Vyšťavená Plzeň: na Dinamu až na dno. Našla recept na Slavii?

4
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Čeká ji vysoce neoblíbený výjezd. Navíc po dvou ligových porážkách, kdy se sakra hodí uzmout nějaké body. Viktoria Plzeň se v neděli popasuje s rozjetou Slavií. Proběhla důkladná analýza selhání s Karvinou (0:1), které souviselo i s předchozím náročným vítězným čtvrtkem na Dinamu Záhřeb. V hlavě Miroslava Koubka a trenérského štábu vzniká plán, jak úhlavního rivala setnout.

Ztráty v Liberci (0:3) a následně proti Karviné (1:0) tuze bolí. Viktoria se z nepříjemných klopýtnutí musí rychle sebrat, poučit. Poslední ligové vystoupení odehrála s vysokým počtem šancí, které řešila prachbídně. Favorit zápas doháněl pozdě, až ve chvíli, kdy šel sympatický outsider do vedení.

Na mužstvo dolehl čtvrteční pohár v Záhřebu. Plzeň se při výhře na Dinamu (1:0) vydala na krev. Někteří členové základu se dle informací Sportu úplně vyšťavili. V neděli mnozí ani nemohli do základu, hrozilo riziko, že se před šlágrem v Edenu zraní. „Bylo vidět, že Karviná v Plzni větří šanci, že můžeme být unavenější. Ale na Záhřeb se nechceme vymlouvat, do zápasu přišly čtyři čerstvé síly,“ zmínil plzeňský trenér Miroslav Koubek.

Někteří jedinci mají za sebou extrémní minutáž. Lukáš Kalvach odehrál v sezoně už 1873 minut, zasáhl do 21 utkání. Chyběl pouze v poháru v Mariánských Lázních, kromě zápasu proti Gziře vůbec nestřídal. Od duelu s Hradcem (30. července) odehrál úplně všechno Robin Hranáč, ve 20 zápasech má 1800 minut. Třetím nejvytěžovanějším je Sampson Dweh (1563 minut), jenž odpočíval proti Karviné.

Úspěch na Dinamu ukázal Plzni zajímavý plán, jak uspět na hřišti silného soupeře. Aby technicky silné jedince Viktoria pokryla, museli se hráči běžecky absolutně vydat. Což se projevilo o tři dny později, proti Karviné mnohým scházel benzin v nádrži.

Koubek se svými kolegy vymysleli zajímavý systém. Vysoký hroťák Tomáš Chorý se často zasouval hlouběji, chodil na vysoké balony tak, aby je prodlužoval na podhrotovou dvojici Jirka, Šulc. Dva pohybově silní jedinci jako první napadali soupeřovu rozehrávku, při nábězích trhali obranu. Taktický model je náročný pro krajní hráče - pravou stranu obstaral velmi dobře Kopic, vlevo plnil podobné úkoly Cadu. Podobný recept může platit i na Slavii.

Michal Bílek s Plzní přijížděl do Edenu v hlubokém bloku, který v některých zápasech „sešívaným“ také nesedí. Uspěl v titulové sezoně klíčovou remízou 1:1 v nadstavbě, na jaře ale Slavia oba zápasy vyhrála 2:1. Aktuální Viktoria hodlá použít jiný plán. Nečekat a aktivně si to se Slavií „rozdat“, podobně jako na Dinamu nebo nedávno na Spartě, kde mužstvu zkomplikoval situaci rychlý vedoucí gól domácích.

Plán na papíře vypadá slibně, pro hráče bude ale náročné ofenzivní pokyny splnit tak, aby domácí nechodili do odkryté obrany. Proti kvalitnímu soupeři jde jednak o riziko, jednak o velmi náročnou taktiku. Pokud se hráči neobětují podobně jako v Záhřebu, v Edenu nemají šanci. Což dobře ví i trenér Koubek.

SESTŘIH: Plzeň - Karviná 0:1. Šokující ztráta. Outsiderovi vystřelil výhru Čavoš

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905