SESTŘIH: Karviná – Baník 1:3. Rychlý obrat zařídili Ewerton a Buchta

7
Dodnes slýchám, že jsem zlomil Labantovi nohu, říká Gabriel. Chovanec ho podržel
Krejčího čas je tady. Zafeiris coby zklamání sezony, potřebuje Zima ochranu?

Fotbalisté Baníku Ostrava ve 14. kole FORTUNA:LIGY vyhráli regionální derby v Karviné 3:1. Na vyprodaném stadionu zářil domácí brankář Dominik Holec a domácí vedení zařídil Lukáš Budínský, po pauze ale třemi brankami během deseti minut otočili skóre Ewerton a Buchta. Ostravský tým je v tabulce třetí.

Ostravský tým uspěl po dvou soutěžních porážkách, venku v nejvyšší soutěži potřetí za sebou zvítězil a posunul se na třetí místo neúplné tabulky. Domácí zaváhali po dvou ligových výhrách a jsou dvanáctí.

Baník rozehrál derby aktivně a první čtvrthodina byla zcela pod jeho taktovkou. Vytvořil si i několik střeleckých příležitostí a hlavně Buchtův volej měl parametry, ale karvinský gólman Holec proti němu vytasil první ze skvělých zákroků. A záhy si slovenský brankář, jenž minule vychytal senzační výhru 1:0 v Plzni, poradil i s křížnou ranou Kubaly.

Domácí se prosadili v podstatě z první nebezpečné situace. Po brejku do rozhozené hostující obrany vyplaval odražený míč před Budínským, který si zaseknul protihráče a levačkou obstřelil Letáčka. Proti bývalému zaměstnavateli si připsal třetí ligovou branku v sezoně a dotáhl nejlepší týmové střelce Akinyemiho s Mikušem.

Karviná gólem potlačila ostravský tlak. Nováček začal být najednou také nebezpečný. Jeho náskok mohl zvýšit Memič, ale lob přes Letáčka před prázdnou bránou odhlavičkoval Pojezný a Čavošovu ránu pod břevno zase vyrazil brankář Letáček.

Obrovskou možnost na vyrovnání ve 42. minutě nevyužil Tanko. Nigerijský útočník běžel sám na gólmana, při kličce do strany mu sice trochu utekl míč, ale zakončil a střelu do odkryté brány fantastickým skokem zneškodnil Holec.

Do druhé půle ale Baník vstoupil obrovsky aktivně. Po gólu Ewertona, jehož ve 49. minutě na zadní tyči nadýchaným centrem našel Ndefe, získal převahu a sevřel soupeře v jeho šestnáctce. Brazilský křídelník pátou ligovou trefou v ročníku dotáhl Tanka v týmové tabulce kanonýrů.

Během tří minut poté rozjetý ostravský celek otočil skóre. Postupnou kombinací na jeden dotek prošel až do vápna, kde Kubala sklepl balon Buchtovi a ten levačkou obstřelil Holce.

Prakticky hned po rozehrání měl další stoprocentní šanci Tanko, ale ideální Kpozův centr ze strany napálil pouze do Holce. Nápor hostů v 58. minutě korunoval Buchta dalším gólem, když jeho pokus z šestnáctky prošel Holcovi skrz houštinu hráčů až za záda. Buchta si v sezoně polepšil na čtyři ligové branky.

Karvinští ihned sáhli k trojnásobnému střídání, ale na odpověď už se v klidnějším závěru nevzmohli. Doma v nejvyšší soutěži neporazili ostravského rivala počtvrté za sebou.

Domácí: 25. Budínský

Hosté: 49. Ewerton, 53. Buchta, 59. Buchta

Domácí: Holec – Moses (90+1. Bederka), Krčík, Svozil, Čurma – Boháč (60. D. Žák), Čavoš – Memić (69. Doležal), Budínský (C) (60. Ezeh), Iván (60. Papalelé) – Akinyemi.

Hosté: Letáček – Kpozo, Lischka (C), Pojezný, Ndefe (79. J. Juroška) – Boula – Buchta, Rigo, Kubala (73. Ji. Klíma), Ewerton (85. Frydrych) – Tanko (73. Šín).

Domácí: Ciupa, Hošek, Papalelé, Ražnatović, Žák, Antovski, Bederka, Ezeh, Doležal

Hosté: Markovič, Šín, Frydrych, Klíma, Kaloč, Juroška, Blažek, Madleňák, Fadairo, Almási

Karviná - Baník: Ewerton zblízka srovnal, 1:1

Karviná - Baník: Holec vychytal Tankův nájezd. Zákrok sezony!

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.