Tour de France 2019 | Thomas a spol. zabrali během dne volna celý hotel, Kreuziger se dělil | iSportLIFE | iSport.cz
17.7.2019 • 12:00

Thomas a spol. zabrali během dne volna celý hotel, Kreuziger se dělil

PŘÍMO Z FRANCIE | Volný den na třítýdenním etapovém závodu je volným jen zdánlivě. Cyklisté sice nemusí sedět dlouhé hodiny v sedle, ale že by se váleli v posteli nebo u bazénu? To rozhodně ne. I na kole se musí svézt, splnit si musí také mediální povinnosti. Obzvlášť jde-li o takového velikána, jakým je tým Ineos s obhájcem loňského prvenství Geraintem Thomasem. Ten byl v úterý, v hotelu nedaleko města Albi, kam se tým uchýlil, v obležení novinářů a do klidu pak musel ujet na svém časovkářském speciálu.Trochu si přispat, nasnídat se a pak si, v pořadí, jaké si tým určí, odbýt mediální povinnosti a projet se na kole. A pak zase nějaké to jídlo, regenerace, ideálně i odpolední spánek, večeře a koncentrovat se na další den. To je tak ve stručnosti náplň volného dne cyklistů na Grand Tour, v tomto případě na té největší – Tour de France.

A jak takové volné dopoledne vypadalo v úterý u týmu Ineos (dřívější Sky), toho největšího a nejbohatšího kolosu současné silniční cyklistiky?

Tým se ubytoval v hotelu prakticky v polích v blízkosti městečka Castres, poblíž menšího letiště. Na hotelovém parkovišti vedle aut novinářů postává už prakticky jen vozový park stáje nejbohatšího Brita Jima Ratcliffea. U trucků s koly a autobusu je rušno, mechanici připravují pracovní stroje Geraintu Thomasovi, Eganu Bernalovi a spol., aby mohli za několik desítek minut vyrazit na menší trénink. Mezi tím se v pračce, umístěné v jedné části nákladního auta, pere oblečení závodníků. Je třeba myslet na všechno, aby měli cyklisté další den v čem vyrazit na trať.

Než ale vyrazí Thomas se svými týmovými parťáky vstříc dalším tréninovým kilometrům, musí si odbýt povinnosti vůči novinářům. Na setkání s takovýmhle týmem jich vždy dorazí hodně. Aby ne, vždyť mají aktuálně druhého a třetího muže celkové klasifikace. Geriant Thomas ztrácí na vedoucího Juliana Alaphilippa (Deceuninck-Quick Step) 1:12 minuty, třetí Egan Bernal za svým týmovým kolegou zaostává o čtyři sekundy.

Takhle to vypadalo u týmu Ineos

Místnost veliká zhruba 5x10 metrů se tak zaplní poměrně rychle a když dorazí celý tým včetně jeho šéfa Davea Brailsforda a usadí se za stůl, sesypou se na ně fotografové a kameramani jako vosy na lízátko. A přichází první otázky. Nejprve na nejvyššího bosse: Už jste určili, kdo bude týmovou jedničkou? Brailsford se pousměje a odpovídá to, co v podstatě všichni čekali. „Budeme pokračovat v tom, co platilo dosud. (tedy Thomas a Bernal jako dva lídři týmu – pozn. red.) Druhé a třetí místo v celkové klasifikaci je asi to nejlepší, co jsme si mohli přát,“ zní z úst pětapadesátiletého šéfa.

A aby dlouho nezaháleli, dostává se i na hlavní hvězdy. Thomas, který by rád získal druhý žlutý dres v Paříži v řadě, odpovídá třeba na to, jaké je to jet se startovním číslem 1 na zádech a zda jsou na tuto Grand Tour dobře připraveni. „Máme tady jediný cíl, vyhrát žlutý dres. Necílíme na jednotlivá vítězství ve sprintech, časovce a podobně,“ připomíná Velšan, s čím on i jeho tým na Tour přijeli.

Na řadu přichází i Kolumbijec Bernal. Novinář tázající se v angličtině dostává odpověď ve španělštině. Následují další otázky a odpovědi ve dvou jazycích. A pak už je konec oficiální části a na řadu přichází rozhovory venku, kde je pro hloučky novinářů k dispozici všech osm závodníků i sám šéf Brailsford. Tato povídání naruší v jednu chvíli pouze vzlétající letadlo, jinak vše probíhá v poklidu. Vymezený čas je ale důsledně kontrolován, chlapci musí totiž ještě na trénink.

Takhle vypadalo setkání týmu Ineos s novináři
Takhle vypadalo setkání týmu Ineos s novináři

Po ukončení rozhovorů zamíří všichni ke kolům, která jim mechanici mezi tím nachystali, nasednou a odjíždí. Mezi posledními Thomas, který stejně jako Bernal vyráží otestovat časovkářský speciál. Pro tyto dva bude totiž hodně důležitá páteční individuální časovka, jediná na 106. ročníku Tour de France.

A zatímco Thomas a spol. hovoří s novináři, tým Dimension Data s Romanem Kreuzigerem vyráží ze svého hotelu, vzdáleného od toho týmu Ineos zhruba 60 kilometrů, na trénink. A ačkoliv si rozhodně nemůžu se svým týmem na podmínky na Tour ani v nejmenším stěžovat, vystihne naprosto přesně rozdíl mezi kolosem Ineos a ostatními týmy. „Tenhle náš hotel by Ineos s veškerým svým personálem zabral celý, zatímco my se tady vejdeme dva týmy,“ připomníná jediný český účastník letošní francouzské Grand Tour, že v hotelu bydlí ještě s týmem Total Direct Energie.

První volný den uteče jako voda a závodníci se musí koncentrovat opět na další etapy. A také už se těší na další volný den, kterým bude pondělí.


Další články autora
 

Cyklistika

Giro d'Italia (9. - 31. 5. 2020, Maďarsko a Itálie)
Vítěz 2019: Richard Carapaz

Tour de France (27. 6. - 19. 7. 2020, Francie)
Trasa a etayy Tour de France 2020 Vítěz 2019: Egan Bernal

Vuelta (14. 8. - 6. 9. 2020, Nizozemsko a Španělsko)
Vuelta 2020 začne v Utrechtu Vítěz 2019: Primož Roglič

Aktuální události
14. března 2020
Praha (Milíčovský les)
Přihlásit se
18. dubna 2020
Ostrava (Bělský les)
Přihlásit se
16. května 2020
Říčany
Přihlásit se
6. června 2020
Plzeň (Borský park)
Přihlásit se
12. září 2020
Brno (ZOO Brno)
Přihlásit se
17. října 2020
Praha (Divoká Šárka)
Přihlásit se

iSport LIFE Columbia
běžecké závody

Praha (Milíčovský les) 14. března 2020 iSport LIFE Columbia závod Praha - Milíčovský les
Ostrava (Bělský les) 18. dubna 2020 iSport LIFE Columbia závod Ostrava
Říčany 16. května 2020 iSport LIFE Columbia závod Říčany
Plzeň (Borský park) 6. června 2020 iSport LIFE Columbia závod v Plzni
Brno (ZOO Brno) 12. září 2020 iSport LIFE Columbia závod v ZOO Brno
Praha (Divoká Šárka) 17. října 2020 iSport LIFE Columbia závod Praha - Divoká Šárka

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace iSport LIFE pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud