po nástupu k Boleslavi: Brno jsem si oblíbil, ale život mění plány

Fotbalisté Ostravy vstoupili do nadstavbové části první ligy výhrou 4:0 nad nováčkem z Brna. Baník rozhodl zápas úvodního kola skupiny o záchranu třemi góly v prvním poločase, poskočil na 11. místo tabulky a přiblížil se k udržení mezi elitou. Brankou a dvěma přihrávkami se blýskl krajní bek Jan Juroška, prosadili se také Cadu, Muhamed Tijani a Srdjan Plavšič. Ostravští ve třetím vzájemném duelu ligové sezony poprvé bodovali. Zbrojovka prohrála potřetí z posledních čtyř kol a na první barážové pozici ztrácí na třinácté Teplice už čtyři body.

Zápas byl od začátku jednostrannou záležitostí. Domácí hráli od úvodu aktivně a od 10. minuty i vedli, když Cadu trkl hlavou do sítě Juroškův centr zprava. Ostrava po stranách vcelku hladce pronikala k brněnské bráně, ve 14. minutě z otočky nebezpečně vypálil Klíma, ale rána skončila vedle tyče.

I ve druhé trefě měl prsty krajní obránce Juroška. Centimetrově přesným pasem od pravé lajny ve 32. minuty vybídl Tijaniho a nejlepší ostravský střelec míč lízl hlavou přesně k tyči. Nigerijský útočník zapsal svůj devátý gól v ligové sezoně a navázal na hattrick z posledního utkání v Olomouci.

Baník s narůstajícím skóre zvyšoval i svou dominanci a sebejistotu. V 37. minutě sehrál pohlednou kombinaci: Kaloč překonal brněnskou defenzivu lobem za obrannou linii a rozběhnutý Plavšič po zemi překonal potřetí Berkovce. Slezané odehráli nejlepší první půli od třetího kola.

Trenér hostů Hašek okamžitě reagoval stažením Alliho ze hřiště a o přestávce udělal další tři změny ve snaze probudit svůj výběr. Ale šance měli znovu hlavně domácí. V 53. minutě pálil z hranice pokutového území Klíma, jeho ránu však brněnská obrana zblokovala na roh.

Přesnou mušku neměl ani střídající Almási, jenž hlavičkou z 10 metrů zakončil nad. Zato Juroška v 62. minutě se opět blýskl obránce Juroška, když si od pravé lajny navedl míč k šestnáctce a pak levačkou zacílil přesně horní roh Berkovcovy brány. Skóroval poprvé v ligovém ročníku.

Slezané navázali na minulé vítězství 4:1 v Olomouci a připsali si nejvyšší výhru od únorového triumfu 5:0 v Teplicích. Brno za celý zápas nevystřelilo na ostravskou bránu a venku v lize podesáté za sebou nezvítězilo.

Domácí: 10. Cadu, 32. Mu. Tijani, 38. Plavšić, 62. Juroška

Hosté:

Domácí: Letáček – Juroška, Bitri, Lischka (54. Pojezný), Fleišman (C) – Kaloč – Cadu (71. Jaroň), Mišković, Klíma (71. Buchta), Plavšić (83. Svozil) – Mu. Tijani (54. Almási).

Hosté: Berkovec – Matejov (46. Hladík), Mo. Tijani, Hlavica, Koželuh – Texl – Alli (38. Granečný), Blecha (46. Štěrba), Ševčík, Nečas (46. Divíšek) – Řezníček (C) (86. Fousek).

Domácí: Hrubý, Sanneh, Pojezný, Buchta, Kuzmanović, Smékal, Jaroň, Svozil, Almási, Šehić, Laštůvka

Hosté: Hrubý, Endl, Rogožan, Fousek, Štěrba, Granečný, Hladík, Divíšek

Hosté: Granečný, Mo. Tijani

Orel – Slavíček, Arnošt, VAR: Nehasil

Městský stadion, Ostrava-Vítkovice

6117 diváků

Klíčové momenty:

Baník - Brno: Tohle byla paráda! Juroška krásnou střelou vymetl šibenici, 4:0!

Baník - Brno: Zbrojovka na kolenou, třetí gól přidává Plavšič, 3:0!

Baník - Brno: Ostrava dominuje, na 2:0 zvýšil hlavou Tijani, 2:0!

Baník - Brno: Domácí jdou do vedení, ze vzduchu udeřil Cadu, 1:0!

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.